Tolumnia - bendri pokalbiai

Rossioglossum, Cochlioda, Oncidium, Brassia, Miltonia, Miltoniopsis ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

katux wrote:
Thu Nov 10, 2011 11:39 pm
Tolumnios yra epifitai natūraliai augantys Meksikoje, Floridoje, Karibuose, Pietų Amerikos šiaurėje ... Tai nedideli oncidijų šeimai prilausantys augalai. Jų gumbai menkai išsivystę - dengiami lapų, kurie sudaro vėduoklę. Žiedstiebis išlenda tarp lapų. Žiedai spalvingi, dažniausiai margi, turi oncidijoms būdingą formą. Nužydėjusio žiedstiebio nereikia nukirpti - gali išleisti šonines šakas.

Auginimo sąlygos:
Temperatūra: vidutinė - šilta (T-W) 15-30 laipsnių.
Drėgmė: 50-70 proc.
Šviesa: šviesi, bet išklaidyta arba pritemdyta. (Tarpe tarp falenopsių ir katlėjų).
Tręšimas: reguliariai 1/2-1/4 įprastos dozės.
Laistymas: laistyti, kai išdžiūsta, bet jautri perlaistymui.
Tolumnijom labai svarbus oro judėjimas.

Kritiškiausias auginimo aspektas - laistymas, todėl rekomenduojama auginti ant bloko ir dažniau apipurkšti arba mažyčiuose moliniuose vazonėliuose.

Mano Tolumnia Kimnaree iš orchideen.com atkeliavo vasarą. Dabar auga orchidariume ant bloko, pakabinta šalia ventiliatoriaus gan arti lempų. Apipurškiama 1-2 kartus dienoj. Kartais panardinu ir visą bloką.
Galiu pasakyt, kad ji toleruoja tikrai didelį šviesos srautą (palyginimui: nedidelės vandos, esančios šalia jos, lapeliai raudonuoja) ir ilgesnius (proto ribose) tarpus tarp laistymų (atsižvelgiant į tai, kad orchidariume oro drėgmė yra nemaža). Tolumnios lapai mėsingi, todėl jai nebaisūs neilgi sausi periodai.

Kol kas tai visai nekaprizingas augalas. Didžiausias jos privalumas - dydis :D . Jau svarstau kitą pavasarį įsigyti dar vieną - dvi rūšis.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

Dalytė wrote:
Wed Nov 16, 2011 4:42 pm
pasiteisinimas tik toks, kad blogyn tikrai neina :) bet ir geryn - tiesiog stovi vietoje tokia, kaip ir gavau. Matyt joms orchidariumas tikrai būtų į naudą. atrodom taip:
Attachments
tolumnia_jairak_rainbow2.jpg
tolumnia_jairak_rainbow2.jpg (15.83 KiB) Viewed 3541 times
tolumnia_jairak_rainbow.jpg
tolumnia_jairak_rainbow.jpg (26.57 KiB) Viewed 3541 times

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

Urze wrote:
Thu Nov 17, 2011 12:32 pm
Patraukė man akį šitie margi “sijonai”, tai truputuką informacijos apie juos. Kai kas kartojasi su Katux pateikta informacija, bet nepamaišys, nes kartojimas – mokslų motina. :smartass:
Tolumnia anksčiau buvo priskirta Oncidium genčiai, o dabar atskirta į atskirą. Augdama iš lapų formuoja vėduoklę. Žydi ir nauji, ir seni, jau žydėję ūgliai. Jei suteikiamos idealios sąlygos, gali žydėti netgi 3-4 kartus per metus. Turi augti šviesioje vietoje, tinka šviesios rytinės palangės arba vakarinės, jei vasarą yra apsaugoma nuo tiesioginės saulės. Kai Tolumnia gauna pakankamai šviesos, jos lapeliai būna šviesiai žali. Jei lapeliai yra tamsiai žali, augalui trūksta šviesos. Jei lapai blykšta ar geltonuoja, gali būti, kad Tolumnia gauna per daug šviesos. Jei lapai šiek tiek rusvi, augalui šviesos kaip tik.
Temperatūra gali svyruoti nuo 13 iki 30 laipsnių (bet tinkamiausia tikriausiai yra per viduriuką), pageidautinas 5 laipsnių dienos ir nakties temperatūrų skirtumas.
Tolumnia svarbu užtikrinti gerą oro cirkuliaciją aplink šaknis. Netoleruoja ilgai šlapių “kojų” – šaknys turi pradžiūti greitai, todėl renkantis, kur ją pasodinti, reikia atkreipti dėmesį, kad šaknims turi būti užtikrintas geras vėdinimas ir greitas jų pradžiuvimas. Sodinti į substratą nepatartina, nes galima gan greitai nupūdyti šaknis. Rekomenduojama auginti moliniuose neglazūruotuose vazonėliuose su gan stambiais anglies gabaliukais arba lavos uolienos gabaliukais (beveik neyranti, nesukrintanti, porėta ir gerai vandenį sulaiko, taigi apie šaknis palaiko drėgmę, bet šaknims nėra per šlapia), taip pat galima auginti ant bloko arba plikomis šaknimis, tačiau reikia užtikrinti nemažą aplinkos drėgmę (nesvarbu, kur pasodinta). Galima purkšti rytais, kad ligi nakties išdžiūtų. Laistyti pamirkant vandenyje kas 2-3 dienas, jei yra geras vėdinimas ir šilta. Žiemą gali tekti laistyti rečiau. Bet šiaip laistymą kiekvienas pagal save turi nusistatyti.
Tręšti pastoviai, pavasarį ir vasarą naudojant biomasės auginimui skirtas trąšas, o rudenį ir žiemą (jei užtikrinamas pakankamas apšvietimas, temperatūra ir aplinkos drėgmė) – žydėjimą skatinančias trąšas.
Remtasi © 2010 Orchid Doctor.
Ramsis wrote:
Thu Nov 17, 2011 6:41 pm
Su šiais augalais bandžiau draugauti pora kartų ir abu nesėkmingi, tai augalai skirti padidintam amlinkos drėgniui, šaknys gan plonos greitai perdžiūsta, paliejus turi greitai pradžiūti, nes kitai greitai užmirksta. Netinka auginti tiems kas negali apie augalus pašokinėti kas rytą. Idealu auginti orchidariume, nes yra nedidukas augalas, labai dailus ir pakankamai dideliais įvairiaspalviais žiedais.
Taigi, išvada tokia, kol nebus gerai įrengto orchidariumo tol nepirksiu.
katux wrote:
Tue Feb 07, 2012 11:24 pm
Žydim. Per 7 sav. jau trečią kartą ant to paties žiedstiebio. 3-4 žiedeliai žydi apie 10 dienų, paskui pertrauka ir pradeda formuotis nauja žiedstiebio atšaka. Gaila, kad per darbus neradau laiko nufotografuoti pirmo, paties gausiausio, žydėjimo. Žiedo aukštis 2-2,2 cm. Žiedo spalvos pradeda blukti jau kokią 3-4 dieną nuo prasiskleidimo :( .
Urze wrote:
Sun Feb 19, 2012 4:35 pm
Paspalvinkim temą tolumnijos sijonais! Tik vienam sijonui neužteko dažų. :D Nustebau, kad žiedynkotis toks tvirtas ir storas palyginus su pačio augalo dydžiu. Net ir žiedai mėsingi ir tvirti (lyginu su oncidijų žiedais, kurie daug glebesni). Laikiau augaliuką kambaryje, kur gan sausas oras (apie 40-50%), apipurkšdama šaknis kelis kartus per dieną, tai nesidžiaugė, lapukai raukšlėtis pradėjo (o jie mėsingi lyg storalapių). Tai perkėliau dabar į seną akvariumą, kur didesnė aplinkos drėgmė. Ale žiedynstiebis toks ilgas, kad netelpa po dangčiu, tai teko kaip tai pupai lubas kirsti. Ir stovi dabar lapai viduj, o žiedai lauke. :lol:
Urze wrote:
Tue Feb 21, 2012 7:15 pm
katux wrote:Žiedo spalvos pradeda blukti jau kokią 3-4 dieną nuo prasiskleidimo.
Šiandien specialiai apžiūrėjau saviškės žiedus ir palyginau su nuotraukomis. Pirmas žiedukas išsiskleidė 02.06 d., kiti per kelias dienas viens po kito. Gal po keturių dienų pirmojo žiedo bordo spalva nuo dėmių pakraščių pradėjo šviesėti ir virsti raudona. Tas matosi ir mano anksčiau įdėtoje nuotraukoje - pats žemiausias žiedas joje - šešta diena kaip išsiskleidęs. Šiandien (16-a žydėjimo diena) to žiedo dėmės ant sijono "padalkų" truputį prašviesėjusios, bet šiaip žiedas vis dar ryškus ir gražus, tik daugiau į raudonumą nei bordo. :) Kiti žiedai irgi po truputį blunka, bet labai pamažiuku. Tai gal spalvų išsilaikymas priklauso nuo hibrido savybių (nes katux ir mano yra skirtingi hibridai)? O gal nuo aplinkos sąlygų, kuriose augalas gyvena? Maniškė sėdi kambaryje (20-21 laipsnis tikriausiai), į žiedus papildomas apšvietimas menkai šviečia, į lapus kiek daugiau. Katux, o Tavoji Tolumnia vis dar orchidariume ir arti lempų pakabinta, taip? Gal žinai, kiek vidutiniškai vienas žiedas išsilaiko prieš nukrisdamas? Būtų įdomu palyginti, nes gal ne tik greičiau pradeda blukti, bet ir žydi trumpiau?

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

katux wrote:
Tue Feb 21, 2012 7:36 pm
Greičiausiai dėl orchidariumo. Nes kai kasdien automatiškai purškiama, tai ir žiedai gauna vandens :(. Tiksliai neskaičiavau kiek ten tų dienų gaunasi. Dabar jau paskutinis žiedas į pabaigą. Jei tas žiedstiebis dar ką suorganizuos, tai reiks paskaičiuoti tiksliai.
andriuxplind2 wrote:
Wed Feb 22, 2012 9:50 am
Jungiuosi ir aš į tolumnijiečių gretas :lol:
Mano "valentynkės" dovana :thumbsup:
Image

Žiedų kiekis šiai dienai:
Image

Žydi tai tikrai trumpai, bet žiedstiebis jau du spurgus nokina :D
Urze wrote:
Sun Feb 26, 2012 3:38 pm
Anksčiausiai išsiskleidęs žiedukas jau suglebo, tai išsilaikė žydintis 20 dienų. Bet va lapukai tai man nerimą kelia - pasiraukšlėjimas niekur nedingsta, bet niekaip nesuprantu, nuo ko jis - nuo perlaistymo, nepakankamos drėgmės ar suvargo jau kelionės į Lietuvą metu? :Hmmmm:
andriuxplind2 wrote:
Tue Feb 28, 2012 12:58 pm
Urze, pirkai kur?

Manau, aš jas įsimylėjau. Mano nauja 'šokėjėlė' :heartsfade:
Tolumnia Jairak Rainbow Pink Spot
Image
Image
Image
Šilingė wrote:
Thu May 03, 2012 6:59 pm
Image

:roll: Staigmena iš Budapešto. Staigmena, nes nežinojau, kokiais žiedais pavirs tie trapūs pumpurėliai. Ir ar apskritai pavirs O.o

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

Dalytė wrote:
Tue Jun 12, 2012 9:42 pm
vaje vaje kaip aš čia praleiadu progą apie tolumnijas pakalbėt :D rodausi, kas gyvena - pirmas rožinis augalas iš parodos, veikla - auginasi du naujus ar ūglius ar neūglius; antras irgi parodos, veikla - žydi, trečias - vokiškas (Rainbow KOK30), veikla - auginasi ūglį. Auga be substrato (3 x žievės gabaliukai substratu nelaikau) moliniuose vazonuose ir kevale.
tolumniju-trio.jpg
tolumniju-trio.jpg (28.6 KiB) Viewed 3540 times
Urze wrote:
Wed Jun 13, 2012 9:40 am
Aš tada tolumnijai neleidau baigt žydėti, nukirpau žiedyną, nes lapukai pradėjo glebti. Tas padėjo, atsistatė lapų tvirtumas (sėdėjo ir tebesėdi pridengtam akvariume, kur drėgmė kiek didesnė), bet šaknys beveik visos apmirė. Pradėjo naują auginį augintis, šaknis leisti, tai ta proga perkėliau ją ant ąžuolo žievės bloko su šiek tiek kokoso plaušų po šaknimis, nes kiminus dėti pabijojau - labai jau greit pas mane tos šaknys nusibaigė nuo per didelio vandens kiekio. Augti nesustojo, tik šaknys iš plaušų lenda ir tolsta nuo bloko. Galvoju, kad gal dėl didesnės oro nei bloko drėgmės. Žievė sena, verdančiam vandeny mirkyta, tai taninų gal jau nebedaug belikę, gal nepakenks.
Šilingė wrote:
Wed Jul 04, 2012 8:25 am
Taigi, tolumnija žydėjo iki pat dabar - tik šiandien ryte nukrito pirmieji žiedukai. Auga ir naujas ūglis :thumbsup:
Ramsis wrote:
Mon Jul 16, 2012 9:35 pm
Kažkada buvo prašymas parodyti mano Tolumnijos žiedus kur pirkau Budapešte orchidėjų parodoje, tai štai tokie :)
Image

http://www.flickr.com/photos/ramsis/758 ... hotostream
cinde wrote:
Sun Oct 28, 2012 9:42 am
Sveiki! Pries pora dienu isigijau savo pirmaja Tolumnia :) daug perskaiciau info tiek lietuviu tiek rusu kalba, bet labai ivairiai raso apie laistyma.. Na su kitom orchidejom viskas aisku kada reikia jau laistyti - kai saknys pradziusta. Na su tolumnia tas pats, bet kad man nelabai aisku kada jos pradziusta, vaizdas islieka toks pats tiek laiscius tiek nelaiscius :Hmmmm: auginu moliniame vazonelyje be jokio substrato. Kaip zinoti kada jau ji pradziuvo ir laikas laistyti? p.s. auginu bute ant palanges.
Dar klausimukas, kas geriau: palaistyti ar mirkyti? Dar uzmaciau viena patarima, kad laistyti 30C temperaturos vandeniu...

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

Šilingė wrote:
Wed Nov 21, 2012 7:01 pm
Mistiniai augalai tos tolumnijos :roll: Kalbant apie laistymą - kartą per savaitę kyšteliu kelioms sekundėms po vandens srove ar į indą su silpnu trąšų tirpalu. Nesiskundžia, nesiraukšlėja :think: Dabar apgyvendinau stikle po lempomis, žiūrėsiu, ko gera teks koreguoti režimą O.o
cinde wrote:
Wed Nov 21, 2012 9:01 pm
as tai darau taip: kas 3-4 o gal net 5 dienos, jei pamirstu, ikisu i inda su vandeniu kazkur 10-15 min ir atgal i vazona. Auga be jokio substrato (keli zieves gabaliukai pakaisioti nesiskaito)... O siaip sia tolumnia as pirkau jau su ziebstiebiais, pirmasis prasiskleide jau senokai, o mazesniais ziedeliais tik pries pora diena (sis ziedstiebis dar paaugino pumpurus pries prasiskleisdamas) :)
Šilingė wrote:
Wed Nov 21, 2012 9:10 pm
Urze wrote:Šilinge, o kame augini? Molinuke ar su substratu?
Cinde, ačiū!
Be substrato. Ne molinuke. Žr. foto antrame puslapyje :P
Plikos šaknys plastikiniame krepšelyje, o tada viskas įstatyta į plastikinį vazonėlį.
cinde wrote:
Wed Nov 21, 2012 9:19 pm
as tai viena auginu plastikiniame, o kitas moliniame, bet jos dar yra istatytos i dekoratyvu vazoneli :)
Image
Šilingė wrote:
Tue Feb 12, 2013 11:57 am
Na va, prisipurškaliojau [Geda2] Nebeturiu tolumnijos...
Urze wrote:
Tue Feb 12, 2013 3:07 pm
Šilinge, a visiškai supuvo? Aš su laistymais-purškimais irgi prisižaidusi buvau, visas šaknis nunaikino, paskui ir skrotelės pradėjo nykti, bet tos likusios pusgyvės dabar kelias naujas augina. Taip kad jei į atskirus gabalus nesubyrėjo, dar palaikyk, gal išleis ką.
Šilingė wrote:
Tue Feb 12, 2013 3:11 pm
Augo augo, klestėjo klestėjo, kol vieną dieną paėmiau į rankas norėdama palieti ir klestintis augaliukas subiro į krūvą palaidų lapų [nezinau]

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

O-manė;) wrote:
Wed Apr 23, 2014 1:07 pm
Atsirado ir ant mano palangės šitų margų sijonėlių :)
Gauta jau su žiedynstiebiu ir mažais pumpurėliais, kuriuos visus sėkmingai subrandino Tolumnia JairakFirm RainbowStrawberry.jpg
Kol kas auga be substrato, tiesiog įstačius krepšelį kuriame ji tupi į plastikinį vazonėlį. Kiekvieną dieną kelioms minutėms pamirkau šaknis vandeny. Bet šaknys palaipsniui nyksta - akivaizdžiai nepatinka joms toks gyvenimas :Hmmmm: Reikia kažką keisti :think: Gal pasodinti į kokį substratą ar kokoso plaušų šaknis apsukt :scratchheadyellow:
Tolumnia JairakFirm RainbowStrawberry.jpg
Tolumnia JairakFirm RainbowStrawberry.jpg (78.1 KiB) Viewed 3540 times
Kaip kitiems sekasi auginti savąsias? Pasidalinkit patirtimi :)
Ramsis wrote:
Wed Apr 23, 2014 9:04 pm
Maniškė parsigabenta iš kažkokios tai parodos Europoje, irgi pasodinta ( jeigu taip galima sakyti ) į mažą krepšelį. Aš nieko nekeičiau, tiesiog ją įstačiau į nedicką molinį vazonėlį. Taip ji pas mane auga jau pora metų. Kaip ir jums, iš pradžių, ji, nusidžiovino visas šaknis, nieko nedariau laisčiau kaip ir visas, žiemai apgyvendinu orchdariume, čia orchidėjas laistau purškimo būdu. Tolumnia auga orchidariumo viršuje, kur daug sausiau ir greičiau viskas pradžiūsta. Šaknis užsiaugino naujas, gal kiek storesns nei buvo, šios sėkmingai kabinasi į molinuko sieneles, iš vazono ribų nekeliauja. Užsiaugino keletą naujų ūglių. Žodžiu nieko ypatingo, tik gal kiek mažiau priežiūros nei pradžioje. ;)
O-manė;) wrote:
Wed Apr 23, 2014 9:38 pm
Ačiū :) Aišku.
Kas dėl molinio vazonėlio, tai irgi mintis buvo [taip.gif] Gal taip pat įstatysiu į molinuką ir apsišarvavus kantrybe, lauksiu pokyčių į gerąją pusę :) Galgi pavasaris, vasara padės jai adaptuotis :think:
Ramsis wrote:
Mon Nov 03, 2014 5:36 pm
Paspalvosiu temą, juo labiau kad tolumnijos garsėja savo spalvomis ir margumu

Image
Tolumnia hybrid

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3253
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by MrGreen »

Slogaa wrote:
Sun May 27, 2018 6:41 pm
Mano Tolumnia'i akivaizdžiai buvo sausasis periodas. :Hmmmm: Greitai perkelta į S/H vilčiai, kad bent truputį atsigaus nuo saulės.
AŠ nei pas nieką niekada nemačiau tokio raudonumo, net , sakyčiau - juodumo, tolumnios. Klausimas: ar toks saulės kiekis jai gali kenkti? Be to, kad šiek tiek dehidratuota - ji labai gausiai auginasi naujus ūglius. Šaknų būsena kiek prastoka - padžiūvus, tačiau turi ir gerų šaknelių.
tolumniaotherside.jpg
tolumniaotherside.jpg (62.89 KiB) Viewed 3540 times
tolumnia1 (1).jpg
tolumnia1 (1).jpg (70.3 KiB) Viewed 3540 times
tolumniaroots.jpg
tolumniaroots.jpg (68.07 KiB) Viewed 3540 times
Urze wrote:
Mon May 28, 2018 8:12 pm
Jei orchidėja paraudo, vadinasi, saulės kiekis dar geras, bet didesnio kiekio jau reikia vengti, nes gali nebeatlaikyti. Kuo stipresnis apšvietimas ir aukštesnė temperatūra, tuo atitinkamai turi būti ir daugiau vandens šaknims, didesnė aplinkos drėgmė bei ventiliacija. Tad jei dehidratuoja kiek, reikia šiek tiek padidinti vandens kiekį ir aplinkos drėgmę. Tada ir tokio intensyvumo saulė, nuo kurios lapai raudonuoja, nebus baisi.

Ruslik
Posts: 67
Joined: Thu Oct 22, 2020 3:25 pm
Location: Vilnius

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by Ruslik »

Paspalvinsiu temą su pilnai pražydusia Tolumnia Jairak Firm 'Spotty'. Kiekvienas žiedas yra vis kitoks ir forma, ir "taškiukais".
240310 Tolumnia Jairak Firm 'Spotty' 02.jpg
240310 Tolumnia Jairak Firm 'Spotty' 02.jpg (283.41 KiB) Viewed 646 times

Ruslik
Posts: 67
Joined: Thu Oct 22, 2020 3:25 pm
Location: Vilnius

Re: Tolumnia - bendri pokalbiai

Post by Ruslik »

Bebaigianti žydėti Tolumnia Jairak Firm 'Spotty' keičia spalvą, irgi graži:
240402 Tolumnia Jairak Firm 'Spotty'.jpg
240402 Tolumnia Jairak Firm 'Spotty'.jpg (294.99 KiB) Viewed 524 times
Pirmieji žiedai prasiskleidė vasario 23 d., žydėjimas beveik 1,5 mėn.

Post Reply

Return to “Liežuvės (Odontoglossum) grupė”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests