Keturių metų laikų šiltnamis

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Balka - Lietuva maža šalis. Žalias_ Nemažai megėjų augintojų žieminių šiltnamių turi Rusijoje, kur temperatūra kartais krenta kur kas žemiau nei Lietuvoje. Jie labai mėgsta augint žiemą visokias daržoves. Tad prie didelio noro - viskas įmanoma.

Tiesa, dar šiek tiek žinių atnešu apie "eksterną" prieš "interną" (jei taip lietuviškai išvis galima pasakyt?? Shame_ )
Ilgai galvojom, gal vertėtų polikarbonatą dėt tamsintą dėl karščio vasarą. NA bent ant kokio stogo tik. Bet nedėjom dėl poros priežasčių - pirma, kad žiemos ir rudens metu saulės ir taip gerokai mažiau, antra - jei neklystu, tamsintas langas nesulaiko karščio sklindančio į vidų.

Kadangi draugai statėsi namo prailginimą, paskaičiavau, kad tokį šiltnamį istiklint trigubais stiklo paketais kainuotų apie 15-20tūkstančių svarų.
Pigiausias rekuperatorius šiai dienai plius minus 5tūkstančiai.
NA O geoterminis šildymas turi vieną "niuansėlį" - nepakanka jo išklot vien tik po šildomo pastato perimetru. Pvz kad apšildyt standartinį lietuvišką namą reikia triūbom išsiklot apie šešis arus. Super_

Aš čia aišku galbūt rašau info kurią ir taip visi žino, bet jei man kas būtų papasakojęs tai būčiau dėkinga, nes aš apie tai nieko nenusimaniau. Žalias_

Šiandienai, atėjus paskutiniam rudens mėnesiui šiltnamis gyvena puikiai - naktim, lauko temperatūra jau nukrenta iki 5°. Pagal diagramas matau, kad šildymas įsijungia 17:30. Ir maždaug nuo 22:00 iki 8:00 dirba pusę to laiko, t.y. 5h. Dienos metu, su uždarytais langais 30° - jei būna saulė, apie 28° - jei saulės nebūna. Neleidžiu nukrist temperatūrai šiltnamy mažiau nei 13°, o termostatai bando palaikyt 14°.
Nelabai noriu palaikyt dar mažiau, nes įtariu, kad trisetella ir platystele pagrūmos man pirštu už mažiau. :D
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Slogaa, o gal kartais turi ekskursijos po savo šiltnamį įrašą? Svil_
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Aš įrašų turiu melejoną. Bet į forumą neįsikelia gi.

Ruošiuosi susitvarkyt šiltnamį.. ir nueit pafotografuot.. liko tik porą vietų pabaigt. Kaip tik žiema - tai būtų galima parodyt kaip jis atrodė vasarą ir dabar (nu pomidorai ten džiungles labai padaro Žalias_ )
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Feisbukinės nuorodos į video iš parodos labai gerai veikė, jei ką. :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Taigi, kas dedasi šiltamio viduje šaltuoju sezono metu?

Vidaus architektūra
Planuota ir reguliuota buvo daug kartų. Viena pirminių idėjų buvo šiltnamį gražiai atidalint pagal betonines grindis. Betonas - orchidėjom, žemė - pomidorams. Po kolekcijos praradimo tie penki kvadratai yra labai milžiniškas plotas,kurį reiktų apšildint ir kuriame tik ant vienos lentynos gyventų augalai. Durys buvo pastatytos visiškai kitoj vietoj - izoliuojant tik nedidelį plotelį, kur telpa apytuščiai du stelažai. Tokiu pat būdu, reikalui esant - tas duris galima bus patraukt metru tolyn be jokių nuostolių (tik stalą teks pasitrumpint Žalias_ ).
Ilgai buvo svarstoma kaip gi daryt tas duris. Pirma idėja, žinoma, buvo tiesiog klasikinio formato durys. Vėliau vyrui gimė mintis padaryt slankiojančiąją sistemą. Pačios durys darytos pačių - aprėmintas, trigubos sienos polikarbonatas. Abi durys važinėja iš abiejų pusių. Ant durų perimetro, iš vidinės pusės turėtų būt instaliuotos tokios kaip šluotelės-juostelės, kurios paslėps visus tarpus tarp susijungimų tarp rėmo ir plytų/medžio.

Buvo mintis tas duris laikyt tik žiemai - vasarą nuimt. Bet dabar jau pradedam mąstyt, kad vasarą atšaldyt izoliuota gabaliuką, o ne visus 13kv gal gi bus gerokai paprasčiau.
Durys atsidaro
Durys atsidaro
IMG_20211121_143151.jpg (3.54 MiB) Viewed 1606 times
Durys užsidaro
Durys užsidaro
IMG_20211121_143650.jpg (3.54 MiB) Viewed 1606 times
Turiu čia ilgą gerą stalą ir lentyną su nesamonėm. Kadangi šiai dienai augalų nėr daug - dalis šiltnamio yra naudojama sandėlio tikslais - nieko čia nepadarysi. Think_
Sandėliukas
Sandėliukas
IMG_20211121_143612.jpg (3.45 MiB) Viewed 1606 times
Na, ir žinoma, jei kada nors atsiras supermega daug augalų - durys bus daromos iš naujo, kad šiltnamį padalint pilnai į jo dvi originaliai numatytas dalis. liukss_

Technika
Čia tikriausiai įdomiausia dalis, tiesa?
Šildytuvas šiai dienai stovi pats paprasčiausias - elektrinis, kuris pučia šiltą orą. Jis laikinas, iki kol vyras nepagamins kito (apie tai bus atskirai). Stovi jis garbingai apačioje - kur daugiau niekas negyvena. Naktį temperatūrą palaikau +14° su 1° paklaida, t.y. kad šildytuvas įsijungia kai temp. nukrenta iki +13°.
Burbuliatorius - rūko generatorius stovi prie pat augalų. Šiai dienai oro drėgmė yra nesvietiškai aukšta - ir pačioje pradžioje negalėjau patikėt savom akim. Dieną be rūko mašinos pagalbos būna apie 40-50%, naktį šiltnamis pasiekia 99% kas yra nerealu. Dieną stengiuosi palaikyt bent 70% drėgmės.
Tiek šildytuvas tiek rūkas yra sukišti į automatinį termostatą. Davikliai sudėti prie pat augalų - ne ant pačio viršaus. Ant pačios viršutinės lentynos pagal fiziką turėtų būt drėgniausia ir šilčiausia beeet kaip tik toj vietoj yra langas - ant kiek jis sandarus - bala žino.
Termostatai yra šie . Jie susijungia su namo WIFI ir visokios diagramos bei statistika ateina tiesiai į telefoną. Taip pat stovi aliarmai jei drėgnumas ir temperatūra kyla ar leidžiasi žemiau nurodytų parametrų. Vienužodžiu jei kažkas atsitiks - naktį telefonas turėtų pažadint nuo sirenos. Taip_


Vanduo
Dvi bačkos pastatytos kampe viso šiltnamio į kurias nutiestas individualus šiltnamio lietvamzdis. Bačkos nešildomoj daly, tad žiemą papildomą vandens talpą tenka laikyt ant lentynų, kur šilta. Taip pat per bačkų viršų turi įsimest vandens pompa, per kuria galima bus laistyt augalus. Taip pat labai intensyviai generuoju mintį iš tų bačkų nusitiest automatinę laistymo sistemą. Ir galbūt ne tiek laistyt pačius augalus, kiek labiau pilt vandenį ant grindų , kad šiltnamis aušintųsi vasarą.
Vanduo
Vanduo
IMG_20211121_143731.jpg (7.28 MiB) Viewed 1606 times
Augalai
Naaa, investicijų į ekspoziciją pakolkas per daug nebuvo. Reik susigalvot normalesnius tinkelius ir iš vis pagalvot, kaip ir kur laikyt blokinius, nes matau, kad didesnė dalis pas mane vis dėlto kabo, o ne stovi. 8-) :roll: Viršutinė lentyna atiteko visokiem ne orchidėjų reikalams.
Viršus
Viršus
IMG_20211121_143254.jpg (3.79 MiB) Viewed 1606 times
Antroji - visiems kas mėgsta šilumą ir saulę - pagrinde šilumamėgių šeimynėlė.
antra
antra
IMG_20211121_143227.jpg (6.6 MiB) Viewed 1606 times
Trečioji ir ketvirtoji - blokiniai, šaltį ir šėšėlį mėgstantieji.
trečia ketvirta
trečia ketvirta
IMG_20211121_143418.jpg (3.89 MiB) Viewed 1606 times
IMG_20211121_143410.jpg
IMG_20211121_143410.jpg (3.84 MiB) Viewed 1606 times
IMG_20211121_143342.jpg
IMG_20211121_143342.jpg (3.24 MiB) Viewed 1606 times
Kam idomi pomidorinė dalis žiemą :lol:
IMG_20211121_145053.jpg
IMG_20211121_145053.jpg (3.89 MiB) Viewed 1606 times




Na ir pabaigai palieku vasaros pasivaikščiojimus po šiltnamį ir rudeninę apžvalgą (paaats paskutinis video):
https://photos.app.goo.gl/1VF5gwbtuxPUSazs8
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Puikiai atrodo. Dabar tik kolekcijos augimo pagreičio reik sulaukti tų puikių lentynų užpildymui. :D Kai mąstysi apie blokų pakabinino vietą ir sistemą, siūlau daryti taip, kad palaisčius blokus vanduo nuo jų lašėtų ne ant po jais esančių kitų blokų ar vazonų, o į tuščią erdvę. Taip tema "karantinas per amžius" bus labiau užtikrinta.
Ale ar ne per žemas vis tik šiltnamis - pomidorai stogą remia. Laimingas_
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Vat su blokais man apsoliuti mistika.. kaip? Galvoju apie visų tų šiltnamius, kas augina beveik 90% ant blokų.. juk jie visi kabo eilėm vienas paskui kitą. Nesvarbu ar tai bus kvadratiniai tinklai iškabinti ar apvalūs - visviena augalai eina eilėm vienas po kitu. Tik monstrai kabo pavieniui.
Tai vat pakolkas nesugalvoju, bet jau ir dabar matau kad dedasi eilėm ir laistant vanduo maišosi tarp augalų.

Pomidorai vasaros gale lipo per langą jau Žalias_
Galvoju kaip su tuo imperialiniu jurginu bus, kurį vos ne vos pertempiau iš lauko į šiltnamį. Labai tikiuosi, kad nesugebės iki pavasario "išlipt". Gal gi tada kitąmet sulauksiu žydėjimo Sleep_
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Man irgi įdomu, kaip kiti taip sugeba. Bet gal didesnes kolekcijas turintys profilaktiškai naudoja visokias chemines priemones, stabdančias infekcijų plitimą? O jei augalų nėra milijonai, tada galima tinkliuką ištempti kiek įstrižai, kad iš šono žiūrint blokai būtų lyg laiptais vienas virš kito.

Ir kas ten per jurginas vazone? Aš galvojau, kad mandžiūrinė aralija ten.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by MrGreen »

Puikios foto ir istorija šiltnamio! Labai įdomu pamatyti. Nežinau, aš visada augalus mirkiau kartu, šilnamyje blokai vienas po kitu kabo vasaros metu ir yra laistomi laistytuvu, o orchidariume aišku purškiu ir blokai taip pat kabo vienas po kitu. Kol yra atitinkamas vėdinimas niekada problemų nebuvo. Turint daugiau augalų nelabai pavyks kiekvieną atskirai palieti, nebent nedirbant taip galima, bet laiko taupymui visada viskas kartu daroma pas mane. Aišku visada rizika plisti ligoms ir kenkėjams yra didesnė kai laistoma kartu, bet ir vazuonose augalai stovi kartu ir dažnai liečiasi. Kai pastebiu, kad kažkas negerai su vienu augalu aišku jis iškeliauja kur nors atskirai ir atitinkamai arba gydomas arba sunaikinamas.

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Urze wrote:
Thu Nov 25, 2021 1:06 pm
Ir kas ten per jurginas vazone? Aš galvojau, kad mandžiūrinė aralija ten.
Imperialinis jurginas - Dahlia imperialis Durnas augalas - bet labai norėjau išbandyt jėgas - įmanoma pražydint ar ne. Triukas tik vienas - sugebėt užaugint virš trijų metrų, kad žydėtų. Problema - prie minus vieno jis numiršta, dėl to dažniausiai nesuspėja pasiekt per sezoną žiedų dydžio.
Bet turiu tokį planą, kad gal pavyks iki pavasario pralaikyt šiltnamį ir sekančiais metais sužydės. Na, iš vienmečio jurgino padaryt dvimetį :lol:



Šiltnamy "upgreidas" - įkišom pompą į vandens bačką - dabar nereik lankstytis - laistyt iš šlangės galima liuks_
Na, žiemos metu aš šiek tiek vandens pasistačius prie šildytuvo, nes bačkos nešildomoj zonoj. Bet vasarą tai viens malonumas bus laistyt ir taškytis.
Attachments
IMG_20211219_134331.jpg
IMG_20211219_134331.jpg (6.83 MiB) Viewed 1479 times
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Slogaa wrote:
Fri Dec 24, 2021 2:42 pm
Imperialinis jurginas - Dahlia imperialis
Nieko sau augalėlis. WOW_ Labai įdomu buvo apie jį pasiskaityti. Linkiu, kad planas pavyktų!
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Vyrui paskambino tėvai:
- Na, ką veikėt savaitgalį?
- Ai nieko, sako vyras, - įtaisiau kondicionierių.
- Ooo, Kaip gerai - vasarą jūsų kambary nebebus taip karšta. - apsidžiaugė tėvai.
- Ai ne, tai aš čia kondicionierių Dianai į šiltnamį įtaisiau. - atsako vyras.

Ir girdžiu kad kitam gale ragelio tylu LOL_
Tai va, augalai, panašu, kad, gyvens geriau nei mes. Taip_ Tai nuo šio savaitgalio į šiltnamį prisistatė nelabai didelis nešiojamas kondicionierius, kurio išėjimo triūbą įmontavom į vakarinę šiltnamio dalį. Maximali šaldymo temperatūra 17°. Pats tas ko man ir reikia Shifty_
Kondicionierius buvo montuotas pačiame lentynų viršuje.
Kondicionierius buvo montuotas pačiame lentynų viršuje.
IMG_20220315_150714.jpg (5.62 MiB) Viewed 1177 times
Ilgai galvojau ką daryt su tom "užuolaidom" ir kaip dengt ne tik nuo saulės, bet ir nuo šilumos. Nieko geriau negu nudažyt specialiais nulupamais dažais nesugalvojau. Pritamsėjo gerokai ir nereikėjo net antro sluoksnio.
Dažai čia --> https://thorndown.co.uk/projects/shade- ... ass-paint/


Na o didžiausia naujiena yra ta - kad šiltnamis atlaikė pavasarinę, didžiausią audrą, kuri buvo per paskutinius penkiasdešimt metų UK (jei pamenat, kai pasakojau, kaip skaičiavom polikarbonato lakštus, sakiau, kad vėjo greitis yra imtas maximumas per pastaruosius 50 metų.. tai vat tas rekordas pasikeitė šį pavasarį).
Baisu buvo labai - daug kur žmonės neturėjo elektros, paprasti aliuminiai šiltnamiai tiesiog skraidė ore - mūsų puse rajono liko be tvorų, medžius didžiausius išvertė, o šiltnamis išstovėjo - Tiesa prie jo stovėjau ir aš, skambindama vyrui į darbą ir sakydama VAŽIUOK NAMO JEI KĄ GAUDYT REIKĖS Svil_. Vyras tą dieną irgi panikoj buvo, nes juk statybose visos formos taip pat paskaičiuotos tam pačiam vėjo greičiui :!: Atbėgęs namo vyras susuko dar pagalbinius pagalius kad laikytų ir neišmuštų pačio polikarbonato iš formos, nes prie didelių vėjų į didelį plotą ne tik spaudžia vėjas, bet jį ir traukia vaakumo principu.
Šiltnamio viduje tai tikrai labai baisu buvo stovėt, nes polikarbonatas "vaikšto" ir tas vėjas atrodo viską nupūs... Mano dukra tą dieną buvo stovykloj - senam angliškam pastate/salėje, kai vidury dienos gavau skambutį, kad jų pastatui nupūtė stogą, pradėjo raut lauk sieną ir visi vaikai evakuoti į šalią esančią biblioteką. Nenukentėjo niekas, tik pastatas, bet buvo malonu žinot, kad šiltnamis atlaikė daugiau nei pastatas liukss_

P.s. Dahlia imperialis žiemą atlaikė Puikiai, - stogo nepasiekė. Tad mano "planas chuliganas" vis dar galioja. Svil_
Dahlia imperialis
Dahlia imperialis
IMG_20220315_150611.jpg (4.15 MiB) Viewed 1177 times
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Taip apsiginklavę įvairia techinika ir sprendimais laukiam NAUJO SEZONO PRADŽIOS ir švesim pirmą gimtadienį. (nuotraukoje matosi, kaip buvo gelbėta per audrą su papildomais pagaliukais)

Visiems linkiu darbingo, laimingo ir svarbiausia - VAISINGO - naujo auginimo sezono!!!


Dažyta tik orchidėjinė pusė
Dažyta tik orchidėjinė pusė
VID_20220312_161214_exported_28503.jpg (134.27 KiB) Viewed 1176 times
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Oho, kokie išbandymai nespėjus nei pirmam gimtadieniui stuktelt. :shock:
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

kootwela
Posts: 11
Joined: Wed Oct 21, 2020 1:25 pm

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by kootwela »

smagus Jusu siltnamiukas Clap_

man klausimas, ar dejot automatinius langu atidarymus?? Think_
as svarstau ar ju reikia, aisku desis sildymo/vesinimo sistema (neapsisprendem dar kuri konkreciai), bet gal butu pravartu sudeti tuos automatinius atidarymus. Raso jog kai susyla iki +17 tada jie pradaeda atsidarineti, ir pilnai atasidaro prie +30-32.

musiskis dar tik pradedamas statyti, tai domina viskas.
Beje buvot minejusi chate, jog kai ka darytumet dabar kitaip, gal galima apie tai smulkiau?? Think_ Žalias_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Automatinės langų atidarymo sistemos geros tuo, kad jos - automatinės. :) Jos veikia hidrauliniu principu ir nepriklauso nuo elektros. Esu girdėjusi apie atvejį, kai lietuviškų vasaros karščių metu didelė, privati oranžerija visa išvirė, nes kurį laiką buvo dingusi elektra ir vėdinimo stoglangiai neatsidarė. Iš kitos pusės, jei statomas kondicionierius, tai tas langų varstymas nereikalingas (nebent dingsta elektra :) ).

Slogaa, labai laukiam atnaujinimo.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

kootwela wrote:
Tue Sep 20, 2022 10:20 am
smagus Jusu siltnamiukas Clap_

man klausimas, ar dejot automatinius langu atidarymus?? Think_
as svarstau ar ju reikia, aisku desis sildymo/vesinimo sistema (neapsisprendem dar kuri konkreciai), bet gal butu pravartu sudeti tuos automatinius atidarymus. Raso jog kai susyla iki +17 tada jie pradaeda atsidarineti, ir pilnai atasidaro prie +30-32.

musiskis dar tik pradedamas statyti, tai domina viskas.
Beje buvot minejusi chate, jog kai ka darytumet dabar kitaip, gal galima apie tai smulkiau?? Think_ Žalias_

Ačiū už pagyras - ir kad domitės, klausiat, skaitot.

Dėl automatinių langų - yra savi pliusai, yra savi minusai. Pas mane jie nesudėti nei pomidorinėj daly, nei orchidėjinėje. Pastarojoje dėti, deje, negaliu, net jei ir norėčiau - ten stovi kondicionierius, tad nesinorėtų vėsinti lauko. Bet apie pomidorinę dalį aš pagalvoju, kad gal gi reiktų susidėt - bais patogu, ypač tiems, kas dirba ne iš namų ir neturi kontrolės, bet kada prireikus.
Tik vienintėlis apie ką reiktų pasvarstyt tai langai ir lietus. Tie stumokliai veikia tik nuo šilumos - tad jei bus karšta ir lis - niekas neužsidarys, o pomidoram lietus nepatinka. Tas pats UK klimate ir rudenį - jie būna labai šilti, bet kartu ir labai lietingi. Kuo daugiau lietaus ant pomidorų - tuo daugiau ligų. Orchidėjom, jei jos gyventų be kondicionieriaus - sakyčiau, kad automatinės langų sistemos žiauriai geras dalykas - jei vėl gi, nėra kažkokios technikos, kurią gali lengvai aplyt. Bet vėl gi, atsižvelkit į orchidėjas, kurias norit augint - +30 yra per daug - aš atidarinėdavau pilnai langus kai jau +22° būdavo. Bet gal tie automatiniai langai reguliuojasi - arba yra skirtingų temperatūrų.

Kas liečia temą "ką daryčiau kitaip" - sunku prisimint. Vienintėlis kas greitai šauna į galvą tai tvirtinimai polikarbonato plokščių prie rėmo. Mes tai darėm su per siaurais mediniais "plintusais" (jie nėra plintusai). Jie apima polikarbonato kraštus - bet norėtųsi kad apimtu daugiau plius būtų buvę mažiau žaidimo su visais jų dažymais. Pakaitalas tų plintusų paprastas - jei gerai pamenu buvo tokie patys reikalai tik iš metalo. Platesni, ilgaamžiai - ir dažyt nereikia.

Dar būtume kitaip darę visas duris - tiek slankiojančias viduje, tiek ir pačio šiltnamio įėjimą. Kadangi jau antri metai nenaudoju tų savo "saloon" tipo durų tai būčiau darius tiesiog paprastas. O slankiojančiom durim viduje būtume darę pilną rėmą - ne tik viršuje, kaip dabar, bet ir apačioje.
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Praėjo dar vienas, pilnas sezonas šiltnamyje - koks gi jis buvo?

Mano nuomone - nuostabus. Įskaitant visus ekstrymus (vasarą UK savaitę laikėsi +40°) - kondicionierius susitvarkė labai neblogai. O apie tai byloja ir patys augalai - nebuvo netekčių šaltamėgių tarpe (tfu tfu tfu).

Atsirado pora naujų dalykėlių, viena kurių, labai svarbi kaip niekada - šildymo sistema.
Trumpai apžvelgsiu kaip ji buvo daroma:

1. Nuo statybų buvo likusių geros kokybės plytelių. Apvertus jas, iš cementinės pusės buvo išraitytas šildomas laidas (elektrinis, kurį naudoja grindų šildymui. Pirktas čia - https://www.aliexpress.com/item/3303961 ... 802i88Nnc ) Svarbiausia dalis čia yra ta, kad reikia prisiminti fiziką ir elektros principus - yra formulė, kurią tikriausiai mokykloj mokėmės Ma_ - kad laido ilgis turi būt proporcingas jo storiui (pagal formulę) - kitaip įjungsit ir bus bum Svil_ . Mum buvo liukss_
received_2677039035759338.jpeg
received_2677039035759338.jpeg (254.8 KiB) Viewed 622 times
2. Tada aplink plytelės perimetrą buvo pastatyta medinė nedidelė forma. Šitoje vietoje taip pat yra svarbus momentas - vieta, kur susijungia šildomas laidas ir paprastas (kuris poto turės kištuką į rozetę), turi taip pat likti betone - kitaip tas šildančio laido galiukas lieka ore, neturi ką šildyt - ir perdega. Šitoj vietoj mes bšk susifeilinom, tai teko daryt mažą papildomą formytę.

3. Smagiausias momentas - laidų užpilimas. Mes naudojom "Self leveling floor" (lietuviškai neklauskit :?: jį naudoja pirmam aukšte, kai name čiut čiut nelygus struktūrinis grindinys). Taip pat sėkmingai galima buvo naudot ir plytelių klijus.
received_3450246661878650.jpeg
received_3450246661878650.jpeg (159.09 KiB) Viewed 622 times
4.Kai viskas užstingsta - gražiai atlupama forma ir voila - turit savo asmeninį radiatorių. Laimingas_


Kiek teko domėtis šiai dienai tai yra optimaliausias šildytuvo variantas. Youtubėj galima rasti, kaip žmonės tokio tipo radiatorius pasidaro net sau namuose. Privalumas tas, kad plyteles galima išsirinkti kokias norit - ir jos visos yra siauros (siauresnės nei bet kuris madingas radiatorius). Kas siaura, tas gražu. Taip pat plytelė yra puikus šilumos praleidėjas - ilgai lieka šilta, net ir išjungus. Ir tai labai puikiai iliustruoja pasikeitus kreivė mano termostate. Praeitą žiemą naudojau patį didžiausią š - elektrinį šildytuvą su vejeliu. Jo KPI (nžn kaip Lietuviškai) tai dieve padėk - plius, jis netolygus - kol pučia, tol karšta, kai nustoja - šilumos neišlaiko nei kiek. Kreivė visada būdavo labai spygliuota - pastovus kilimas ir nusileidimas.
Šiandien viskas atrodo tolygiau.
sildymas.jpg
sildymas.jpg (396.07 KiB) Viewed 622 times


Galvojau, ar nereiktų kažkokių vejelių susidėt, kad šiluma sklistu tolygiai. Bet vyras patikino, kad šiluma ir taip sklis nuo apačios į viršų, tad abi plyteles tiesiog padėjau ant lentynų (tarp lentynos ir plytelės yra šildomų grindų termo izoliacija). Ant viršaus - du medinius pagaliukus ir begonijų bidonus. Šaltamėgiai, tuo tarpu, išsikėlė gyvent aukščiau.
IMG_20220930_103911.jpg
IMG_20220930_103911.jpg (3.53 MiB) Viewed 622 times
IMG_20220930_104020.jpg
IMG_20220930_104020.jpg (3.72 MiB) Viewed 622 times


Dar labai svarbus momentas - šiltnamis užturėjo savo "elektrinę". Anksčiau, prailgintuvas iš namo ėjo, dabar viskas susijungė su laidais pravestais po žeme kažkada seniai. Tai dabar šlangė veikia paspaudus vieną mygtuką 8-) IR dar lentynėlė atsirado liukss_ Viskas labai nevalyta, nes nuotrauka padaryta iškart po vyro darbų.
IMG_20220930_104104.jpg
IMG_20220930_104104.jpg (3.7 MiB) Viewed 622 times
kaip visada filmuotą medžiagą rasit Instagram kanale.
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Slogaa »

Vakar msng grupėje nagrinėjau sąvokas tarp žiemos sodo, šiltnamio ir oranžerijos. Patinka man imti interviu iš savo vyro ir mūsų draugo architekto technologo. Tad pasidalinsiu mintimis, kurias gvildenom vakar prie vakarienės stalo su vyru.

Pirmiausia tai tos nelemtos sąvokos lietuvių ir anglų kalbomis Think_ :? :? Ma_ (mano tema, noriu tai ir gvildenu Roll_ )
Šiltnamis - tai pastatas, kuriame nėra jokios technikos. Bet kokie šilumą mėgstantys augalai mūsų klimate negali ten gyvent žiemą.
Žiemos sodas (angliškai - concervatory) yra pastatas prilipintas prie gyvenamojo namo - t.y. nėra praėjimo pro lauką - iš namo galima tiesiai patekti pas augintinius.
Oranžerija - pastatas, kuriame galima laikyti šilumamėgius augalus visus metus ir jis nėra priklijuotas prie gyvenamojo pastato. Tai yra tai, ką aš vadinu savo keturių metų laikų šiltnamiu (poetiškai Shame_ ). Tai tas pats šiltnamis - nesvarbu kokios konstrukcijos, tiesiog jame yra šiluma žiemą.

Iliustruoju:
Oranžerija
Oranžerija
Screenshot 2022-09-30 at 14.19.49.png (1.22 MiB) Viewed 612 times
Žiemos sodas (angliškai concervatory)
Žiemos sodas (angliškai concervatory)
PICT0620.jpeg (198.69 KiB) Viewed 612 times
- Kodėl UK vietoj oranžerijos žmonės renkasi žiemos sodus (concervatory) ?. (principe ėmiau interviu iš vyro Žalias_ )
Dėl vietos stygiaus. Pagal legalius konstrukcinius reglamentus UK (kaip turbūt ir LT) reikia laikytis tam tikrų atstumų nuo kaimynų (tvoros) ir tam tikrų aukščio matmenų. Uk sodai mažiukai, dėl to gautųsi, kad pagal visus reikalavimus šiltnamį reiktų statyt vidury sodo/ploto. Žiemos sodą (concervatory) galima pritaisyt prie namo ir taip išlošt vietos likusiame lauko plote.

- Ar žiemos sodas turi pranašumą prieš oranžeriją konstrukcine/šilumos/patogumo prasme?
Vienas vienintėlis - labiau tingintiems žmonėms - nereikia eiti per lauką. Konstrukcija veikiau turi daugiau minusų nei pliusų. Jei tai yra jau egzistuojantis pastas - ir prie jo pristatomas žiemos sodas - buvimas šalia namo niekaip nepadeda šilumos prasme. Namas izoliuotas taip gerai, kad į priestatą šilumos nepraleis. Jei tai yra naujai statomas namas - galima žiemos sodą sujunkt su namu, kad pastarasis dalintųsi savo šiluma, bet čia iškyla kita problema - stiklo paketai turės būt trigubi, kad namas nekentėtų - o tai labai brangiai kainuoja.


Na ir pabaigai, mano asmeninė nuomonė yra ta, kad vienas didesnių privalumų turint oranžerija yra tas, kad galima pilstytis vandeniu - ir lieti iš šlango, ir susistatyti drėkintuvus. Oranžerija nepriklauso nuo ten gyvenančių žmonių - todėl ir temperatūrą galima atitakyti tokią, kokia yra reikalinga augalams, o ne sofos sedėtojams.


Galbūt dauguma apie tai žinot, bet rašau, nes tikiu, kad gal kam informacija bus naudinga, mąstant ir kontempliuojant savas mintis prieš statant.
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Keturių metų laikų šiltnamis

Post by Urze »

Slogaa wrote: Tie stumokliai veikia tik nuo šilumos - tad jei bus karšta ir lis - niekas neužsidarys, o pomidoram lietus nepatinka.
Domėjausi tomis automatinėmis langų atidarymo sistemomis, kai ieškojau šiltnamiui tokios. Kam aktualu, jų yra čia, bet ir kiti tokiais pat modeliais prekiauja, tai galima tiesiog modelius apžiūrėti. Ši hidraulinė automatika veikia sušilus temperatūrai iki 17-25 °C, t. y., jie pradeda atsivėrinėti nuo +17 laipsnių, o maksimaliai atidaro langą / šiltnamio duris esant +25 laipsniams šiltnamio viduje. Jei temperatūra krenta, jie automatiškai užsiverinėja iki tos naujos temperatūros atsivėrimo laipsnio. Jei nuo lietaus atvėsta iki +16 laipsnių, tai ir visai užsidaro. Tai esant tokiam atvejui, kai karštą dieną lyja, temperatūra vis tiek krenta (šią vasarą buvo nuo +30 iki +20 per keliolika minučių) ir langai priveriami. O pagal tai, kur įtaisytas stoglangis ar orlaidė ir kokiu kampu maksimaliai atsiveria, gali ir visai neprilyti. Ir pomidorams dažniausiai baisu yra drėgmė + vėsuma, tai jei karštą dieną gautų kiek lietaus, kaži ar pultų juoduot.

Įdomu stebėti pokyčius šiltnamyje. Ačiū, kad rašai. Iki kokios temperatūros jūsų padaryti radiatoriai šildo? Ar prijungta prie termostato ir pati nustatai ribas? Begonijų "bidonai" padėti ant pagalių kodėl? Kad neiškeptų?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Orchidėjų priežiūra”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests