Inetos orchidariumas

Asmeninės orchidariumų istorijos ir bendri pokalbiai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Atėjo turbūt ir man laikas papasakoti apie savo mini projektą, pirmąjį orchidariumą. Visada svajojau apie didesnį, bet šiuo metu tokiam sąlygų neturiu, todėl norėjosi bent išbandyti kaip veikia visa sistema. Kadangi patirties neturiu, sėmiausi idėjų daugiausiai iš Urzės ir Abitalės orchidariumų, todėl labai ačiū už visus atsakytus klausimus ir gautus patarimus liukss_

Orchidariumo istorija prasidėjo 2021 m. vasaros gale.

Pirktas akvariumas Aquael (60x30x30cm, 54l), įmontuota lempa Aquael leddy tube Retrofit 10W 42cm Plant (8000k,650lm). Šonuose tinkliukas iš senukų tvorų skyriaus, tvirtinta su dvipuse juosta, atsparia vandeniui, ant dugno Sansibar akmuo.
Ant dugno pyliau Fluval stratum substratą ir sodinau nedidelius kupstelius į šį gruntą Utricularia graminifolia augaliuką (terra-erfordia.de), užpyliau kelis cm virš grunto vandens, kadangi augalai akvariuminiai, tai pradžiai įsišaknyjimui daug drėgmės reik. Mano vizija - žalias, neapstatytas dugnas ir ant sienelių prikabinti augalai. Su lituokliu, pradegintos skylės dangtyje ir įmontuoti ventiliatoriai (terrarientechnik.de). Vienas ventiliatorius cirkuliuoja orą viduje, o kitas išpučia į išorę. Drėgmei palaikyti naudoju Trixie ultragarsinį rūko generatorių Fogger XL. Rūko generatorius veikia 5 kartus per dieną po 10 min, o ventiliatorius po 30min 5 kartus dienoje. Laistau rankiniu būdu kas porą dienų. Drėgmė laikosi apie 70-80 %, bet dabar kai šildymą įsijungėm, tai krenta ir iki 60 % (reiks dažninti prietaisų veikimą). Lempą įjungiu, kai atsikeliu ir išjungiu, kai einu miegot.

Dizainas.. na, kol kas jis yra taisomas, nes viskas nauja, reiks perdelioti augalus, kad visi gautų pakankamai šviesos, taip pat jų vietos nėra nusistovėję, nes poreikių jų dar neperpratau, bet atrodo, kad visi augalai jaučiasi gerai, bent jau kol kas :D

Image

Image

Image

Image

Image

Pradžioje "žolytė" atrodė taip.

Image

Image
Last edited by InetaSka on Tue Dec 14, 2021 9:37 pm, edited 1 time in total.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Inetos orchidariumas

Post by Kaa »

Rimtai tu čia priėjei :mrgreen: bet kokia šaunuolė, viskas taip apgalvotai, dar kokio pusmetrio aukščio pridėt šiam projektui, nes labai jau greit užsipildo
O taip tikrai bus įdomu stebėt, kaip toliau, kaip su ta "žolyte" bus, įdomu tikrai :!:

zemuoge
Posts: 270
Joined: Mon Nov 16, 2020 8:06 pm
Location: Druskininkai

Re: Inetos orchidariumas

Post by zemuoge »

Puikus orchidariumiukas ! Man irgi tokio reikia ))
Puikiai tiko rūko generatorius prie akvariumo parametrų .
Lempą, kaip suprantu, pakeitėt ?
Sudomino nematyti taimeriai.
Na, ir gyventojų sąrašo norėtųsi ))
Linkiu sėkmės gyventojams!
Įsivaizduoju, kokia pievelė bus, kai utrikuliarijos išbujos ir sužydės... Super_

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Kaa, zemuoge, ačiū! Ta žolytė iš pat pradžių labai greitai prigijo ir plėtėsi, o dabar toks jausmas, kad į viršų tik auga, o ne į šonus. Na, bus matyti. Dydžio tikrai trūksta, jau net žinojau, kad truks prieš perkant, bet šiuo metu yra kaip yra.

Lempą papildomai pirkau, nes akvariumas buvo tuščias, be įrangos. Jeigu matysiu, kad silpna, dėsiu papildomą, bet kol kas sunku vertinti.

Timeriai tai nieko blatno. Vienas iš jų yra sekundinis, pirkau su ta mintim, kad jeigu ateityje dėsiu purkštukus, tai jis bus reikalingas, o antrasis minutinis, standartinis.

Kol kas orchidariume gyvena:
Aerangis mystacidii
Aerangis punctata
Chiloschista viridiflava 'Sakura'
Dendrobium hekouense
Dendrobium lamyaiae (bus iškeltas)
Dresslerella caesariata
Encyclia mariae
Gastrochilus obliquus (bus iškeltas)
Lepanthes telipogoniflor
Lepanthopsis astrophora
Leptotes pohlitinocoi
Macroclinium manabinum
Ornithocephalus bicornis
Ornithocephalus manabinum
Platystele gerritsenianum
Platystele jamboeensis
Platystele misera
Platystele oxyglossa
Schoenorchis fragrans
Schoenorchis scolopendria
Stelis ciliotata
Stereochilus erinaceus
Stereochilus pachyphyllus
Zygostates alleniana
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by Slogaa »

InetaSka - jau beveik metai sukako jūsų terariumui - parodykit, kaip jis atrodo dabar. Laimingas_
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Slogaa wrote:
Wed Oct 20, 2021 1:16 am
InetaSka - jau beveik metai sukako jūsų terariumui - parodykit, kaip jis atrodo dabar. Laimingas_
Dabar jis taip ir atrodo, dar ne metai, o 2-3 mėnesiai :)
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by Slogaa »

Ne visi dieną mato - aš netyčia pasižiūrėjau į jūsų prisiregistravimo datą, o ne pranešimų datą.. _Šaunu_
Man vis dar reikia priprast atgal prie forumo.

Norėjau jus pasveikint - terariumas tai naujas isigytas žaisliukas - mažytė erdvė kūrybai, eksperimentams ir stebėjimams. Malonu bus stebėti jo pokyčius ir kaip kas auga, kaitaliojasi vietomis su kaimynais, kaip šeimininkas įgyvendinta kompozicijas ir t.t.

Sėkmės jums ir svarbiausia nepamirškit - mega ekstra daug ventiliatorių. Terariumų viena opių problemų tai oro cirkuliavimo stygius - man kartais atrodo, kad net įdėjus ofisinį/naminį baltą feną ant kojytės - terariumui visviena negana. Roll_
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Pasikeitimai mano dėžutėje - išrauta žolytė ir pašalintas substatas ir ne todėl, kad žolė prastai auga, o todėl, kad negaliu atsiginti dumblių, kuriems tas substratas taip pat labai patinka. Va ant akmenukų jo nėra, o substratas visas tokiom lyg gleivėm apaugęs. Akmenį planuoju sugrąžinti, bet dabar bandysiu atplauti dar, nes pažaliavo.

Pradedu galvoti apie purkštukus, nes pavargau jau laistyti.

Bendrai, keletas augalų nusibaigė, tik neaišku ar dėl prastos priežiūros, sąlygų, ar tiesiog po ilgos kelionės prastai adaptavosi.

Image
Image
Image
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Inetos orchidariumas

Post by Urze »

InetaSka, kol bus vandens ar didelis oro drėgnis orchidariume, tol ir tas akmuo žaliuos, nes jis yra geras paviršius dumbliams įsitvirtinti. O jei ieškosite laistymo sistemos, tai rekomenduoju rinktis ne purškiančią lietų, o miglą. Pirmieji būna skirti šiltnamiams laistyti, o antrieji - egzotinių gyvūnų auginimui (pvz., medvarlėms). Orchidariumui migla geriau, nes mažiau vandens pripurškia nei lietus per tą patį laiko vienetą. Ir dar laikmatis geriau elektroninis sekundinis, o ne minutinis, nes kartais paaiškėja, kad minutė purškimo yra labai daug vandens.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Urze, pačiam pirmam poste esu rašiusi apie rūko generatorių, bet jis realiai man tik oro drėgmę kelia, o ne laisto. Jeigu į savaitę kartą normaliai nepalaistau, tai augalai visai sausi lieka. Sekundinį timerį turiu taip pat, bet kol kas man to nereikia. Galvoju dažninti jo veikimą, bet vis neprisiruošiu.
InetaSka wrote:
Mon Oct 18, 2021 11:41 pm
Drėgmei palaikyti naudoju Trixie ultragarsinį rūko generatorį Fogger XL. Veikia 5 kartus per dieną po 10 min, o ventiliatorius po 30min 5 kartus dienoje.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Inetos orchidariumas

Post by Urze »

Aš turėjau omenyje ne rūko generatorių, o būtent purkštukus, kurie labai mažais lašeliais purškia, o ne stambiais.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Urze wrote:
Wed Dec 15, 2021 6:19 am
Aš turėjau omenyje ne rūko generatorių, o būtent purkštukus, kurie labai mažais lašeliais purškia, o ne stambiais.
Ačiū, pasidomėsiu. Gal galit kažką parekomenduoti?

Internete pasižiūrėjau, daug gerų atsiliepimų apie mistking sistemą, bet ir kaina nebloga.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Inetos orchidariumas

Post by Urze »

Aš turiu būtent MistKing sistemą. Kaina buvo tikrai nemaža, bet veikia puikiai. Tik prieš kelis metus jie rašė, kad nutraukia gamybą. Įdomu, ką kiti naudoja savo orchidariumuose. Berods, pas Mam irgi MistKing, kažkada rašė, o kitų nežinau. Reik pasižiūrėti, ką terariumų pardavėjai siūlo, gal ten bus.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Inetos orchidariumas

Post by MrGreen »

Dėl purkštukų nieko nepasakysiu, nes man geriau ranka purkšti ką reikia. O dėl kelių augalų, kurie nusibaigė, tai vietos kitiems atsiras Svil_ Šiaip kartais kai kurie augalai stebina, kai atrodo pagal sąlygas tai jam tik orchidariume augti, o jis skursta ir geriau jaučiasi ant sausos palangės :roll: Žodžiu visada pasitaiko išimčių.
Gražus orchidariumas ir dar vietos laisvos matau ant sienelių :mrgreen:

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

MrGreen wrote:
Thu Dec 16, 2021 8:40 am
Gražus orchidariumas ir dar vietos laisvos matau ant sienelių :mrgreen:
Nieko čia labai gražaus, sukabinti augalai ir tiek :D Ant sienelių jau nebėr vietos, nu gal vienam kitam dar.. kurie jau pakeliui pas mane :D Bet dabar kaip žolę išroviau, tai vietos atsirado ant dugno vazonėliams :D
Urze wrote:
Thu Dec 16, 2021 6:24 am
Aš turiu būtent MistKing sistemą. Kaina buvo tikrai nemaža, bet veikia puikiai. Tik prieš kelis metus jie rašė, kad nutraukia gamybą. Įdomu, ką kiti naudoja savo orchidariumuose. Berods, pas Mam irgi MistKing, kažkada rašė, o kitų nežinau. Reik pasižiūrėti, ką terariumų pardavėjai siūlo, gal ten bus.
Oi, kokia gėda, pati klausiau temoje ir dabar vėl apie tą patį kalbu, kažkaip kaip nebuvau domėjusis, tai ir tas pavadinimas į atmintį neįsirėžė. Nesidomėjau ar nutraukė, bet pardavime dar nemažai kur yra. Kad ir čia https://www.mistking.eu/Misting-Systems.html. Koks modelis pas jus orchidariume? Turint omenyje, kad pas mane, palyginus, miniatiūrinis orchidariumas, tai nežinau ar verta tiek investuoti, gal ateityje, kai didesnį turėsiu.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Inetos orchidariumas

Post by Urze »

Anokia čia gėda. Būna gyvenime dauuug didesnių gėdų. :) Aš pirkau va tokį rinkinį (nors dabar jis kiek pagerintas keliais komponentais). Bet mano orchidariumui (110*110*40 cm) tame rinkinyje esančių 3 purkštukų neužteko, tad vėliau daugiau jų nusipirkau. Jūsų dabartiniam orchidariumui 3 purkštukų, manau, pakaktų. Bet ar verta dabar investuoti, tai jau Jums spręsti.
Šiaip smagu matyti žiedus ir pumpurus Jūsų orchidariume. Vadinasi, daliai tikrai patinka. Ir visad atsiras nors vienas, kaip MrGreen rašė, kuriam orchidariume kažkas netiks. O koks skendenio ("žolytės") likimas iškeldinus jį iš orchidariumo?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Urze wrote:
Fri Dec 17, 2021 7:32 am
Šiaip smagu matyti žiedus ir pumpurus Jūsų orchidariume. Vadinasi, daliai tikrai patinka. Ir visad atsiras nors vienas, kaip MrGreen rašė, kuriam orchidariume kažkas netiks. O koks skendenio ("žolytės") likimas iškeldinus jį iš orchidariumo?
Tiesa, dalis augalų atkeliavo nuo lentynos, tai tikrai jiems labiau patinka orchidariume. Na, su "žolyte" pirma padariau, o tada pagalvojau - išmečiau. :D Paskui tik mintys atėjo, kad gal reikėjo pasodinti į atskirą indą.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Inetos orchidariumas

Post by Urze »

InetaSka, kaip reikakai su dugno gliaumojimusi? Nes galiu pasiūlyti tam sprendimą - paleisti ant dugno augti akvariumines samanas. Kai jos pereina iš vandeninės į sausuminę formą, tai visai smagiai auga būdamos šlapomis kojomis, ypač jei aplinkos drėgnis didesnis. Nedidelės trąšų koncentracijos joms kaip ir nieko, sunaudoja jas ir neleidžia dumbliams ir glaumams augti, kartu ir užpavėsindamos juos.

Pas mane viena stiklinė talpa stovi ant pietinės palangės tiesioginėj saulėj, ant dugno visada nedaug vandens. Tai oooo, kaip dumbliams ten patinka! Bet jau prieš kurį laiką dugne plonu sluoksniu paskleidžiau akvariuminių, sparčiai augančių samanų, ir dumblių problemos bent jau nuo rudens nėra. Todėl mąstau, kad gal ir apšviestame orchidariumo dugne jos pagelbėtų. Nuotraukoje jos apsemptos, nes man taip patogiau, bet galima ir palaikyti pusiau sausumoje. Kaip tik dabar turiu ir samanų perteklių, jei ką. :)
20220219_203104.jpg
20220219_203104.jpg (704.88 KiB) Viewed 1516 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
InetaSka
Posts: 744
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Inetos orchidariumas

Post by InetaSka »

Idėja gal ir nebloga, bet išmetus žolę ir papylus akmenukus ant dugno, įtaisiau ir keletą augalų su vazonėliais ant dugno, tai jau variantas toks nelabai tinka. :D Tik nuo rūko generatoriaus ir rankinio laistymo, vanduo nespėja garuoti ir darosi bala, bet aš rankiniu būdu tą vandenį išpilu ir toliau gerai. Nėra vandens - nėra dumblo. :D Bet ačiū už pasiūlymą, turėsiu galvoje.
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

Odeta
Posts: 239
Joined: Thu Oct 22, 2020 5:47 pm

Re: Inetos orchidariumas

Post by Odeta »

Kaip laikosi Jusu orchidariumas siuo metu? labas_

Post Reply

Return to “Orchidariumas”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests