Orchidariumas - bendros diskusijos

Asmeninės orchidariumų istorijos ir bendri pokalbiai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
LOD
Site Admin
Posts: 235
Joined: Tue Oct 20, 2020 12:21 pm

Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by LOD »

Nesikuklinkit kurti naujų asmeninių temų savo orchidariumo istorijai ir progresui įamžinti ;)

Šioje temoje kalbam apie tai, kas netelpa asmeninėse orchidariumo temose.

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Kaa »

Nu gi ir pradėsiu :D
Asmeninio neturiu bet svajonė tai liko
Turėjau seną akvariumą perdarytą į dėžutę bet viskas buvo beveil alia panašiai ir..atsikračiau
Dabar perskaičius visas senas temas halboj chaosas, tai bandau struktūrizuotis
Nusipirkti all in one nepavyks, tai pardėjau dairytis kas gamina terariumus, dar visai padoru pagal pinigus, bet senam forume kažkas rašė kad taip paisirinkus yra klaida dėl stiklo. Neišmanau apie šitą tai prašau pakomentuot, jis nėra tinkamas? Skiriasi nio akvariuminio?pasidalinkit kur užsakinėjot ir iš ko perdarėt? Urze jau apšvietė apie savo grožį nors klausimų liko dar 100....bet pradžiai bent nuo dėžės..

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Sakyčiau, kad dėžei svarbu stiklo svoris tada, jei ketini ant sienelių kažką tvirtinti, svorius dėti. Nes jei nori auginti vorą, tai kokios ten stiklui apkrovos. O jei vazonus ar blokų šimtus kabinsi, tada jau geriau nesirinkti labai plonasienio vivariumo. Kitas niuansas - ar nori ten vandens ant dugno, ar ne. Tada ir sandarumo klausimas, ir vandens spaudimo į šonus atlaikymo (turi būt rimtai suklijuota, o ne bile tik), ir kaip stiklas suklijuotas - ar sienelės pastatytos ir priklijuotos ant dugno, aplink jį suklijuotos. Man čia tą akvariumistai aiškino, pas mane akvariuminis variantas - sienelės aplink dugną, taigi dugnui mažesnis svoris, nes nereik aukštų ir sunkių sienelių laikyti.

Ir dar - dideliam, stikliniam orchidariumui reikia pagrindo, kuris būtų stabilus, nejudantis ir nesideformuojantis nuo drėgmės kiekio ir šilumos. Taigi dėti tiesiai ant vientiso medžio spintelės gali būti pavojinga, nes medis šiek tiek "vaikšto" keičiantis metų laikams, ir to gali pakakti orchidariumo stiklui įskilti. Geriau tada klijuotos medienos ar medžio drožlių pagrindas.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Slogaa »

Labai pagirtina, Kaa, kad prieš imantis veiksmų - planuojat, klausinėjat.
Urzė labai teisingai pasakė - reiktų pradėt galvoti nuo to, ką darysit su terariumu - augalai kabės, bus vandens integracija ar dar kas.
Yra galimybė daryt ne iš stiklo o perspekso, akrilo. Bet nerekomenduočiau, nes terariumas pilnas aštrių daigtų - akmenys, šakos, žievė ir t.t. - akrilai labai lengvai braižosi. Žinoma, su laiku juos galima poliruot ir šalint įbrėžimus - bet nuoširdžiai, nerekomenduoju. Akrilas labiau tinka akvariumam.

Mano patarimas dar būtų ir toks, kad jei klijuosit pati - ar kažkas klijuos pagal užsakymą, kad pagalvotumėt apie įdomesnes formas (pvz priekinį stiklą daryt tik iki pusės viso kito likusio aukščio). Jei darysit paprastai kvadratinį - tada galima tiesiog akvariumą pirkt.
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Kaa »

Na aš 10 kartų matuoju prieš perkant😁
Planuoju 80 cm aukščio ant 50 gylio ir 70 ilgio?
Labai nenoriu kad būtų dangtis iš viršaus bet matyt nekaip kitaip kad akuratnai ir nesimatytų visų įrenginių
Nelabai supratau pastabos kad nepatogu stumdamos durelės, kai turėjau man visai tiko.bendras įrengimas per viršų, o poto ranką nesunku įkišt
Kolkas tiek
Planuoju stiklą, nenoriu metalinio rėmo
Voot :P

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Abitalė »

O aš netoli Kauno - Garliavoje radau labai gerą terarariumų meistrą, gamina pagal užsakymus taip kaip norisi.Jau antrą orchidariumą jis man padarė. Kaip Urzė minėjo, stiklo storis labai svarbu ir klijavimas, visa tai aptariama prieš darant. Šiaip man tinka ir patinka standartinė stačiakampio formos dėžė su priekyje stumdomomis durelėmis, labai patogu, nes esant reikalui jas lengva išimti. Apačioje ir viršuje ventiliacijai skirtos grotelės, tai paprašiau, kad viršutinėse padarytų apvalią skylę rūko generatoriaus žarnai, o šonuose ertmes laidams, mat viduje pora ventiliatorių ir fontanas. Mano naudojamos lempos užsideda (truputį apgaubia) ant orchidariumo viršaus, šviesa sklinda per išorinį stiklą. Kadangi lempos dailios 'iš savęs', tai slėpti jų nė neketinau. Šiuo metu visas orchidariumas taip padėtas, kad galima grožėtis ne tik iš priekio, bet ir žiūrint iš viršaus - dar viena įdomi perspektyva. Kol kas dar nesutvarkiau jo taip, kad galėčiau parodyti, vis rankos 'nedaeina' baigti projektą ;). O šiuo metu turimo orchidariumo matmenys 70cm ilgis, po 50cm gylis ir aukštis. Jei turėčiau vietos didesniam, mielai daryčiau dar šiek tiek tiek didesnį. Nes labai dideliam jau reikia galingesnės įrangos.
Beje, pas vieną pardavėją radau įdomų (gal kitiems ir žinomą) dalyką - įvairių samanų sporas terariumui. Tai tokie milteliai, kuriuos užpylus vandeniu gauni masę, kurią galima tepti teptuku ant sienelių (žinoma ne tiesiai ant stiklo, manau) arba ten, kur nori apželdinti žaliu kilimu. Tai galvoju, kiek vėliau bandyti užsisakyti ir išbandyti, kadangi orchidariumo drėgmė visada aukšta, manau, turėtų tikti.

User avatar
EvaJa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1560
Joined: Sun Oct 18, 2020 5:44 pm
Location: Kaunas

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by EvaJa »

Mano mamos naujasis :)
20210501_134731.jpg
20210501_134731.jpg (2.36 MiB) Viewed 3463 times

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Evaja, na rimtai užkrėtei savo mamą. :) Gražus, estetiškas vaizdas. O kas dešinėja ant dugno šliaužia?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
EvaJa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1560
Joined: Sun Oct 18, 2020 5:44 pm
Location: Kaunas

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by EvaJa »

Urze wrote:
Sat May 01, 2021 7:43 pm
Evaja, na rimtai užkrėtei savo mamą. :) Gražus, estetiškas vaizdas. O kas dešinėja ant dugno šliaužia?
Peperomia prostrata

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Ričardas »

Pradžia gera, tvarkinga , gražiai sudeliota, truksta keletos orchideju , paskui dar keliu orchideju paskui prireiks didesnio orchidariumo ir liga taps hroniška liga :D

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Bežiūrėdama youtube'rės Betsy Begonia reportažą sužinojau, kad yra išmanioji alternatyva mechaniniams ir skaitmeniniams laikmačiams, kurie man dėl vienokių ar kitokių priežasčių nepatinka. Tai - išmanioji rozetė (arba išmanusis elektros lizdas). Veikimui yra reikalingas bevielis internetas. Ji programuojama ir reguliuojama telefonu per programėlę, todėl galima įjungti/išjungti/perprogramuoti net ir esant ne namuose (tereik interneto). Valdymas labai lengvas ir patogus. Taip pat gali keli asmenys turėti prieigą prie tokios rozetės valdymo. Pakeičiau visus savo garsiai tiksinčius mechaninius ir vis nusimušančius skaitmeninius laikmačius ir laaabai džiaugiuosi, nes tikrai daug patogiau, o ir dydis mažesnis. Gal kam irgi bus aktualu.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Abitalė »

Geras, Urze, ačiū! O kažin kur galima tokį lizdą įsigyti?

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Tai čia Tau, Abitale, ačiū, kad užrodei Betsy Begonia. Jų yra įvairiose elektronikos parduotuvėse, net ir paieškojus "išmanioji rozetė" daug lietuviškų variantų duoda. Aš pirkau "Lemonoj", dar kaip tik akciją užtaikiau, tai kaina dar smagesnė buvo, nors ir šiaip nėra brangu, kaip viena orchidėja.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Abitalė »

Žinojau aš apie ją, tik visai pamiršusi buvau. Džiaugiuosi, kad namų kondicionavimo sistemą telefonu visi valdom iš bet kurio Europos galo, šiaip labai patogūs tokie reikalai! Reiks ir tos rozetės paieškoti rimčiau!

User avatar
Slogaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 496
Joined: Mon Oct 26, 2020 10:57 am
Location: Londonas
Contact:

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Slogaa »

Aš savo terariumus buvau sujungus į tokias rozetes - labai patogus dalykas. Laaaabai. Jas pardavinėjo pas mus Lidle - kaina buvo man rodos šeši svarai už vienetą - ar gal kiek daugiau - nusikaltimas būtų buvęs nepamėgint. Poto dar daug kartų vaikščiojau į lidlą nusipirkt daugiau Žalias_

Kas turit terariumus arba bent jau apšvietimus, kuriuos reik išjungt įjungt - čia išsigelbėjimas.
A girl with a fork in the world of soup.
Šok_ Sekit mane Instagram kanale : orchineed Šok_

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Balka wrote:Ar verta galine orchidariumo siena is kokoso plauso daryt? Radau namie daug tokio.
Abitalė wrote:Man asmeniškai kokosas pelijo, nors atrodo, ventiliacija visai nebloga, du ventiliatoriai sukasi 16-18 valandų per parą. Bet gal priklauso ir nuo orchidariumo dydžio ir Jūsų priežiūros ypatumų. Labiausiai man patinka dabar, kai nėra jokių papildomų sienų, stiklus juoda plėvele apklijavau ir pritvirtintau tinklą prie stiklo su tam skirtais siurbtukais. Estetinis vaizdas man patinka, o ir erdvės daugiau. Nes kai augalai suauga, o didesnio orchidariumo nesinori, tai kiekvienas kubinis cm tampa reikšmingas 🙂. Šiaip patiko ir mano sąlygom labai tiko kamštinio ąžuolo sienos, tik kad pačios medžiagos - plokščių storis apie 2,5 - 3cm (plonesni stipriai deformuojasi nuo drėgmės). Tai kai jas nuėmiau erdvė iškart prasiplėtė.
Urze wrote:Jis šlykščiai byra. Pas mane orchidariume byrėdavo į apatinėje dalyje įrengtą akvariumą, tai dėl to labiau matėsi, bet ir kiekvienąkart sujudinus vieną augalą, apibirdavo kabantys žemiau. Pas mane beveik nepelijo, nes didelis tūris, o ir augalai nebuvo sugrūsti, bet po 1,5-2 m. ten, kur užsibūdavo drėgmė, pradėjo trūnytį, juoduoti ir dar labiau byrėti. Tad nerekomenduoju. Jei didelis tūris, tada siūlyčiau arba kamštinės žievės plokštes, arba xaxim papartmedžio plokštes (bet šitos brangios ir orchidėjos jau kai įauga į jas, tai sunku perkelti nenuplėšiant šaknų). Bet palaikant didelę drėgmę xaxim galima gražiai samanom apželdint. Savi pliusai, savi ir minusai. Bet dar ir kokį vaizdą norisi sukurti - ar tik daug augalų pritutinti, ar gamtos kampelį daryt. Pas Abitalę pritutinta, bet ir augalai pas ją taip veši, kad net nesimato, ant ko jie kabo, tai ir tas tinklas estetiškai netrukdo.O jei orchidariume pakabinti augalai ant tinklo, bet jie tokie šiaip sau, tai vaizdo ir nėr. (Pas mane taip buvo kurį laiką 😄, sandėliukas ir tiek).
Balka wrote:Tai va As ir mastau ka kabint kad apzeltu siena. Turis mazas 100ltr
Urze wrote:Jei paleidžiamas upelis/kriokliukas per sienelę, tai ir ant kamštinės žievės samanos pradeda tėkmėj želti. Tinka ir periodiškai tekantis vanduo, o ne pastoviai, svarbu, kad neišdžiūtų samanos. Arba jei rūkas leidžiamas. Bet jei tūris mažas, tai xaxim tikrai tiktų apželdinimui, nes nuo dugno prisisiurbtų ir užkeltų vandenį aukštyn. Tik orchidėjos irgi turi būti tokios, kurioms pastovi drėgmė tinka. Bet šiaip 100 l orchidariumui yra labai mažai, nes apetitas auga bevalgant. 😁 Žinoma, jei yra galimybių didesnį darytis. Xaxim gal ir 1 cm plokščių būna, reiktų pažiūrėt pas terariuminius varliautojus, ką siūlo. 🤔
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Balka wrote:O galima orchodariuma vasara vesint ruku? Juk nera sunku i ruko generatoriaus talpa ipilt salto vandens arba primest leduku. Bet ledinio nereik. Uztektu ir koki pvz 16 laipsniu. Akvariuma tai mazus su kompo cooleriais, o dideli su dideliu ventiliatorium vedindavau Auksciau 27 nekildavo Tiesa namuose jei po ilgesnio laiko tai kaip pirty. 😃
Urze wrote:Vėsint galima. Su lediniu vandeniu atsargiai eksperimentuočiau. Bet temperatūra krinta ir nuo kambario temperatūros rūko, kai tas pradeda garuoti.
Mozaika wrote:Tai, kad rūko generatorius vėsų rūką ir purškia. O jeigu ledukų įmesite tai jie vis tiek talpose turės ištirti iki vandens ir nebus ledinis.
Balka wrote:Hmmm na turbut ruko temp skiriasi priklausomai ar vanduo kambario temperaturos ar zenkliai vesesnis.
Mozaika wrote:Man rūko generatorius nepasiteisino. Gražu pažiūrėti, užsimiršti žiūrint į tą grožį. Po poros savaičių. Žiū ko čia lapai suvytę krenta. O gi vandens trūksta😁. Tai atsisakiau, kad turėčiau pareigą laistyti, o nepasikliauti tik rūku generatoriumi .🙂
Urze wrote:Rūko generatorius per silpnas, kad atliktų laistymo funkciją. Miglos (stambesni lašeliai nei rūko) jau geriau.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Orchidariumas - bendros diskusijos

Post by Urze »

Atnešu Abitalės patirtį, kad nepasimestų:
Abitalė wrote:Kad orchidariumo augalai žydėtų, žinoma, kad reikia pakankamo apšvietimo, bet ne ką mažiau svarbus ir labai geras vėdinimas! Be to juos būtina tręšti, labai silpnai, bet būtina. Juk realiai net neduodame normalaus poilsio, nes ant mūsų apšvietimo neužslenka debesys, nes 'lietaus' vanduo neturi pakitusių savybių dėl sezoniškumo, nes keturi vėjai nesiaučia stiklinėje dėžėje. Todėl galvoti, kad galime suteikti jiems natūralias augimo sąlygas yra kiek naivoka, mes galime tik kopijuoti tų sąlygų šešėlio kampą. Čia tik mums atrodo, kad jiems reikia idealių sąlygų (pagal dažno mūsų Google ir YouTube išprūsimą), bet iš tikrųjų, jiems reikia leisti gyventi. Ir reikia turėti omenyje, kad jei mums norisi augalą įkišti į orchidariumą, tai nebūtinai to paties norisi jam 😉. Kukli praktika rodo, kad kai kurie augalai žymiai noriau žydi išleisti iš stiklinio narvo!
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Orchidariumas”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests