Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Post by MrGreen »

Dausa wrote:
Tue Mar 25, 2014 9:57 am
Ramsis wrote:Iš karto pasakysiu nesu aštrumo mėgėjas ( kalbam apie maistą ) mėgstu maistą kuris turi savo skonį, nekenčiu kai prieskonis užmuša tikrą maisto skonį.
Tad paaiškinkit man keistuoliui kuo gi skiriasi tie čili, nekalbu apie vaisių spalvą ir formą, na žinoma suprantu ir tą kad jų aštrumas dar matuojamas pagal Skovilio skalę. Kas juose būna skirtingo, kad jų augina kelias veisles? Netgi ir toji Skovilio skalė, juk gali čili įdėti daugiau ir maistas bus aštresnis, įdėsi mažiau bus valgomas.
Ir aš nemėgstu aštraus maisto, tai galiu tik teoriškai paaiškinti, kad ne tik skirtingas aštrumas, bet ir skoniai skiriasi. Pvz.: riešutų, mango, dūmo... Tačiau tik šiemet bandysiu juos atskirti, jei iškęsiu. Kartais būna beskonio maisto, kurį lyg ir reiktų valgyti dėl naudos (garuose paruošta žuvis), tai tokiems reikia daug prieskonių. Kadangi parduotuviniuose visuose yra ko nors nepageidaujamo, tai bandysiu savo makaluoti. Dar skirtingus padažus daro iš skirtingų čilių - tikrąjį Tabasco iš Tabasco veislės, adžiką iš Cayenne, salsą dar iš kažko, bet čia aš neišmanėlė, nes negaminu. Auginu dėl gražumo ir kol dar įdomu. Man egzotiška užsiauginti ,,dūmo aromato paukščio akį". Žiedų forma beveik visų vienoda, spalva gali skirtis. Šitą nežiniuką iš turgaus kažkada auginau:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Aišku, žiūrėti reikia prisikišus, ne rožė.
Ramsis wrote:
Tue Mar 25, 2014 7:11 pm
Ačiū už atsakymą apie čilius :thumbupleft:
O dėl lauko sėjų, tai dar visiškai nieko kas tikrai turi augti lauke. Šiltnamis tai taip - ridikai, salotos, krapai, svogūnai laiškams ir t.t.
špinatai manau išdigs senoje vietoje iš sėklų, reiks tik išsodinti. O šiaip tai tik vejas tvarkiausi, visa kita man dar per anksti. netikiu kad tas pavasaris prasidės normaliai.
Dausa wrote:
Wed Jun 25, 2014 2:34 pm
Toks tipo ,,pipirų daržas" šiemet gerai auga tik ant palangės:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Jau priaugino ,,slyvukų":
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
O čiliai lauke, sukaišioti į gėlyną, beveik nejuda.
Chiltepin, turėjęs būti egzotiška puslaukine ,,paukščio akim", dabar atrodo kaip eilinis piktžolinis vijoklis. Tiek ir džiaugsmo iš sunkaus auginimo.
Viduržemio jūros pakrančių prieskoniams toks oras lauke visai tinka. Įkasus su vazonais į gruntą, lengviau sužiūrėti laistymą, nes stiprus vėjas perdžiovina greičiau, nei atrodo. O rudenį ištraukus, lengviau peržiemoja nejudintomis šaknimis.
Kavamedis sunokino pernai užmegztus vaisius, tuo pačiu kartais pažydi.
Dausa wrote:
Tue Oct 07, 2014 11:03 pm
Mano palangine daržininkyste susidomėjęs kėkštas bandė per stiklą nusiskinti šitų ,,bombinių" čilių:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Sėdėjau nugara į langą, tai po garsaus bumbtelėjimo pamačiau monitoriaus atspindyje judančias šeivamedžio šakas, vėliau iš jo išsinarpliojęs nutūpė ant laidų, toks pasikeitęs, įtraukęs kuodą, tik iš margumo atpažįstamas.
Kažin, kaip paukščiai jaustų tą aitrumą. Šliužiukams atrodo vienodai, lauke valgo ir kartoja.
ricardas wrote:
Tue Oct 07, 2014 11:20 pm
Dausa gražus čiliukas :thumbupleft: .Esu girdėjes jei čiliui nupjauti viršune jis gražei isišakos, ar tai tiesa ?
Dausa wrote:
Wed Oct 08, 2014 7:32 am
Nebandžiau. Čia apie augalą ar vaisių? Augalai ir taip gražiai išsišakoja, jei yra vietos.
Forma priklauso nuo veislės. Toks Tabasco skėtį formuoja ir žydėti pradeda tik pasiekęs tam tikrą aukštį. De Arbol auga medelio formos beveik vien vertikaliom šakom. Chiltepin gali augti krūmu arba vytele ir tik metro aukštyje šakotis, jį gal ir reiktų gnybti. Habanerų būna įvairių, tai ir augalo forma skiriasi. Ant palangės tinka Habanero White, nes žemiausiais ir vaisiai smulkiausi, nors stiprumo baisiai daug turi. Ant palangės dar tinka 'Filius Blue' - gražus ir valgomas.
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
ricardas wrote:
Wed Oct 08, 2014 10:33 am
Dausa , ačiu už patarimus :) butinai pasisodinsiu čiliuku,nes man patinka ir augalas ir aštrūs patikalai pvz. Adžyka.
Dausa wrote:
Wed Oct 08, 2014 10:56 am
Adžikos padažui berods naudoja kajenus. Man jie nelabai gražūs, bet čia skonio reikalas. Gal man nepatinka todėl, kad per lengvai auga.
ricardas wrote:
Wed Oct 08, 2014 2:27 pm
Aš adžikai naudoju ( nežinau pavadinimo) raudoni , sprindžio didžio, pailgi, bet jie nėra tokie aitrus kaip tokios pat formos mažiukai. Gal ir gerai kad tie dideli nėra labai aitrus, nes neperduozpsiu.
Dausa wrote:
Wed Nov 12, 2014 1:38 pm
Dalis mano ,,daržo" su apsaugom. Gal nuotrauka labiau būtų tikus Helovynui:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Čia paskutiniai saulės trupinėliai, nuo šiol palangės jos ilgai nematys. Bet čiliai toliau noksta, tik nauji lapai blyškesni.
Viduržemio pakrančių prieskoniai vazonuose lauke. Kai buvo atšalimas, greitai ištraukiau iš žemės ir sunešiau į vėsią patalpą, dabar vėl išnešti kvėpuoja. Lauramedis vėl prisiaugino žiedpumpurių. Stebino laukiniai pomidorai - atlaikė maždaug -2 šalnas. Dabar jau aišku nurauti, nušalo tik daugiau šalčio gavę.
ricardas wrote:
Wed Nov 12, 2014 2:13 pm
Dausa, Jūsų čiliukai man patinka :thumbupleft: Gal galėtumėt parašyti, ar jie ant vakarinės palangės augtu ?
Dausa wrote:
Wed Nov 12, 2014 3:18 pm
Augtų. Pvz. šitas laukinis 'Chiltepin' pas mus auga ant šiaurinės palangės, čia tik išneštas nusifotografuoti saulėje:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Bet žiemą stipriai apgenėsiu, kad norėtų miegoti.
Tik mano auginami labai sunkiai dygsta, ne visiems kantrybės užtenka, tų ,,daržovinių" populiariųjų neauginu. Manau, kad ir jie augtų ant vakarinės palangės, tik reikėjo iš šiltnamio vasaros gale persodinti į vazonus.
ricardas wrote:
Wed Nov 12, 2014 4:30 pm
Ačiu už patarima :) . Dėl digimo , tai skaičiau kad jiem reikia aukštokos temperatūros +27 .
ricardas wrote:
Wed Nov 12, 2014 5:23 pm
Dausa wrote:Taip, šiltai ir šviesiai. Tuos lėtapėdžius po lempom nuo sausio galo auginau. Greitai augančius jalapenus ir kajenus turbūt užtektų kartu su pomidorais pasėti.
Kadangi turiu dideli šiltnami , tai pomidorus ,paprika, karčiuosius pipirus , agurkus ir dvi rūšys vinuogių auginu. Ka tuom noriu pasakyti :) , daug girdėjau, kad su pomidorais , saldžiaja paprika, negalima auginti karčiujų pipirų ,nes bus kartus, pomidorai, paprika, isitykinau kad tai netiesa.
Dausa wrote:
Thu Nov 13, 2014 10:19 am
Pastebėjau, kad rūkorių nejautri uoslė. Gal ir skonio receptoriai silpnesni?
Paprikos tarpusavyje lengvai kryžminasi, todėl iš savo rinktų sėklų gali užaugti ir teisingi augalai ir mišrūnai. Pati neauginu saldžiųjų, bet girdėjau, kad nemažai augintojų nebejaučia jalapenų aštrumo iš savo rinktų sėklų bendrame šiltnamyje išaugintų daigų. Gal nereikia tiesmukai suprasti, kad visi pomidorai bus kartūs, o aitriosios paprikos saldžios. Reiktų paragauti vienu metu tikro tos veislės čiliuko ir savo kelis metus ,,kryžminto". Aitriosios tarpusavyje taip pat kryžminasi, todėl reikia šiek tiek pasirūpinti, norint teisingų sėklų.
Relax wrote:
Tue Jan 27, 2015 12:52 pm
Na, gavau čiliukų Trinidado skorpiono, varau daigint. Truputi nusivėlinau, bet pernai sakyčiau vasario gale daiginau.
Dausa wrote:
Wed Jan 28, 2015 11:30 am
Pasiruošimas karui ar ,,ant rekordų" traukia?
Jei su ,,kojų" pašildymu ir papildomu apšvietimu, tai visai ne vėlai. Aš pernai ilgos vegetacijos sėjau sausio gale, bet neturėjau šildymo kilimėlio, tai kilnojau nakčiai ant radiatoriaus. Iki vasaros normaliai užaugo.
Relax wrote:
Wed Jan 28, 2015 11:43 am
Dausa, ai, čia truputi iš fantastikos srities apie tuos visus rankų nudeginimus. Manau, bet kokiu čiliaku akis patrynus regėjimą laikinai prarasi. Pernai turėjau 5 sėklas iš kurių 1 tik užaugo ir nuo to vieno krūmo kelių paprikų užteko visai žiemai :D dėl aštrumo tai tikrai galingos. Šiemet 30 sėklų pasėjau, žiūrėsiu kiek išdigs. Kadangi daiginimui šviesos nereikia tai šildau padėjęs ant grįžtamojo radiatoriaus vamzdžio.
Dausa wrote:
Wed Jan 28, 2015 1:16 pm
Iš bandymų srities. Aš irgi nelabai tikėjau pamokslavimais. Nors žinojau, kad mano plona oda, bet neprapjautą čiupinėjant nieko nenutiko, tai ramiai pjausčiau už galiuko laikydama tą, kur dabar jau IV vietoje pagal stiprumą. Dabar eilinį kartą žinau, kad reikia klausyti vyresnių. Be to, streikuotojus vaiko ne apmėtydami sveikais čiliais, o ašarinėmis dujomis, pagamintomis iš maltų habanerų. Nuo silpnesnių nieko baisaus nesidaro, netrinant akių.
Tai sėjat iškart į žemę? Patogiau daiginti drėgnoje vatoje ar servetėlėje, tada matosi bundančios ir neužima papildomos vietos.
Relax wrote:
Wed Jan 28, 2015 1:29 pm
Jo, jo, ašarines daro, bet būtent apie situos skorpionus rašo, kad net paimt reikia su pirštinėm, o pjaustant dėvėti kaukę ir spec kostiumą - visiška nesąmonė. Tikiu, jei tai eina kalba apie didelius kiekius. Esu ir aš pirštus nusisvilinęs kol supjausčiau kažkokius paprastus pipiriukus. Sėjau į dėžutę su žeme. Kas išdygs stiprius perkelsiu i vazoniukus, o paskui į šiltnamį.
Dausa wrote:
Wed Jan 28, 2015 3:43 pm
Kad nemėgsta šaknų judinimo, įsitikinau pati pernai. Dalį bundančių sėklų sėjau į daigyklas, dalį į durpių tabletes. Tuos pačius sudygusius 'Lemon Drop' galėjau palyginti, kad anksčiausiai derėti pradėjo pasodinti į gruntą tiesiai su tais durpiniais kapšiukais:
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 1518322322
Užaugo ir su keliais persodinimais, bet plonesniais kotais ir ne visi suspėjo iki rudens užderėti. Turint šiltnamį gal ir kitaip būtų.
Relax wrote:
Wed Jan 28, 2015 4:03 pm
Man tai labai labai nepatinka šitos durpinės tabletės, bet negaliu įvardint kodėl. Visada viską sodinu iš rudens pasiruoštą kompostą. Kai sudygsta stiprius daigus perkeliu į didesnius vazonus ir taip jau auga iki šiltnamio meto. Kas liečia čilius tai kažkuriais metais visos sėklos taip gerai sudygo ir daigai stiprus buvo tai gaila buvo juos išmest, pasodinau tiesiog sode be jokių cackų ir tiek šiltnamy tiek lauke praktiškai vienodai derėjo, kad net vaisių nebeturėjau kur dėt. O kad prisiminčiau dabar jų pavadinimą...
Amise wrote:
Wed Jan 28, 2015 4:05 pm
Dausa wrote: pasodinti į gruntą tiesiai su tais durpiniais kapšiukais:
Pirmus metus ir aš durpines tabletes pirkau, o kitąmet jau prisiskaičiau info ir nusipirkau pabandyt kokoso tablečių, tai daug labiau patiko :thumbsup:
Eliss wrote:
Wed Jan 28, 2015 4:32 pm
Aš pasisėjau Tam jelapen ir Calore, atseit švelniausi, nes praeitais metais kažkokius sėjau, tokie aštrūs buvo, dar tiek daug priaugino. Gailėjausi, kad pjausčiau adžikai be pirštinių, oho kaip graužė ranką ;)

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Post by MrGreen »

Dausa wrote:
Mon Apr 13, 2015 1:16 pm
Pirmas šių metų čilių derlius:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Augalas antrametis, vaisius šiemet užmegztas. Gal anksti buvo skinti, bet šalia antras yra, tai greičiau augs. Sako, kad turėtų jaustis razinų prieskonis.
Dar netręštas, tik porą kartų laistytas jūržolių tirpalu.
Relax wrote:
Mon Apr 13, 2015 1:22 pm
:thumbupleft: čilius. Dausa, kokiom sąlygom žiemą laikai?
Dausa wrote:
Mon Apr 13, 2015 3:58 pm
Šitas ir dar keli pas anytą daugiabutyje ant šviesios palangės. Ji netingėjo bite dirbti. Šiluma ,,naminė", net nežinau kokia, langai nemaži. Mačiau, kad ir 'Tabasco' pas ją gausiai pumpuruoti.
Namuose pas mus vėsiau, bet šią žiemą nereikėjo labai taupyti dujų, tai beveik visada buvo apie +20 laipsnių. Kurie dideli tilpo ant palangių (pietinių neturim), tai žiemą žydėjo arba apsimetė, kad nokina toliau rudeninius vaisius. Kuriems mažiau pasisekė, buvo stipriai apgenėti, kad tilptų į stelažą po lempomis. Tie dabar landžioja tarp tų lempų, aš juos traukau, jie toliau rangosi ir bando žydėti. Kuriems visai nepasisekė ir liko toli nuo šviesos, tai nyko nyko, kol neliko.
Relax wrote:
Mon Apr 13, 2015 4:34 pm
Kiek bandžiau išlaikyt per žiemą- niekada nepavyko. Apie naujus metus užsilenkdavo. Vis galvoju gal koks yr būdas 'užmigdyti'.
Dausa wrote:
Tue Apr 14, 2015 11:49 am
Migdymui gal reiktų rinktis laukines formas. Turiu keletą Chiltepin, tai išgyveno ir toliau nuo šviesos esantys. Nebandžiau kokiam rūsy migdyti, neturiu šilto, nors jie ir prie žemesnės temperatūros geriau jaučiasi už taip vadinamus vienmečius. Vienas, gavęs didelį vazoną ir vietos ant šiaurinės palangės, praaugo langą, įsirėmė į lubas, bet dar nežydi, nors pernykščių ,,uogyčių" dar turi.
Su papildomu apšvietimu gal ir visi peržiemotų, bet tai tokia prabanga, kaip ir laisvas plotelis ant palangės. Ilgamečiam auginimui geriau rinktis kokias nors C.chinense ar C.baccatum veisles. Dar nebandžiau ,,plaukuotųjų", gal irgi pakenčiamai žiemotų.
Relax wrote:
Sat Sep 05, 2015 12:32 am
Iš čilių istorijos: Pernai kaip nesisekė su šia veisle (Trinidad Moruga Scorpion) tai šiemet labai gerai sekasi. Buvo pasodinti į šiltnamį visi, kurie sudygo ir visi sėkmingai nokina, mezga uogas. Po pasodinimo buvo sustresavę. Patys augalai labai gražūs, neaukšti, bet platūs tai ne kažkokie pas mane augantys jalapeno- 15cm plotis ir 1.5 aukštis. Prieš kelias savaites krapščiausi šiltnamy ir vieną dar žalią netyčia nulaužiau. Aišku, išmest buvo gaila tai pagalvojau, kad "vakarienei" sueis :smartass: kokiom 10-15 minučių turėjau gražias putlias, raudonas lūpas, regėjimas turbūt krito iki -20.0, o jau balso gražumas buvo :lol: tai prinokusio dar nedrįsau paragaut :mrgreen: bet šiandien juk EuroBasket '15 O.o
Dar kas nustebino, kad skonis šviežio rabarbaro ir iki tikrojo smūgio praeina kelios minutės.
Dausa wrote:
Sun Sep 06, 2015 1:16 pm
O kur selfiukai? Dabar taip populiaru įsiamžinti pūstomis lūpytėmis.
Šiemet naujų čilių nesėjau, tai visi antramečiai. Žydi ir dera anksčiau, bet šalta vasaros pradžia pristabdė augimą lauke be šiltnamio. Kadangi vėlai atėjo šiluma, tai kai kurių net nebenešiau lauk. 'Royal Black' ant rytinės palangės šiemet daug juodesnis. Pernai buvo vienas iš sunkiausiai daiginamų.
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Relax wrote:
Sun Sep 06, 2015 1:22 pm
Dausa wrote:O kur selfiukai? Dabar taip populiaru įsiamžinti pūstomis lūpytėmis.
:lol: nelabai aš iš selfie'ninkų :mrgreen:
Dausa wrote:
Sat Oct 24, 2015 1:08 pm
Ar Relax kompanija dar gyva?
Mano aštrus daržas geriausiai auga namuose ant palangės. 'Habanero Orange' neseniai nuskyniau, čia foto sesija prieš:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
'Satan's Kiss' nuo praeitų metų dideliame vazone, tai vasarojo lauke. Pradžioje vasaros beveik neaugo, pajudėjo tik kai atšilo. Primezgė vaisių vėlai, prieš šalnas įnešiau į namus, gal reikėjo anksčiau, o gal tamsu, tai numėtė lapus ir plikas nokina ,,velniukus":
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Dukra gaminosi įdarytus su sūriu, sakė, kad labai aštru.
Relax wrote:
Sat Oct 24, 2015 2:15 pm
Dausa, ta be lapų krūtai atrodo :thumbupleft:
Trinidado derlius buvo neblogas, kelios uogos tik nespėjo prisirpt, nors ir planavau vieną augalą išsikast į vazoną pabandymui, bet šalna buvo greitesnė. Liko tik iš po nulinkusių lapų nusiskint raudonus skorpionus :mrgreen: Jų aštrumas man labai patinka. Toks gaivus. Pasidariau tokios tyrės tai atsukus stiklainį iš kvapo net nepasakysi, kad ten slypi šitoks aštrumas. Šis čilis mano favoritas.
Dausa wrote:
Mon Dec 07, 2015 11:55 am
Paskutinis šių metų Habanero derlius:
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 6606623938
Su Relax nėra ką lyginti, nors konservų iš aštrių gal ir daug išeitų, jei virčiau. Bet, kaip palanginiam daržui, pakaks. Dabar apgenėtas antrametis augina naujus žiedinius pumpurus.

Čia beveik tikri pipirai, o ne pipirais vadinama aštrioji paprika. Sičuano pipirai aštresni už juoduosius, yra penkių prieskonių mišinio sudedamoji dalis. Tik dar neišsiaiškinu, ar mano plokščiadyglė uosrūtė taip pat vadinama Sičuano pipiru, kaip pipirinė uosrūtė.
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 7033323282

Ir dar ne daržinis derlius, nes ant medžio. Noksta kavos pupelės. Šiemet anksčiau rausta, net saulės negaudamos, gal todėl, kad gerokai šviesesnis ruduo, nei įprasta.
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 8982130354
Relax wrote:
Mon Dec 07, 2015 1:40 pm
Dausa, aš taip pagalvojau, kad galėčiau su tavim\pas tave gyvent :lol:
čili, kava- viskas ko reikia laimingam gyvenimui halo
Dausa wrote:
Wed Dec 09, 2015 8:48 pm
Relax, galvojau galvojau, gal neblogai būtų kooperuotis, kai nemėgstu konservuoti ir gaminti. Gal rezervuoti į žentus? Bet kur sukrausiu visas orchidėjas, kai per pačios augalus žmonės ir šinšiliukas netelpa praeiti?

Į temą, jei ne vėlu. Apie mėtas. Turbūt jau daugelis augina ne porą rūšių ar veislių, kai galima įsigyti begalę. Ne visos vienodai atsparios šalčiui. Jei besniegė žiema ir stipriai šąla, neatlaiko marokietiškoji, imbierinė ir margalapė ,,obuolinė":
https://picasaweb.google.com/1029799254 ... 3920725826
Stengiuosi auginti mažiausiai po 2 egzempliorius, atsarginiai vazonėliuose vėsioj patalpoj. Pernai marokietiška lauke visai gerai peržiemojo, bet žiemos nebuvo. O 'Ginger' ir ,,obuolinė/ananasinė" patikrintos gyvai, kad neišgyvena, kai -30 laipsnių.
Dausa wrote:
Wed Jan 27, 2016 3:35 pm
Kuo šiemet Relax žudys draugus? O šiaip dar klausimas ne mano iš kitur: ar aštrios Scorpion'o sėklos?

Mano aštrus daržas sumažėjo - netilpę ant palangės pasimirė. Kurie išsikovojo vietą, tie trečius metus augs. Habanero Orange jau žydi, Filius Blue dar su pernykščiais vaisiais. Kiti smarkiai apgenėti.
Relax wrote:
Sun Jan 31, 2016 9:26 pm
Abejoju ar kuo nors kitus žudysiu, nes pats dėl savęs dar niekuo nepasirūpinau. Sėklų tai nusipirkau, bet dar sėjai žemėm nepasirūpinau, nors sausio 28 d jau praėjo :doh:
Aštrios skorpiono sėklos... Gal net aštresnės už pačią mėsytę. Mėsytė dar turi kitkių skonių, o jau sėklos vien degina. Bet tiek marinavau pačius, tiek į košytę dėjau su visom sėklom. Ir žinot ką- iš viso kiekio liko tik vienas mažas stiklainiukas.
Dausa wrote:
Sun Oct 09, 2016 7:59 pm
Čilių lapų dydžių palyginimui:
https://get.google.com/albumarchive/102 ... bmH13oM3DS
Mažųjų 'Bird's Eye' ir vaisiai maži, augalas aukščiausias iš visų turimų čilių. Seniau auginami 'Chiltepin' irgi smulkūs. Galvojau, kad labai tiks bonsams, bet jie kol neužaugina ilgiausių šakų, tol nežydi ir nemezga.
Dešinėje delno dydžio lapai gali būti Habanero Mustard. Dar nenusispalvino vaisiai, tai nežinau, ar teisingai korteles sukaišiojau po vazonų skrydžio pavasarį nuo radiatoriaus.
Relax wrote:
Fri Apr 07, 2017 11:34 am
Pernai visai buvo nevykus aštriausio čilio vasara. Daiginant išdygo, berods, tik 2, persodinus į šiltnamį užstagnavo ir atsisakė augt. Rudenį, sprindžio dydžio įkišau į vazoną ir akyse pradėjau augt, o dabar džiugina žiedais. Gal kas žino ar jis pats :Bzzz:
Dausa wrote:
Fri Apr 07, 2017 12:44 pm
Jei nedūzgia, tai pats ne. O jei rimtai, tai aš dėl visa ko su teptuku pavaikštau aplinkui. Žiedai žiūri žemyn, tai pasprigtavimas į kamieną nelabai padėtų, geriau panešioti žiedadulkes.
Elgėsi kaip tikras aštruolis, ilgai branginosi. Man atrodo, kad visi aštrieji yra trumpos dienos augalai ir geriau auga rudenį-pavasarį.
Relax wrote:
Thu Apr 20, 2017 4:23 pm
Rezultatas yra :Bzzz:
Tik čia ne pirmojo žiedo, nes tą šaką nulaužiau :doh:
Kiekvieną žiedą "kutenau" su tuo pačiu ausų krapštuku. Sakyčiau ir kituose žieduose vyksta procesas.
Relax wrote:
Thu Apr 20, 2017 4:23 pm
Rezultatas yra :Bzzz:
Tik čia ne pirmojo žiedo, nes tą šaką nulaužiau :doh:
Kiekvieną žiedą "kutenau" su tuo pačiu ausų krapštuku. Sakyčiau ir kituose žieduose vyksta procesas.
Relax wrote:
Wed Jun 07, 2017 4:51 pm
Derlius yra :smokingred:Trinidad.jpg
Dausa wrote:
Sun Feb 18, 2018 11:50 am
Ilgėjant dienoms atsigauna senieji čiliai. 'Red Mushroom' jau žydi. Capsicum chinense 'Mustard' sparčiai augina šakas ir didžiulius lapus. 'Tabasco' vos nesušaldžiau praeitą vasarą - ilgai laikiau lauke, kad sunoktų, tai parsinešus turėjau stipriai apgenėti iki sveikos vietos.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Post by MrGreen »

Relax wrote:
Wed Jan 16, 2019 6:54 pm
Ooo!!! Kokia tema grįžo į namus! Tai ir čia įkeliu nuotrauką iš žiemos plepesių ir pasidalinsiu fail'u su Trinidad Moruga scorpion praeito sezono derliumi.
20190116.jpeg
20190116.jpeg (126.59 KiB) Viewed 1825 times
Derlius buvo ypatingai geras, augo be priekaištų, be jokių kaprizų. Buvusi vasara tikrai jiems patiko. Sunaudojau tiek kiek man reikia, gavo visi kam reikėjo, o visus kitus 5l kibiriuką paskyriau džiovinimui. Kol aš juos paruošiau džiovinimui, o kiek su el. džiovykle lauke prasėdėjau :D bet smagiausia buvo, kai nusitvėręs kavos pupelių maliklį išdžiuvusius ėmiau malt, aišku kambary. Labai kankinausi. Nuo mano kriokimo skambėjo visas miškas, kol galiausiai maži čiliukai mane išjungė :D
Urze wrote:
Wed Jan 16, 2019 7:19 pm
Kaip tai išjungė? Po to malimo buvo įmanoma dar kambary būti, ar reikėjo evakuotis kuriam laikui?
Relax wrote:
Wed Jan 16, 2019 8:05 pm
Ta prasme, kad sąmonę pilnumoj praradau :D
Malant nebuvo įmanoma būt, o ką kalbėt apie po malimo buvimą, bet už tai orchidėjų keli mėnesiai niekas nepuola O.o
Relax wrote:
Thu Jan 17, 2019 3:13 pm
Esu pagalvojęs apie kokią pipirų užpiltinę, bet kaip nustatyt proporcijas, kad nupurškus neišjungtų augalų :D
Relax wrote:
Mon Feb 18, 2019 9:09 am
Šiemet labai stebuklingai gerai dygsta sėklos, net Carolina Reaper iš 10 sėklų sudygo 6 ir daigai net sėklų dangale neužstrigo, aišku ar tai tikrai Karolina- sužinosiu vasaros pabaigoj (tikiuosi iki krepšinio čempionato sunoks :mrgreen: ). Nesudygo tik kažkuris Cayenne, bet dėl jo nesuku galvos, greit auga, tai pasėsiu dar.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Post by MrGreen »

Relax wrote:
Mon Aug 12, 2019 3:26 pm
Dabar tik supratau, kad kajanų nebepasisėjau :D
Bet Trinidado skorpionas noksta gerai ir vis žydi ir vis naujų uogyčių randasi. O su Karolina prastai. Augt- auga, žydėt- žydi, bet tuo ir baigiasi. Nei vienas žiedas nieko nesumezga.
20190812_162511.jpg
20190812_162511.jpg (8.83 MiB) Viewed 1825 times
Skorpionas. Iš dešinės Karolinos šaka
Dausa wrote:
Tue Aug 13, 2019 9:56 pm
Ir dirbtinis apdulkinimas nepadeda?
Relax wrote:
Tue Aug 13, 2019 10:04 pm
Nebandžiau... Ryt reikės padirbėt.
Dausa wrote:
Wed Aug 14, 2019 5:03 pm
Aš dėl čilių net visų plaukų nenusikirpau, kad visada po ranka būtų ir nereiktų teptukų ieškoti. Habanerai patys neapsidulkina, Tabasco irgi vangiai be pagalbos mezga, kai kambaryje niekas neskraido. Į lauką vazonų nebenešu, kad žiemą amarų ir baltasparnių neturėčiau.

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Post by MrGreen »

Dausa wrote:
Wed Aug 14, 2019 5:03 pm
Aš dėl čilių net visų plaukų nenusikirpau, kad visada po ranka būtų ir nereiktų teptukų ieškoti. Habanerai patys neapsidulkina, Tabasco irgi vangiai be pagalbos mezga, kai kambaryje niekas neskraido. Į lauką vazonų nebenešu, kad žiemą amarų ir baltasparnių neturėčiau.
Relax wrote:
Mon Sep 02, 2019 5:01 pm
Trinidad Moruga scorpion čilių derlius. Šiemet ne kažką, bet kai tokie galingi tai užteks. Juolab, kad ant augalo yra žalių ir begalė žiedų. Žiemą bus šviežių :mrgreen:
20190902_175131.jpg
20190902_175131.jpg (178.62 KiB) Viewed 1825 times
Bet Carolina Reaper man visai nepatinka. Žiedai krenta ir daryk ką nori. Kiek rankiniu būdu bandžiau tai tik dvi uogytes užmegzt sugebėjau.
Dausa wrote:
Tue Sep 03, 2019 2:16 pm
Šaknų niekas neknisa? O gal skersvėjis ties ja? Ar per karšta, tai žiedadulkės sterilios? Čiliai grunte ar vazonuose? Jei vazonuose, gal vietos pakeitimas padėtų. Gelsvoki lapai, lyg trąšų trūktų.
O aš vėl bandysiu iš rudens sėti, jei kurios sėklos nepaseno. Vienais metais labai gražiai sudygo ir ant palangės augo, bet žiemą sušaldė. Kininius be papildomo apšvietimo negaliu laiku sėti, tai vis tiek derėti pradeda kitais metais.
Tabasco žydėti vėl įsibėgėja tik trumpėjant dienoms.
Relax wrote:
Tue Sep 03, 2019 4:06 pm
Pagrindinę priežastį pasidariau, kad per karšta. Auga grunte. Šaknų knisančių dalykų neturiu, trąšų kažkada gavo :roll: bet kiekvieną pavasarį šiltnamio žemė atnaujinama kompostine.
Kiek mano atmintis neša, tai ir su skorpionu pirmais metais ne kažką buvo. Bandysiu per žiemą vazone išlaikyt. Kiti metai gal geresni bus, nors didžiausias augalas vietos namuose pareikalaus nemažai.
Dausa wrote:
Tue Sep 03, 2019 8:28 pm
Žiemą geriau stipriai apgenėti, kad mažiau vietos užimtų. Vis tiek be šviesos nemezga. Rudenį dar ilgai dera. Tik kaip reaguos į šaknų sujudinimą? Juk kibirinio vazono nelaikysit ant palangės?

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Raudonasis pipiras (čili pipiras)

Post by MrGreen »

Relax wrote:
Fri Oct 11, 2019 6:28 pm
Kelinti metai iškasu iš šiltnamio, šaknis tuo pačiu kastuvu gerai "apkarpau" ir įkišu į vazoniką, kuriame žiemas ir praleidžia. Išgeniu tik negražias ir jau belapes šakas.
Jau mėnesį vazone leidžia. Lapų nubarstė labai daug ir toliau jis sau žydi, uogas sirpina, kai netingiu pasidarbuoju aš :Bzzz: tai turiu gražų kalėdinį medelį.
20191011_185513.jpg
20191011_185513.jpg (119.58 KiB) Viewed 1825 times
Carolina Reaper nepasiduoda. Taip pat laiką leidžia vazone. Kadangi pats augalas mažesnis, tai ir šaknys mažiau nukentėjo. Žydi, pirmąją uogytę baigia prisirpint, užmezgė dar vieną. Jau kaip nekantrauju paragaut :drool:

Post Reply

Return to “Vaismedžiai, vaiskrūmiai, uogakrūmiai”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests