Masdevallia decumana

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Masdevallia decumana

Post by Urze »

Meri wrote:Gal kas auginate Masdevallia decumana?
Kaip ją "vėsinti", ar kaip ir hibridines ir ar ji lb lepi?
Pirkau suaugusią, bet ji man tokia mažytė, gal prie miniatiūrinių priskiriama?
Ramsis wrote:Masdevallia decumana
Image
http://www.flickr.com/photos/ramsis/3693894985/
Tai mini augaliukas su palyginti milžiniškais žiedais, kurie dar ir labai gražūs.
http://www.flickr.com/photos/ramsis/3693812955/
Masdevallia decumana natūraliai gamtoje auga Peru ir Ekvadore, drėgnuose ir tamsiuose kalnų miškuose iki 1000 - 2500 metrų aukščio, todėl auginant namuose šia miškų gražuolę, irgi reikia laikytis panašių sąlygų. Vieta turi būti vėsi, šešėlinga, drėgna ir gerai vėdinama. Substratas kaip ir visų orchidėjų sudarytas iš: medžio žievės, anglies, perlito, o kad drėgmė vasarą užsilaikytų ilgiau, patartina substrato viršų apkloti kiminais.
http://www.flickr.com/photos/ramsis/3694677244/
Manoji Masdevallia decumana atkeliavo iš Ekvadoro, pakankamai mažomis šaknimis ir keliais lapais, tačiau greitai adaptavosi ir nustebino savo dideliais taškuotais žiedais. Dabar ją laikau šiltnamio apačioje, visiškame pavėsyje, vandens vasarą jai tikrai negailiu, todėl ir pasodinau į molinį vazoną ( jis greičiau leidžia pradžiūti substratui ) tręšiu kaip ir kitas orchidėjas, laiks nuo laiko ir apipurškiu.
MrGreen wrote:
Sun Jul 11, 2010 12:28 am
Dėl vėsinimo - vazoną įdėti į didesnį vazoną, o į tarpus pridėti kiminų, taip drėgni kiminai vėsins šaknis, nes per tokius karščius galima rasti numestus visus lapus, jei nebus tinkamai pasirūpinta (čia tas galioja visoms vėsamėgėms masdevalijoms). Pas mane stovi masdevalijos didelėj plastikinėj dėžėj (šiltnamyje, visiškam pavėsyje), kurioj pripilta vandens, masdevalijos sudėtos į indelius ir su vandeniu nesiliečia, tačiau taip vėsiau šiek tiek. Nepamaišys ir kelis kart per dieną apipurkšti masdevalijas ir orą aplink jas su vandeniu.

Jei persodinant nebus judinamos šaknys tai labai nesureaguos, tačiau labai nemėgsta dalinimo :idea: Šiaip Jūs gerai galvojate ir atsakėte į savo klausimus :) Dabar kol tokie karščiai geriau nejudinti, galima ir su plastikiniu vazonu įdėti į kitą indą (didesnį už vazonėlį), o į tarpus prigrūsti kiminų, vis šaknims vėsiau bus.
Olivija wrote:
Mon Jul 12, 2010 9:32 am
Meri wrote: Šiaip yra toks noras perkelti, nedraskant šaknų, į molinį neglazūruotą vazoną, bet dabar gal ir ne visai tinkamas laikas. Ar reikia masdevallia pridengti nuo dažno lietaus?
O kokia gali būti žemiausia m.decumana aplinkos temperatūra?
Jau radau atsakymą +10C, laiku iš lauko parsinešiau.
tai su visu plastikiniu ir įdėkit į molinį neglazūruotą - neglazūruotas molis sugeria vandenį ir vėsina šaknis 8-) kolkas kol lietus ne toks dažnas dar nereikia, bet indą iš po vazono tai ištraukit
Eglė wrote:Pats augaliukas nedidelis, bet žiedas tikrai įspūdingas.
MrGreen wrote:Pas mane pernai žiemą augino naujus auginius, o žiemos gale ir pavasarį žydėjo, tai tikiuosi kažko panašaus ir šiemet :think: Tik įdomu gal pas kitus jau augt pradėjo.
Kaštonė wrote:Aš irgi nuo vasaros bandau susidraugaut su Masdevallia decumana (atkeliavo iš vokiečių). Ir turiu prisipažint, nekaip man sekasi: vasarą bandė auginti kelis naujus lapelius, bet gal karščiai pakenkė, o gal mano neišmanymas, jie abu nugelto ir nukrito. Dabar stovi su 7 lapeliais ir nė krust :no: .
Mrgreen wrote:Pas mane taip pat vis dar (dabar lapkritis) ilsisi nuo pavasarinės parodos, ir pernai ji augo žiemos metu tik :think:
Olivija wrote:
Fri Jan 28, 2011 11:55 am
Meri, supratau, kad laikai prie drėkintuvo, o kokioj temperatūroj? man panašu, kad trūksta vėdinimo...radau tokias rekomendacijas http://www.orchispiecies.com :
This plant is a cold to cool growing species that likes high humidity, shade, good air circulation and potted in a chopped mixture of tree fern, fir bark, perlite and sphagnum moss that is forever kept moist.
o kadangi augaliukas iš pietų pusrutulio, tai tikrai turėjo augt žiemą ... gal reikia didint apšvietimą :question: :think: :scratchheadyellow:

nors čia http://orchclub.com.ua/viewtopic.php?f=38&t=206 vyksta diskusija apie tai, kad nemėgsta per didelio apšviestumo :scratchheadyellow:
MrGreen wrote:Kaip decumanos laikosi ? Maniškė vis dar nejuda, o jau balandžio pabaiga. :neutral: Seniausi keli lapai lyg ir gelsta, o tie kurie pas mane išaugę atodo gerai, tikiuosi vėsios naktys lauke paskatins augimą :think:
Kaštonė wrote:Maniškė nejuda irgi. Džiaugiuosi, kad ir nieko blogo nesidaro (tfu tfu tfu...).
Laukiu, kada galėsiu iškraustyt į atvirą balkoną.
Evaja wrote:Visos masdevalijos auginasi naujus auginius ir gan gausiai, o decumana vis dar mąsto... kaip jūsiškės? (gegužė)
MrGreen wrote:Pagaliau reikalai pajudėjo link gerosios pusės - liepą pradėjo augti nauji lapai :) Kaip pas kitus decumana laikosi ?
mam wrote:Žiemą masdevalijos (ir panašios) auga orchidariume. Sušilus orams, tas, kurios vazonėliuose, išnešu į balkoną. Lauke iki šių karščių joms buvo labai gerai ( tikriausiai dėl paros temperatūrų skirtumo). Sužydėjo ir restrepijos. Augantys ant bloko liko orchidariume. Nors pleurotaliai užsiaugino žiedstiebius ir lauke , ir orchidariume. Prieš kelias savaites visus sukėliau į orchidariumą, išvažiavom poilsiauti( atostogų metu automatinis laistymas- išsigelbėjimas). Ir temperatūra orchidariume dabar mažesnė nei lauke dėl ventiliacijos.
Nors nėra jau tas auginimas toks idealus, pusė decumanos pumpurų nugeltonavo... :(
Substratas - kiminai, perlitas, smulkūs žievės gabaliukai.
vieni žiedai nužydi, kiti prasiskleidžia...
DSC_0026a.jpg
DSC_0026a.jpg (150.36 KiB) Viewed 910 times
20201103_105236.jpg
20201103_105236.jpg (73.59 KiB) Viewed 910 times
Ramsis wrote:O kiminai žali ar džiovinti :question: Perlitas tas smulkus ar koks kitos :question:
Ir laikote ją kur :question: O šviesos daug gauna :question:
Man reikia viską žinoti, bandau susidraugauti su nauja saviške, bet panašu jai kažkas nepatinka. Dabar ją laikau orchidariume netoli LED juostos, nekaršta bet šviesu. Net nežinau kaip sureaguos.
mam wrote:Kiminai- džiovinti, bet ne presuoti( žalius naudoju tik jei skubiai kažką reikia gelbeti, nes jie greit sukrinta į gumulą ir supūna) Perlitas- Rozentalio sodų agroperlitas. Žievė- iš Rozentalio sodų smulkaus substrato orchidėjoms. Tokį mišinį naudoju visoms mažoms ir miniatiūrinėms masdevalijoms. Galima ir kitokius mišinius naudoti, bet jie turėtų būti purūs, kad būtų drėgni, bet ne šlapi. Vazonėliai- maži plastmasiniai. Šviesos reikia visoms orchidėjoms. Žiemą būna po lempa, K-6500, bet koks pusmetris nuo jos. Trąšos- Schultz orchidėjoms Šią vasarą masdevalijos buvo lauke, pietinėje pusėje, bet po skėčiu. Substratas visą laiką drėgnas. Atvėsus perkėliau ant šiaurinės palangės, ten kuri laiką stovėjo, tik prieš porą savaičių nupurškiau nuo kenkėjų ir tas , kurios su pumpurais, pastačiau į orchidariumą. Mano masdevalijos pastovios vietos neturi. yra trys auginimo vietos- šiaurinė palangė, orchidariumas ir lentyna po lempa kambaryje žiemą. Mano namai vėsūs, bet sausi. Pastebėjau, kad geriau atrodo tos masdevalijos, kurių vazonėliai buvo įstatyti į permatomus aukštesnius plastikinius kibirėlius, gal koks drėgnesnis mikroklimatas susidarė. Kibirėliai nebuvo uždengti, lapai šiek tiek išlindę. Bet kibirėlis daug aukštesnis už vazonėlį. Man atrodo, kad auginti visai paprasta. Aš jas labai myliu, gal jaučia :D
nepailstanti žydėtoja :)
DSC_0631a.jpg
DSC_0631a.jpg (147.65 KiB) Viewed 910 times
zemuoge wrote:
Mon Mar 30, 2020 10:37 am
Tikiuosi, ir aš pamatysiu žiedą gyvai )). Gauta 2019 lapkritį iš Wlodarczyk, stovėjo balkone, kažkuriuo metu persodinau į gyvus kiminus, kiaurą vazonėlį. Kai įtariau, kad organizuoja pumpurėlį, parsinešiau į namus po lempa 6000K, 15 - 20 cm atstumu . Dabar auginasi 5-7 pumpurus, vieną gerokai paaugusį panašu kad numes. Samanos visada drėgnos- šlapios.

ImageImage

ImageImage

Pirmasis pumpuras pasiruošęs skleistis, ryte, statydama į vietą, sugebėjau įlaužti, nebežinau ar beprasiskleis, bet neužilgo sekantys pasivys, tikiuosi, nenulaužysiu :scratchheadyellow:
Įdedu vakarykštę nuotrauką

ImageImage
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Masdevallia”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest