Masdevallia

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Masdevallia

Post by Urze »

Eglė wrote:Aš saviškių netręšiu absoliučiai... Šiaip, kai kurie užsienio augintojai jas rekomenduoja tręšti silpnomis koncentracijomis, kiti nerekomenduoja. Aš manau, kad hibridus tręšti reikia. O va rūšinių bijau :roll:
MrGreen wrote:Masdevalijos gerai auga ir ant šiaurinės palangės (pas mane vonioje pvz :lol: ), aš taip pat labai retai tręšiu, ir labiau praskiestomis trąšomis, nes šaknis labai greit nudegint galima...
Ramsis wrote:pavėsis, tokia vieta kad nepasiektų sraigės, kiek galima vėsiau, galima pripilti indą vandens į jį padėti pakylą o ant jos masdevaliją su vazonu.
Galima dar padaryti taip kad vazono dugnas liestų vandenį kokius 2 mm.
Evaja wrote:Nežinau, ar pati geriausia mano idėja, bet pasidalinsiu.

Į maistinius indelius su dangteliais (kuriuose daug kas pietus i darba nešasi:)) pripilu vandens ir šaldiklyje užšaldau. Kai karšta, ant jų statau masdevallia.... ne ant ledukų, o indelyje būna ledas, ant jo - dangtelis ir tik tada statau augala :)ištirpsta per tris - keturias valandas, bet efektas yra...

Viena buvo pradėjus mesti lapus - nebemeta, ir šiaip abi toliau sėkmingai auginius ir žiedstiebius leidžia.

Ir dar, laikau vakarinėj pusėj, saulės negauna. Kai taip karšta, laikau ne drėgnai, o šlapiai - vis perpilu šaltu vandeniu.
Olivija wrote:maniškės stovi padėkle su vandeniu ant kėdės po medžiu -visiškas pavėsis :arrow: vakarais aplink kėdę pripilu iš šlango vandens -4-6 kibirus :arrow: kol kas klimatu nesiskundžia, visos krauna daug žiedstiebių (gal todėl, kad vienąsyk su trąšom prieš mėnesį paliejau :lol:
Ramsis wrote:Susidariau naują nuomonę apie masdevalijų žiedstiebių augimo ir temperatūros santykius ;)
turiu įtarimą kad masdevalijos yra gana "adaptyvios" temperatūrai, palandžiojus po internetą matosi daug žydinčių ir sveikų augalų, kurie auga visai jiems nebūdingomis sąlygomis. Peršasi išvada, kad jos prisitaiko, tačiau yra ( bent jau mano pastebėjimu ) vienas bet...
maniškės žiedstiebius pradėjo augintis dar tuo vėsiuoju laiku, tie kurie spėjo pražysti iki karščių taip ir pražydėjo, o tie kurie buvo pumpurai praktiškai visi nudžiūvo. Sakyčiau buvo per karšta, bet jos karščių metu pradėjo augintis naujus žiedstiebius, šie auga ir jeigu staigiai neatvės - žydės ( ben jau praeitais metai staigus atvėsimas pražudė apie 70 proc žiedų )
tai va išvada tokia, turi nebūti drastiškų temperatūros šuolių, tada masdevalijos žydi ir vėsioje aplinkoje, ir pakankamai karštoje, o karštą - turėjau galvoje šiltnamį, tiesa jos stovi ant grindų, išskyrus vandens padėkliuke, nenaudojau jokių vėsinimo priemonių.
Maniškės dalį pumpurų pradėjo augintis prieš karščius, dalį - per karščius. Ir tie, ir tie sėkmingai subrendo. Tiesa, su pumpurais tuo pačiu auginasi ir naujus auginukus.

Pastebėjau, kad iš vėsesniu laiku suformuotų žiedstiebių pražydo didesni žiedeliai, o iš per karščius - smulkesni.

Vasarą būtinas pavėsis, labai geras vėdinimas, ir gausus laistymas arba dažnas lietus. Vanduo neturi užsistovėti ilgiau nei vieną parą, tad jeigu mirksta vazono apačia vandenyje, jį turit keisti kasdien. Beto kalbant apie vandenį jis turi būti išskirtinai minkštas, geriausia lietaus o paskui visi kiti filtruoti.

Ryšium su anksčiau vystyta tema apie masdevalijų auginimą kiminuose, padariau tokį bandymą:
kadangi kiminuose auginant masdevalijas reikalinga įpatingai aukštas aplinkos drėgnis, aš nusprendžiau taip nerizikuoti. Nerizikuoti ne tik dėl to kad bandymas susijąs su epifitine masdevalija, bet ir dėl to kad palengvės reikiamo drėgnio užtikrinimas.
Praktiškai visas auginimo procesas išliko toks pats kaip ir su kiminais, tik deja pastarųjų aš nenaudojau.
Kažkada pavasarį šile buvau aptikęs Melsvosios balzganės pagalvėlę, ją parsivežiau namo, bet taip ir neatradęs jos panaudojimo galimybių paprasčiausiai buvau palikęs nepaliestą. Per vasarą ji aišku stovėdama dėžėje negavo nei vandens nei šviesos susitraukė, parudo, žodžiu apmirė. Ją prisiminiau tik dabar. Parsinešęs vidun gerai paliejau. Dviejų dienų laikotarpyje ji atgavo savo spalvą ir formą.
Dabar ėmiausi darbo. Plokščią plastikinį padėkliuką pripyliau keramzito centre padariau kauburiuką. Avertęs Melsvosios balzganės pagalvėlę apmiruses dalis iš vidaus išplėšiau, gavęsis įdubimas, idealiai atitiko keramzito kalvelės iškilimą.
Tada pagalvėlę paguldžiau ant keramzito, ją dar kart gerai sudrėkimau.
Masdevaliją iškrapščiau iš vazonėlio, nupurčiau visą neprikibusį substratą, pagal šaknų išsidėstymo formą ir jų kiekį, vidurį Melsvosios balzganės pagalvėlės atsargiai išplėšiau ertmę. Ertmės dugne matėsi keramzito granulės, tačiau jas uždengiau plonu kiminų sluoksniu, tada atsargiai į susidariusį įdubimą įtubdžiau masdevaliją, o aplik ją atgal sudėjau Melsvosios balzganės samanas.
Samanas stengiausi nesuvelti, tik dar šiek tiek pakirpau vidinius apmirusius auginius.
Kolkas viskas atrodo labai neblogai, aišku rezultatai paaiškės tik po kurio laiko, tiks toks auginimo būdas masdevalijai ar ne.
Jeigu viskas pavyks, tai tokia kompozicija tikrai labai gražiai atrodo, be to kadangi masdevalija yra iš miniatiūrų grupės ji neužstelbs samanų, o šių nereikės karpyti.
O-mane wrote:Kaip manot, ar tinka masdevalijom į substratą smulkus keramzitas kaip priedas? Prie žievės ar į kiminus.
Ramsis wrote:Tinka, bet aš prisiekiau daugiau niekad nenaudoti jokių keramzitų ar dar kokių kitų neorganinių medžiagų, orchidėjų substratui - išskyrus laelijoms. Ir dėl vienos keistos priežasties: persodinant ir dalinant kerą kartais tenka naudoti žirkles, sekatorių, peilį ar netgi kirvį ( cymbidiumam ) o visi šie materiolai priaugę prie šaknų, arba jose įsipanioją, žiauriai gadina įrankius. Tas man labai nepatinka. :oops:
O-mane wrote:Keramzito dydis 0,7-1 cm
Idėja tokia. Daug kur siūlo į žievę ar į kiminus (kad ne taip sukristų) dėti agroperlito. Bet aš tik l.smulkų (2-4 mm) mačiau. O ką jei perlitą pakeisti keramzitu. Keramzitas bus ne tik drėgnumui palaikyti, bet ir šiek tiek šaldantis/vėsinantis komponentas. Vasarai gerai.
Kiminai+keramzitas man baisoka :) Ypač žiemą. Bet žievė su keramzitu gal mano M. decumana patiks? Žiemą prie +13-15 nepapūdys šaknų?

p.s. Kitoms orchoms keramzitas mano sąlygom per šaltas ir per ilgai šlapias. Ypač šaltuoju metų tai jaučiama :( O masdevalijoms gal pats tas?
Eliss wrote:Pastebėjau,kad kuo mažiau lieju,tuo jai geriau,nes kai tik dažniau lieju,pūna :? nors visur rašoma,kad daug drėgmės joms reik
MrGreen wrote:reiškia per mažas vėdinimas, kad pūna. Arba gal per karšta.. pas mane Masdevallia visad stovi šlapios baloje lauke...
nežinau ar joms pas mane tinka, ar man jos patinka, bet tikrai nekyla praktiškai jokių problemų su auginimu. Tik kad neišdžiūtų ir neperkaistų reikia saugoti :)
Ramsis wrote:Masdevalijos yra ypač nepakančios trąšom o ką jau kalbėti apie padidintas dozes, nori kad lapų galiukai pradėtų ruduoti - tręšk, puršk.
Musėkautas wrote:Kol dar neužšalo, eik į pelkę, parsinešk gražiai išplėšęs gyvų kiminų ir kai jie sušils iki kambario temperatūros, įkišk ten ta bešaknę. Nepasigailėsi.

Aš po LOD seminaro įkišau taip, tai visą vasarą periodiškai keliom bangom pražydėjo, tik prieš savaitę namo parnešiau su paskutiniu žiedu. Norėjau į mažesnį bliūdą persodint, kad vietos pasitaupyt - niek nesigavo. Šaknys pasklidusios po visą 40 cm skersmens dubenį (traukiant kelia visas jame esančias samanas), nors viršutinė dalis neatrodo labai išsiplėtusi.
Ramsis wrote:Jogaila, tu čia propaguoji tokį auginimo būdą kurio paniškai bijo visi forumiečiai, juk jie net sveikus pirktus augalus lupa lauk iš vazonų bijodami kad viduje nebūtų kiminų :lol:
O iš tikrūjų, čia tik naujai atrastas senas būdas. Anglijoje didžiosios orchidėjų karštligės laikais orchidėjų niekaip kitaip ir neaugino - tik kiminuose. Tais laikais buvo nusiaubtos pelkės o specialiai įkurtos firmos aprūpinti orchidėjų augintojus kiminais, uždirbo gražaus pinigo.
Drėgmemėgėms orchidėjoms - nebūtinai masdevalijoms, galima substrato paviršių apdėti paprasčiausiomis gyvomis samanomis, šios ne tokios reiklios ypač aukštam aplinkos drėgniui, nebūtina laikyti vandenį padėkliuke, pakanka tik laiks nuo laiko apipurkšti. Beje jos lėčiau auga ir ilgiau nereikalauja priežiūros kaip kiminai. Jų nereikia genėti, o ir išgyvena pakankamai ilgai.
Urze wrote:Ramsi, nereik juoktis. :snooty: Viena yra gniužulas negyvų kiminų, apie kuriuos net nežinai, nes jie paslėpti po žievinio substrato sluoksniu, ir visai kas kita - gyvi kiminai. Negyvi būna supuolę į krūvą, jokių oro tarpų, be to, bent jau man sunku nutaikyti, kad jie būtų drėgni, bet ne šlapi, tad greit šaknis nupūdyti galima. O gyvuose ir natūralių oro tarpų yra, ir drėgmė pastovi, tad nėra ko lyginti net.
Ramsis wrote:Aš juokiuosi ne iš to kad tai tikrai rizika- supuvę kiminai, juokiuosi dėl to, kad niekas nebando pasiaiškinti ar jie tikrai ten yra. O tą padaryti gan paprasta, tiesiog paverti vazoniką ant šono, nuberi dalį substrato ir tada matai yra ten jie ar ne. Paskaitykit kai kurias žinute raibuolių forume, ten buvo persodinėjama visai be reikalo.
Urze wrote:O, Ramsi, va čia tai paprastas, bet geras patarimas! :thumbupleft: Tik reik tikriausiai ne 1 cm substrato nukapštyti, o kiek daugiau, nes buvo atvejų, kai tikrino, ar yr kiminų, bet per mažai nubėrė substrato ir jų nerado, ir toliau istorija jau liūdna.
Klaidos daromos iš nepatyrimo. Ir labai smagu, kai kiti draugiškai parodo, kad klydai. Tada belieka iš savo klaidų pasimokyti. 8-)
Ramsis wrote:Netikama tema tokiom kalboms, bet manau reik mokintis iš svetimų kalbų.
O ir visiem tiems kas kategoriškai teigia, kad reikia persodinti augalus vos tik juos nuperkat, tai gryna netiesa, tikrai ne visi augalai turi tą kiminų pagalvę,prieš patardami persodinti, tiesiog patarkite patikrinti.
MrGreen wrote:
Mon Jan 09, 2012 7:42 pm
Pražydo Masdevallia descendens, kuri nustebino savo visai nemažais žiedais :) Žiedo ilgis apie 4cm :idea:
Image
MrGreen wrote:
Wed Jan 25, 2012 11:11 pm
Pražydo Masdevallia prodigiosa, žiedai įdomūs, baltame fone matosi, kad vidurinė žiedo dalis yra permatoma :)

Image
MrGreen wrote:
Mon Feb 06, 2012 7:07 pm
Meri wrote:noriu paklausti, ar normalu, kad nukrito dalis senų lapų net nepageltonavę?
Jauni jau siekia iki pusės senųjų lapų, m.hibridinė.
jei jie nukrito visi maždaug tuo pačiu metu tai nėra normalu, reiškia reikia ieškoti priežiūros klaidų, arba gal tiesiog pasikeitė aplinka ? Net ir nedideli pokyčiai gali sukelti šoką augalui, ypač masdevalijoms, nesvarbu kad ji hibridinė. Dabar svarbiausia sudaryti tinkamas sąlygas, kad augalas nenumestų likusių lapų.

Lerika, kaip Relax sako neišmesk, dar gali atsigauti, turėjau tokių atvejų :)
Ramsis wrote:Viena iš tokio poelgio priežasčių gali būti substrato perdžiūvimas. Tuo metu gan greitai apmiršta masdevalijų šaknys, paliejus drėgmė pagreitina šaknų žūtį ( ne visų ) ypač jeigu laikoma labai vėsiai. Prasideda masinis lapų kritimas. Kartais taip žūsta visas augalas, kartais išlieka tik jo dalis, jeigu sureguliuojat visus laistymo ir vėdinimo procesus, augalas išlieka, o per augimo sezoną vėl atsiaugina masę.
Tad su masdevalijomis reikia laikytis režimo, neleisti joms perdžiūti.
Eglė wrote:Patariu įvertinti aplinkos, substrato drėgmės ir oro temperatūros santykį. Net ir masdevalijos supūna, kai joms per šalta ir per šlapia. Žiemą aš savosioms nedariau balų, nes prie lango šalta, o ne vėsu. Jos mėgsta vėsias temperatūras.
Relax wrote:
Mon Feb 13, 2012 7:12 pm
mozaika wrote:Iš visos info, aišku yra, kad masdevalijos tręšimos minimaliai.
Bet niekur neaptikau apie naudojimą chemijos prieš virusines ir grybines ligas. Viename užsienietiškame forume paskaitinėjau, kad gali apnikti virusinės ir grybinės ligos, bet irgi nieko konkretaus neparašytą kaip naudoti chemiją.
Gal kam teko naudoti, ir ar masdevalijai nekenkia jų profilaktinis panaudojimas? O gal tinka paprastesnės priemonės, kitaip "liaudiškos"?
Čia, forume, kažkur buvo kalbėta, kad bijo chemijos kaip ir trąšų. Geriau visokius kenkėjus valyt mechaniškai ir tik blogiausiu atveju naudot chemiją.
Ramsis wrote:Masdevalijos labai nepakenčia vario preparatų. Tad saugokitės jo. Dėl chemijos nuo kenkėjų nepastebėjau neigiamo poveikio.
Giriniss wrote:nuo virusu tik viena chemija - benzinas ir degtukas reakcijai uzkurti.
MrGreen wrote:Nuo virusinių ligų vaistų nėra augalams. Geriausia profilaktika tinkama priežiūra, o chemija naudoti reikia tik reikalui esant, nes jei naudosit profilaktiškai, tai tik meškos paslaugą sau darysit, paskui gali nelabai padėt kai augalas tikrai susirgs. Nuo kenkėjų chem. priemones taip pat reikia naudoti tik kai tų kenkėjų yra. Nors masdevalijos jautresnės, tačiau neturėjau problemų po fungicidų ar insekticidų panaudojimo. Jei kyla abejonių dėl augalo saugumo galima pradžioj išbandyti ant vieno lapo ir matysite greitai jei augalas tos cheminės priemonės netoleruoja(vėlgi kaip minėjau ne profilaktikos metu bandyt o tik jei turit kenkėjų/ligų).
Ramsis wrote:Lapų galai džiūsta nuo blogos vandens kokybės, bei per didelių trašų dozių.
Meri wrote:Ar nekenktų masdevalijai, jei į vazoną pasodinčiau nuo asfalto pagramdytų samanų? Turėtų gražiai žiūrėtis. :oops:
Urze wrote:Tina, vėsiamėges masdevalijas sodina į molinius neglazūruotus vazonėlius - per sieneles vanduo gan aktyviai garuoja ir taip vėsina šaknis, o masdevalijoms tai patinka. Tik reikia užtikrinti, kad karštomis dienomis būtų gera ventiliacija ir visada truputukas vandens, kad vazonėlio sienelės neišdžiūtų (nes tada nustos vėsinti). Kai kurie vasarą laiko 1 cm vandens padėkliuke, taip užtikrindami, kad šaknys neišdžiūtų (kas masdevalijom labai nepatinka). Jei yra galimybė vasarą laikyti lauke (kad ir balkone), tai būtų tinkamesnė vieta nei ant palangės karštame bute, nes lauke ventiliacija didesnė.

Meri, o oro priėjimo prie šaknų tos samanėlės nepablogintų? Nes ant asfalto paprastai auga labai tankios ir kompaktiškos samanos. Nors jei vazonas molinis, tai gal ir nieko bloga nenutiktų? :think: Be to, reiktų jas gerai išplauti, kad kokių chemikalų nepapultų masdevalijoms į vazoną.
Ramsis wrote:Kita vertus aš nesodinčiau į molinį vazoną, jame per karščius pritrūksta drėgmės. Tad visokie tokie dalykai kaip atostogos, ilgesni savaitgaliai apsunkina jų auginimą.
Eglė wrote:Aš kaip tik renkuosi molinius, nes juose gerai "kvėpuoja". Molinius juk lengva įstatyti į kokią talpą drėkinimui.
Ramsis wrote:gali būti, aš nesiginčinu, bet kai mano darbas yra neprognozuojamas, tai aš visas drėgmemėgias orchidėjas sodinu į plastikinius, o tas kurioms reikia greito pradžiūvimo sodinu į molinius vazonus. Matyt tai dar priklauso nuo laistymo ir auginimo įpročių.
Urze wrote:Tina, aš irgi padūsauju žiūrėdama į tas vėsiai augančias gražuoles masdevalijas, bet dar nesiryžtu pamėginti auginti, tad apie susbstratą daug pakomentuoti negaliu. Man rodos, jis turi būti gan smulkus ir gerai drėgmę išlaikantis, bet kartu ir purus, laidus orui. Žinantieji geriau pataisykite. O kiminai ant substrato viršaus tikrai nėra būtini. Jie daugiau estetiniais sumetimais dedami. Nors iš dalies jie ir augalui padeda, nes palaiko didesnę aplinkos drėgmę aplink augalą, gal kažkiek sulėtina substrato pradžiuvimą.
Ramsis wrote:Matyt tai dar priklauso nuo laistymo ir auginimo įpročių.
Nuo to visada priklauso. :) Kas tinka vienam auginant orchidėjas, gali būti visiška pražūtis kito namuose esantiems augalams. Todėl visada reikia derintis pagal save.
Musėkautas wrote:Va šios sentencijos tai nesupratau :? (ar aš čia kažko neišskaitau?)

Jei vienuose namuose masdevalija stovi ant rytinės palangės, trečiame aukšte ir priešais nėra jokių medžių, kambariuose +19C ir auga ji kiminuose, tai taip pat ji turėtų augti ir kituose namuose jei jai sudarytos tos pačios sąlygos (įtakojančių augimą/žydėjimą faktorių, žinoma, yra ir daugiau).

Bet jei prie tų pačių sąlygų vienur ji laistoma geros kokybės vandeniu, o kitur su "vamzdžių druskele", tai nieko gero nereik tikėtis. Bet tai reiškia tik tiek, kad tuose "kituose namuose" nesugebėta visų tinkamų sąlygų augalui suteikt
Urze wrote:Jogaila, dar ir kaip supratot. :lol: Mano sentencijoj "kiti namai" ir reiškia tą, ką pats parašėt - priežiūros ypatumus (vandens kiekis ir kokybė, aplinkos drėgmė, temperatūra, ventiliacija, substrato sudedamosios dalys, vazono dydis ir pagaminimo medžiaga ir t.t.).
O-mane wrote:Kiminai atlieka dar vieną funkciją - sulaiko dalį druskų laistant. Kai laistoma ne per geriausiu vandeniu, tai aktualu. Po to pakanka kas kiek laiko pakeisti kiminus šviežiais ir - tvarka ;)
Dalia Raimonda wrote:Ir aš dar apie kiminus savo trigrašį įkišiu :) . Kiminai nėra vien dėl grožio ar vien dėl druskų sulaikymo. Pagrindinė jų funkcija sulaikyti ir palaikyti drėgmę. Auginant masdevalijas tai labai svarbu. Tad, tikrai labai gerai yra uždėti kiminų ( o ne kokių nors samanėlių) sluoksnį ant vazonėlio su masdevalijomis viršaus. Tuo pačiu tai padeda geriau augti šaknims.
O substratui galioja taisyklė- kuo plonesnės orchidėjų šaknys, tuo- smulkesnis substratas.
Eglė wrote:Samanų paprastai niekas nededa ant vazonų. Jos atsiranda kartais pačios dėl artimų augimo sąlygų (jei buvo sporų) tiek vazone, tiek ant bloko (mano Lepanthes taip apsamanojo :) ). Bet šitos mažyyytės būna. Miško paklotė neužauga. Dar kartais jas deda fotografijos tikslais... Aš galvojau savo plejones apdėti nufotografuoti, bet po to pagalvojau, kaip reikės ten žiemojančius padarėlius iškrapštyti ir apsigalvojau O.o
Misterija wrote:Kažin,dėl ko taip sunkiai lukštenasi masdevalijų lapai? Tokios susigarankščiavusios kol išlenda...O gal taip turi būti :Hmmmm:
Tensija wrote:Manau, kad dėl oro drėgmės trūkumo
Dalia Raimonda wrote:Geriausiai masdevalijos auga sukištos po kelias į kokį didesnį žemą vazoną ar pintinę (išklotą polietilenu). Tuomet drėgmė pasilaiko savaime. Dar jei kokį papartį šalia- tai išvis OK.
Bet jei nėra tokių galimybių, tai geriau apipuršk kiminus iš viršaus, juk viršutinis sluoksnis greičiau išdžiūna. Apačia ir taip visada lieka drėgna.
Evaja wrote:pastebėjau, kad maniškėms patiko toks substrato "receptas": į dugną 1-2 cm pridedu keramzito arba stambių substrato gabalų, o likusį substratą dedu smulkesnės frakcijos ir maišau su kiminais, jų dedu ir ant viršaus. Šiltuoju metų laiku vis pripilu vandens į lėkšteles, kad kojos sušlaptų, o žiemą laistau kai viršutiniai kiminai pradžiūsta.
MrGreen wrote:Pas masdevalija lapai šviesėja kai per daug saulės, tamsėja kai jos trūksta :idea:
MrGreen wrote:Jei auga nauji ūgliai, tai greit ir naujos šaknys pasirodys, o kiminus laisvai galima pakeisti kokoso čipsais - man labai pasiteisino su masdevalijom. Kiminais galima apdėtik vazono paviršių. Aš sodinu į grynus, kartais jei reikia geresnės aeracijos vazone, primaišau perlito šiek tiek, bet geriausia kombinacija mano sąlygomis - molinis vazonas, kokoso čipsai ir kiminai ant viršaus.
mozaika wrote:Man kokoso čipsai irgi labai pasiteisino. Tik masdevalijoms aš dar įmaišiau labai smulkintos žievės ir ant viršaus kiminai.
mozaika wrote:Pas mane lapų metimas būna kaip aš pakeičiu vietą, t. y. išnešu į lauką, atnešu iš lauko į kambarį. Numėtė, kaip ir atkeliavo iš tiekėjo. Džiaugiuosi, kad šiais metais atneštos iš lauko po kol kas tik po du lapus numėtė.
Kaštonė wrote:Kiek aš suprantu apie masdevalijas, jos ypač nemėgsta dalijimo, dėl to gali ir nebeišgyventi.
Urze wrote:O būtent dalinimo nemėgsta ar ir persodinimo? Nes šiaip tai skirtumo nelabai įžiūriu.
Misterija wrote:Urze skirtumas tarp dalijimo ir persodinimo gali būti tas, kad persodinti kartais galima nedraskant šaknų.
mam wrote:
Fri Nov 02, 2012 12:23 pm
nila wrote:
Olivija wrote:
gal didesnis apšvietimas?
Gal mažiau trąšų ?
Didele tikimybe.
Taipogi, per vasara nelaksciau su trasom :shifty:
http://www.flickr.com/photos/myorchids/ ... hotostream
Gal kam bus įdomu; diskusija ,kodėl nauji lapai trumpesni:
Karma: Dracula chestertonii. Notice that all the new leaves are much smaller than original growth? I am guessing lack of nuitrition so I have gradually increased the fertilizer I use this spring/summer. I hope to see results soon. Thoughts?
Tanya: Karma, I do not know what to say... You're confronted with a problem only in this plant? I am also faced with this situation ...In some plants I was able to remove this problem with fertilizer .., in others it is preserved .I want to try changing the lighting...What is the temperature difference in your vivarium? I do not have a greenhouse or vivariumб unfortunately...
masdevallia1: My experience is that drac´s needs a lot of fertilizer when grown in epiweb and they respond to i quickly.
Karma: Thank you both! No, this problem is not unique to this one plant, why I think I might not have been feeding them enough. Good to hear you have come to a similar conclusion Andreas, then hopefully I will see results soon, I started increasing the fertilizer gradually back in april and have been feeding full recommended dose for about a month now. The temps are pretty stable, 10-20 in the cooler part of the year and 12-22 now in the summer.
Bruno: Hi Karma, you can resolve that problem by adding more calcium to the fertilizer. Calcium is a macronutrient that stabilizes the cell membranes and controls the absorption of several other elements (manly nitrogen - it is associated with the nitrogen metabolism.), and helps the movement of sugars inside the plants among other things. It ensures the normal growth and the division of cells. Calcium deficiencies are manifested on the younger parts of the plants, reducing growth on leaves and roots. Pretty much the symptoms on your plant.
Karma: I never thought of Dracula to be particularly calcicolous... Thank you for the recommendations, and explanations, one can never learn too much about nutrition. Your diagnosis is probably right. I too think this is a result of starvation... I believe I have been underfeeding since I started growing on EpiWeb, since it is a synthetic and won't break down adding nutrients to the mix like an organic medium would... I have since increased the amount of fertilizer that I use (MSU for RO water) from 1/8 recommended dose to full recommended dose (over the course of about 6 months). New growth seem to progress well so far, some more time will tell. Otherwise I will try adding some calcium as well. Thanks a lot! :)
Tanya: Karma, these fertilizers contain calcium and are designed for osmosis and hydroponics - Akerne "Rain mix". I have heard of them very good reviews.
Karma: Tanya, the MSU fertilizer I use is very similar to Akernes Rain Mix, I think they used the MSU studies as their inspiration when developing it. MSU is also especially developed for RO water and has the composition 13-3-16-8Ca-2 Mg. The Rain Mix is 13+3+15+11CaO+3MgO. So the Rain Mix has a little more calcium than the MSU formula (8 compared to 11). Maybe I will buy that one when I run out of my current supply... I fertilize once per week most of the year, a little less frequent in the winter. I am still experimenting with the dose since I suspect I have been under feeding...
Dalia Raimonda wrote:Eliss, nila, o kiek laiko jas auginate, kad skundžiatės nežydinčiomis masdevalijomis?? Mano nusipirkta Rygoje per parodą (pernai) tik dabar susiruošė žydėti. Krūmas didelis, o žiedelis tik vienas bus. Visus metus ji stagnavo, nei per daug augo, nei lapus metė. Tupėjo ir beveik nieko tame latvės pasodintame substrate neveikė. Kol vasaros gale neapsikenčiau ir persodinau savaip. Į smulkų substratą su trupučiu ceolito. Atrodo, kad toks variantas visoms masdevalijoms patiko.
Aš taip pat bandžiau auginti masdevalijas kiminuose, bet ten jos tik gyvena, bet nesiaugina masės. Ir jei tik, kaip reikiant vėsiau, pradeda mesti lapus. Taip vieną ir pribaigiau :cry:
mam wrote:dėl substrato ir drėgnumo- tai tikriausiai labai individualu. Manau nesulauksiu forumo dalyvių palaikymo, bet mano masd. strobelii, masd. decumana, masd. mendozae, masd. carruthersiana augo negyvose sąmanose ir žydėjo. Kadangi dabar visas sukeliu į drėgną orchidariumą, tai visgi palengva persodinsiu į smulkų substratą.
Dalia Raimonda wrote:O kodėl manai, kad pasmerksime tave dėl auginimo kiminuose :) Tik man auginimas šaltuoju metų laiku kiminuose nepasitvirtino, nes pas mane namuose vėsu. Jogaila, augina kiminuose ir pas jį masdevalijos žydi :) .
Kaštonė wrote:Verta paminėti, kad Masdevallia coccinea yra šalčiamėgė.
Dalia Raimonda wrote:Pas mane ir Masdevallia ignea, ir coccinea vienodo dydžio. Žiedai gal coccinea truputį didesni.
Dalia Raimonda wrote:Masdevallia cocinea tikrai žydėjo virš mėnesio, o decumana net nesuprantu ką čia daro. Ar tik gerą savaitę žydės ar ji turi tokią savybę žiedą kai nori suglausti, kai nori praskliesti
Kaštonė wrote:M. decumana žydėjo apie mėnesį tikrai, tiksliau dar žydi, nes du žiedai išsiskleidė pirmiau, kiti du vėliau, kol susiruošiau fotografuot, pirmieji buvo bepradedą vysti. Šiaip vienas žiedas žydėjo apie mėnesį :) .

Eliss, M. decumana - nedidelė orchidėja, bet palyginus su lapais, žiedas didelis.
zuzla wrote:Masdevallia tovarensis
20201030_151142.jpg
20201030_151142.jpg (42.43 KiB) Viewed 6162 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Urze »

MrGreen wrote:
Mon Jan 14, 2013 8:15 pm
Urze wrote:
Gal auginantieji šios genties atstoves galėtų pasakyti, kurios masdevalijos yra savo lapais ir dydžiu panašios į Masd. decumana? Susidariau tokį įspūdį, kad šiek tiek panašios yra Masdevallia asterotricha, Masdevallia prodigiosa, Masdevallia wageneriana. Bet jų tikriausiai yra ir daugiau? Gal kas pratęs sąrašą? Į augimo sąlygas kol kas nesigilinu, tiesiog lapų forma ir dydis įdomi.
Masdevallia xanthina, Masdevallia andreettaeana, Masdevallia josei, Masdevallia citrinella, Masdevallia setacea, Masdevallia mandarina, Masdevallia sanctae-inesae, Masdevallia pteroglossa, M. caudata ir t.t. Nors jų visų lapai kažkiek skiriasi, gražiausi man lapai pas Masdevallia prodigiosa, jų forma ir pilkšvai žalia spalva :drool:

http://www.orchids.se/masdevallia_andreettana.htm
http://www.orchids.se/masdevallia_caudata.htm
http://www.orchids.se/masdevallia_citrinella.htm
http://www.orchids.se/masdevallia_josei.htm
http://www.orchids.se/masdevallia_mandarina.htm
http://www.orchids.se/masdevallia_pteroglossa.htm
http://www.orchids.se/masdevallia_setacea.htm
MrGreen wrote:
Mon Jan 14, 2013 9:20 pm
Evaja wrote:Masdevallia andreettana gerokai įnoringa.vos kas nepatinka ir lapus mėto
Maniškė auga, nors gan lėtai, žydėti bandė, bet žiedpumpuris nugelto, gal per sausai laikiau.

Masdevallia xanthina augo be kaprizų ir žydėjo. Parsivežiau iš pavasarinės Budapešto parodos, tai dar ne taip seniai turiu palyginti, todėl plačiau kalbėsim vėliau. :)
Dalia Raimonda wrote:Mano masdevalijos tik kelis lapus numetė, Bet priežastį žinau- per tas mano keliones, jos paprasčiausiai kelis kartus perdžiuvo. Ir taip, kai tik visiškai sausai kelias dienas pabūna, taip -2 lapai nukrenta. Bet šiap, tai kai kurios labai gerai auga, kai kurios ramybėje. Atrodo, kad žiemą galimas vos lengvas pradžiuvimas tarp laistymų.
Evaja wrote:greičiausiai tai bakterinis susirgimas, o Masdevallia linkusi dėmėtis, ypač kai trūksta vėdinimo.
Aš pastatyčiau į geriau vėdinamą vietą atokiau nuo kitų ir stebėčiau ar dėmės neplinta. Kiek buvę tokių atvejų pas mane, lapų nešalinau, o dėmės pagerinus vėdinimą nebeplito. Galima silpnos koncentracijos fungicidą panaudoti.
mam wrote:didelės patirties neturiu, bet masdevalijas teko mirkyti ir purkšti su priešgrybeliniais preparatais- previcur'u ir cleary 3336F, taip pat su dezinfektantu physan 20( jis veikia grybelius, bakterijas, tik silpniau). Nieko blogo nuo jų masdevalijoms neatsitiko. Ir laikiau sausiau.
Dažnai forume minimo Champion, kuris veikia ir grybelius, ir bakterijas, naudoti masdevalijoms neteko.
Jūsų atveju panašiau į bakterinį pažeidimą, labiau tiktų physan20 ir antibiotikų tepalas (ir tikriausiai Champion).
Urze wrote:
Tue Feb 19, 2013 8:44 am
Čia galima susidaryti šiokį tokį vaizdą apie masdevalijų ir dar kelių augalų dydžių skirtumą (Coryanthes feildingii, Masdevallia yungasensis, Masdevallia decumana, Dracula barrowii, Masdevallia venusta, Masdevallia eumeliae, Masdevallia ayabacana, Masdevallia veitchiana, Dracula saulii). Man tokių palyginamųjų nuotraukų ypač trūksta.
Evaja wrote: Masdevalijos mėgsta pamėtyti lapus. Ir ne tik atvykę iš kitų kraštų į namus ant palangės, bet ir sezonams keičiantis, netgi perstatant ant kito lango.
Tiesiog jautresnės sąlygų pasikeitimui.
Urze wrote:Paaiškėjo, kad Masdevallia floribunda yra revolverinio tipo - vienam žiedui nužydėjus, gali kitas ant to pačio žiedkočio užaugti. Čia tai smagi žinia. :)
vork wrote:Kaži ko trūksta masdevallia hirtzii,kad deformuojasi žiedai,niekaip normalūs neišsirita :think:
Per vasarą lauke daug lapų prisiaugino,dabar daug pumpurų užmezgus,bet jie deformuojasi ir pražysta tokie sulamdyti.....
Ramsis wrote:Gali trūkti aplinkos drėgnio ir vėsumos
Mestė wrote:Pas mano M. coccinea alba kai kurie lapai tokie susiraitę, bet bent jau čia ne mano nuopelnas, nes tokią jau pirkau, orchidariume nauji lapai jau tiesūs auga.
Ramsis wrote:Kai lapai raitosi arba kitaip tariant armonikuojasi, vadinasi buvo pertręšta azotinėmis trąšomis, šios skatina augintis storesnius, tvirtenius audinius. Besiformuojantis lapas neįstengia praplėšti pumpuro voko, tačiau beaugdamas bando įsitalpinti esamoje erdvėje.
Dalia Raimonda wrote:Kai masdevallia auginasi žiedstiebius "pradžiovimas" turi būti lengvas. T.y. substratas neturi išdžiūti visiškai.
mozaika wrote:Aš saviškes masdevalijas dabar dažniau perlieju, bet nelaikau baloje. O kad mėto pumpurus viską suvedu į per sausą orą. Vasarą žiedukai išsilaikydavo iki mėnesio, o dabar kaip tik pradėjau šildyti namus, žiedukai arba neišsiskleidžia, arba juos numėto per savaitę. Kažkaip nesitikėjau, bet vis tos pačios žydi ir žydi.
mam wrote:
Thu Oct 24, 2013 10:56 pm
mozaika wrote:Ar tikrai Masdevallia glandulosa kvepia prieskoniniais gvazdikėliais?
Kvepia, tik daug švelniau.
agnicc wrote:Kažin kodėl- pas mane taip pat- atvykėlės iš Peru - lapus naujus auginasi, viskas žaliuoja - bet žiedstiebius taip pat- - maždaug iki 3 cm paaugina- ir nudžiovina, o gal aš nudžiovinu??...Bet atrodo kaip ir išlaikau tą pusiausvyrą tarp vandens ir pradžiūvimo..
(kažkur forume skaičiau apie tai - bet dabar kai reikia, neberandu ..gal galėtumėt priminti )
Aš laikausi tokių taisyklių:
- ar sveikos šaknys, ar jų pakanka, kad augalas būtų stiprus,
- šaknys niekada neturi mirkti, todėl substratas turi greit pradžiūti,
- aplinkos drėgmė ir oro judėjimas svarbesnis už drėgną substratą,
- vandens kokybė svarbesnė už paros temperatūrų skirtumą,
- būtų gerai, kad temperatūra neviršytų +26 ( kažkur skaičiau)

mano masdevalijos pradėjo žydėti, kai atsirado jausmas, ko joms reikia. :) O tai teorija+ praktika :) Tikriausiai, kaip ir visiems augintojams :)
mam wrote:Masdevallia norops
20201030_164135.jpg
20201030_164135.jpg (34.39 KiB) Viewed 6158 times
Masdevallia rhodehameliana
20201030_164117.jpg
20201030_164117.jpg (31.25 KiB) Viewed 6158 times
mam wrote: Tik kai kėliau masdevalijas į orchidariumą, persodinau iš vazonėlio ant kamštinės žievės bloko. Ir jai labiau patiko, atsigavo, užaugino daug šaknų, gražių lapų ir žiedų. Kiminų sluoksnio ant bloko nėra. Tik plikos šaknys. Didesnės vazonėliuose, ir mano pirmosios mažesnės- vazonėliuose. Ant blokų: M. andreettana, M.asterotricha, M. mendosae, M. patula , M.prodigiosa, M.rhodehameliana
Kuo daugiau augintojų, tuo daugiau įvairių patirčių, tuo daugiau yra iš ko mokytis. Ir labai gerai, kad Jūs rašote, kaip auginate. Ir aš truputį rašau, bet tikrai nenoriu teigti, kad būtent taip reikia daryti. Kiekvienas atsirenka, kas jam tinka ( tikriausiai suveikia intuicija) Jau sakiau, kad kiek augintojų, tiek skirtingų auginimo būdų, bet tikslas kaip ir vienas :) Profesionalu nesu ir tikrai niekad nebūsiu, tai tik šio laikotarpio malonus užsiėmimas laisvu laiku (kurio turiu labai mažai) Gal psichoterapija...
Masdevalijos mano namuose žydi trejus metus, o orchidariumas- tik virš metų. Per tuos pirmus metus , beskaitinėdama internete apie jų auginimą, besigrožėdama flickr'e jų nuotraukomis nusprendžiau auginti orchidariume. Bet ir dabar regina, bicolor ir coccinea alba auga ant palangės, nes dideli kupstai užimtų pusę orchidariumo. Patogiausiai būtų sukišti jas visas į vazonus, bet ieškodama informacijos apie kiekvieną savo auginamą, perskaičiau, kad vienas žmogus tris metus augino vieną masdevaliją pasodintą ir ji pražydo tik pakabinta ant bloko. Būtų neprotinga šia patirtimi nepasinaudoti. Be to ir vietos susitaupo, sukabinus blokelius, ir man visai gražu :)
mozaika wrote:
Fri Jan 03, 2014 2:06 pm
Greičiausia, kaip ir daugeliui orchidėjų, taip ir masdevalijoms tenka prisitaikyti prie mūsų auginimo sąlygų, o ne mes dažniausiai taikomės prie jų. Tai vienos pražysta, o kitos po kiek laiko nesulaukusios tinkamos priežiūros O:).

Su Masdevallia floribunda mano toks pastebėjimas. Auginau du krūmelius vieną substrate, kitą ant lavos akmens. Auginau, nes ant lavos akmens jau neturiu. Greičiausia M. floribunda yra iš tų, kurios šaknys nemėgsta pernelyg didelės šlapumos. Auginama substrate nebūna nuolat baloje, substratas pradžiūsta, o va su ta, kuri buvo auginama ant lavos akmens buvo kitaip. Kol prigijo viskas buvo gerai. Akmenį apsivijo šaknimis, gražiai auginosi lapelius. Vandens lygis buvo minimalus, bet ant to akmens panorau užsiauginti samanas, o samanoms reikia gi nemažos drėgmės. Vandens lygį padidinau ir dažniau purškiau. Rezultatas: samanos prikimo, o M. floribunda nupuvo.
Ramsis wrote:Jeigu šaknų nedaug, tai tik neužlaikyk labai ilgai šlapio substrato. Nežinau kas čia suveikia, bet menkos šaknys neatlaiko per didelės drėgmės. Patarčiau pakelti šiaip aplinkos drėgnį, gal kiek ir temperatūrą. Na apie vėdinimą ir pati gerai žinai.
mam wrote:Geriausias vaistas masdevalijoms- kiminai. Jei neturiu gyvų( dažniausiai), tinka ir džiovinti pirktiniai. Ir kad būtų ne šlapi, o tik drėgni. Ir kuo vėsesnė aplinka. Visos problemos susitvarko be jokios chemijos.
Aš tai eilinį kartą nuliūdusi :lol: Kai pradėjau auginti masdevalijas, didžiausia svajonė buvo- Masdevallia Bella Donna. Šiemet vasarą pamačiau Equageneroje, užsisakiau. Dabar ji žydi, bet visai ne taip, kaip mačiau internete, ir ne taip, kokios tikėjausi. Ar čia mano auginimas ne toks, ar masdevalija kita.
Ramsis wrote:Masdevalijos kažkiek keičia spalvą, dažniausiai šviesėja, kita vertus yra hibridų kurie dėl tos spalvos keitimo yra ypač mėgstami.
man ta mam Masdevallia Bella Donna kažkuo panaši į nuorodas internete, sakyčiau gal koks šviesos trūkumas čia turėjo įtakos. O ir pasiknaisiojus internete galima rasti beveik identiškų foto su mam padaryta. Čia bus greičiausiai tie nuokrypiai kai sėjinukai turi skirtingus atspalvius.
mam wrote:Ši mano masdevalija auga kiminuose. Aš ją gavau vasarą. Kadangi ji nėra miniatiūrinė/maža, buvo aišku, kad tikrai neauginsiu orchidariume. Atkeliavo plikom šaknim. Vaizdas buvo nekoks, todėl pamirkiau Physane ir pasodinau į kiminus. Galvojau, pasiaugins šaknų ir persodinsiu į žieves. Bet rugsėjį ji pradėjo auginti pumpurus, žydėti po vieną žiedą paeiliui. Nesinorėjo judinti, tai taip kiminuose ir sėdi. Teko skaityti, kad žmonės kiminuose augina, tik kas pusmetį reikėtų persodinti. Žinau, kiminų priešininkai sakys- pastovi drėgmė, grybeliai, pūna šaknys ir rizoma. Bet man kiminai patinka(iš patirties) Aišku, nereikia jų laikyti pastoviai šlapių, ir augalėlį galima šiek tiek pakelti į viršų, kad tik šaknys liestųsi su kiminais.
Dėl spalvos?
Visos kitos mano masdevalijos kaip pražysdavo, taip ir žydėdavo. O ši pasielgė kitaip
Taip atrodė pražydus(čia fotografuota ant palangės dienos šviesoje, o pirmoji nuotrauka šiandien daryta, patalpinus į orchidariumą, nes buvo tamsu) Parašiau ecuagenerai laišką, bet manau, kad gausiu atsakymą, kad augalas išaugintas iš sėklų ir galimos didžiulės variacijos.( tokį atsakymą gavau, kai parašiau laišką dėl Dracula Raven)
20201030_164419.jpg
20201030_164419.jpg (66.07 KiB) Viewed 6158 times
mam wrote:
Sun Jan 18, 2015 2:19 pm
agnicc wrote:Klausimas- ar reiktų papildomo ventiliavimo, nors pastatyta tokioje vietoje kur laisvai cirkuliuoja oras?
Jei vazonėlio (substrato) paviršius greit pradžiūva, tai to papildomo ventiliavimo nereikia. Jei atrodo, kad masdevalija puikiai auga, bet vis tiek pumpurai geltonuoja, pabandykit dažniau palaistyt su trąšom( jei yra papildomas apšvietimas arba kai bus ilgesnė diena)
Dalytė wrote:Saulėtą dieną išėjo masdevalijos pasifotkint :heartsfade: visos pražydo ne pas mane - tos pačios ermitažinės. Tarp kitko, šiandien pastebėjau, kad ji turi ir silpną kvapą. nemaniau, kad masdevalijos kvepia. Ta didžioji kvapo neturi.
20201030_164724.jpg
20201030_164724.jpg (56.98 KiB) Viewed 6158 times
20201030_164739.jpg
20201030_164739.jpg (54.07 KiB) Viewed 6158 times
mozaika wrote:Vėliai pražydo Masdevallia 'Teipels Super Jaguar. Toks vaizdas, kad šiemet žiedas didesnis. Nuo viršutinio spyglio iki apatinio spyglio taško maždaug 21 cm. Vasara labai jau sraigės pamylėjo :evil: . Ši masdevalija turi neįprastai įdomius lapus. Forma lyg žirnių ankštis ir vasarą įgauna tamsiai melsvą atspalvį.
balina wrote:Per parodą gavau laimėtą Masdevallia pachyura. Su masdevalijom patirtis tik neigiama iki šiol, tai skubu pasidalint - šioji pražydo! Labai noriu tikėti, kad čia ne "paskutinis pasispardymas" :)
20201030_164828.jpg
20201030_164828.jpg (33.08 KiB) Viewed 6158 times
20201030_164844.jpg
20201030_164844.jpg (37.23 KiB) Viewed 6158 times
mam wrote:Masdevallia mendozae - nereikli, žydinti beveik be sustojimo.
20201030_164951.jpg
20201030_164951.jpg (64.17 KiB) Viewed 6158 times
Mano orchidėjų auginimo pradžioje galėjau sau leisti pirkti tik nukainuotus, apipūvusius arba nudžiūvusius falenopsius. Mano žinių šaltinis buvo tik 1995 metais išleista Halinos Heitz Gėlių Knyga( žinynas) :) Ir tikslas buvo tuos falenopsius atgaivinti, auginti, ir kad jie nebūtų vienkartiniai( vienas užsilenkė, nusipirksiu kitą). Tokios mintys ir tikslai išliko. O nedideliame drėgnajame orchidariume tai padaryti man nėra lengva. labai sunki buvo praeita žiema( grybelis, voratinklinės erkės) Buvo minčių viską mesti lauk.
20201030_165345.jpg
20201030_165345.jpg (45.94 KiB) Viewed 6158 times
20201030_165402.jpg
20201030_165402.jpg (44.3 KiB) Viewed 6158 times

Masdevallia triangularis
20201030_165038.jpg
20201030_165038.jpg (75.6 KiB) Viewed 6158 times

Masdevallia norops
20201030_165332.jpg
20201030_165332.jpg (50.24 KiB) Viewed 6158 times

Masdevallia Bella Donna
20201030_165318.jpg
20201030_165318.jpg (59.85 KiB) Viewed 6158 times
mam wrote:Noriu pasidalinti patirtim su augintojom, kurios gavo masdevalijas ir drakulą su nupuvusiom šaknim. Aišku, Jūs galit rašyt augintojui, prašyti gražių augalų ar kompensacijos. Bet jei sugalvosit jas gelbėti, tai aš darau taip: augalą nuplaunu po tekančia srove, pašalinu visus puvėkus. Tada reiktų truputį dezinfekcijos. Jei gaunu vienu metu daug bešaknių augalų, tada pasidarau didelį indą tirpalo su kokiu nors chemikalu( esu mirkiusi Previkur (priešgrybelinis), ar Physan, ar paprastame vos ružavame kalio permanganate). Jei augalas vienas ir per daug nesinori terliotis, papraščiausiai nusausint ir apibarstyti cinamonu. Tada augalą nusausinu ir pasodinu į sausus kiminus. Ir to augalo ilgai nelaistau, kad nebūtų šlapia apačia. Bet apipurškiu kasdien, kad gautų drėgmės lapai. Vazonėlius pastatau ant šiaurinės palangės, nekišu į jokius maišus, stiklines dėžutes. Reik truputį kantrybės ir užauga naujos, gražios šaknys.
Abitalė wrote:Miniatiūrinė Masdevallia contorta var atropurpurea. Orchidariumo pilietė!
IMG_20190814_150720_compress98.jpg
IMG_20190814_150720_compress98.jpg (386.06 KiB) Viewed 6158 times
IMG_20190814_150857_compress23.jpg
IMG_20190814_150857_compress23.jpg (732.46 KiB) Viewed 6158 times
[Cha]
Slogaa wrote:
Tue Aug 20, 2019 11:50 am
Visiems aš čia verkiu, kad šie metai man labai skaudūs augalų atžvilgiu. Tai paverksiu dar ir šioj temoj :D

Pirkau Masdevallia paivaeana pavasario parodoje iš Lorenco (Laurence Hobbs). Pirkau, nes labai gražus ir pigus krūmas buvo.
Kadangi joms patinka šalčiai, o Anglijoje buvo pavasaris tuo metu - ji gyveno lauke. Naktimis temperatūra nusileisdavo tik iki kokiu 10 šilumos.
Kai viena ryta darbe kalbu su vyru, o jis man sako: šiandien iš ryto taip šalta buvo! Net visi mašinos langai apšalę buvo..."
Šalta.. apšąlę... APŠĄLĘ???? :pacing:
Pasižiūrių buvusią nakties temperatūrą, o ten -1...
Grįžtu namo, o ten vargas vargelis. :cry:

Visi masdevallia lapai stovėjo balti kaip popierius. Praradę visiškai savo spalvą (pirmą kartą mačiau tokį nušalimą!).
Sekančia dieną vienas paskui kitą nubyrėjo visi, palikdami kyšančius stagarus ir vieną vienintėlį lapuką kuris buvo augalo jauniausias ūglys su bepradančia augti akute. Keista, gal šalna taip ėjo, o gal išliko stipriausi - bet senas augalas, principe buvo palaidotas.

Ši masdevalija buvo pasodinta Lorenco į kiminus maišytus su perlitu. Apžiūrėjus - mano nuostabai, šaknys buvo visiškai nepažeistos (įtariu mažą vazonėlį nuo užšalimo išsaugojo oro tarpai viduje).

Morališkai, aš žinoma, pasiruošiau blogiausiam, ką čia ir bepridursi. :pacing: Pasinaudojau mam patarimu - pastačiau ant šiaurinio lango ir kiminų beveik nelaistydavau. Kartais jie net spėdavo pradžiūti. Ne visai iki traškėjimo, bet netoli to.

Ir ką jūs galvojat? Tas vienas lapas/uglys vis dėlto sugebėjo užsiaugint tą savo nubudusią akutę!
Šiai dienai masdevalija su puikiausiom šaknim ir savo puse nudaigoto krūmo perkelta į mandra vazoną, ant higrolono, apdengta gyvom sąmanom.
Iš naujo ūglio taip pat kaip ir to vienintėlio ūglio visur leidžiami nauji auginiai.

Kaip manot.. pasisekė man ar vis dėlto močiučių daržai būna gajūs? :lol:

http://orchids.lt/forumas/download/file ... 32ef89bf77

Masdevalija iškart antroji, po D. cuthbertsonii su dviem lapukais.
mam wrote:Masdevallia setacea, pavasarį pirkta iš Orchids & More
DSC_0835a.jpg
DSC_0835a.jpg (108.94 KiB) Viewed 6158 times
InetaSka wrote:Visai neseniai gauta Masdevallia confetti :heartsfade: Mano pati pirmoji Masdevallia apskritai.
ETZPB.jpg
ETZPB.jpg (556.53 KiB) Viewed 6158 times
Evaja wrote:Ačiū Vidmantui ir gerajai paštininkei Mozaikai už hibriduką M.andreettae x floribunda :heartsfade:
Screenshot_20191116-184821_Gallery.jpg
Screenshot_20191116-184821_Gallery.jpg (727.67 KiB) Viewed 6152 times
Urze wrote:Noriu auginti Masdevallia nidifica orchidariume ant bloko. Ir vat klausimas - ar masdevalijos nori, kad jų šaknys pradžiūtų tarp laistymų, ar geriau nuolat drėgnos? Pagal tai parinkčiau ir bloką: pliką kamštinės žievės, žievės su kiminų sluoksniu arba papartmedžio bloką. Orchidariume oro drėgnis apie 60-75 %. Laistau ranka, paskui gal bus ir automatinis laistymas paleistas.
Evaja wrote:Ne, nenori pradžiūti dauguma Masdevallia. Nebent vos vos ilgainiui, bet ir tiek joms leidžiu nebent kai manęs namie nėra 😅

P.s. šiuo metu džiugina žiedais :heartsfade:
20200815_110029.jpg
20200815_110029.jpg (1.32 MiB) Viewed 6158 times
20200815_102950.jpg
20200815_102950.jpg (1.37 MiB) Viewed 6158 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Abitalė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1065
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:49 pm
Location: Kauna
Contact:

Re: Masdevallia

Post by Abitalė »

Ateinu pasipasakoti apie savo nabagę Masdevallia Red Wine hibridą. Prieš 3 metus iš orchidejos.lt gavau labai gražią Masdevallia, džiaugsmo buvo 'pilnas sijonas'! Tik tas džiaugsmas išbyrėjo, kai ištraukus iš vazono paaiškėjo, kad šaknų nerasta. O tai mano viena pirmųjų Masdevalijų!!! Palengva nubyrėjo ir visi lapai, kol liko tik vienas vienintelis. Vietas keičiau, substarus keičiau, į šaltąją nešiau, niekas nepadėjo. Palikau palangės kampe (atsimenu tai buvo žiemą) ir bandžiau susitaikyti, kad nu ne man auginti tokias orchidėjas... Tada dar pamenu drauge su Aga apraudojome.
Kol vieną dieną žiū... pypsikas kyšo... Lyg ir lapukas prašosi į dienos šviesą. Pasidėjau arčiau akių ir stebiu, ogi rimtai išlindo lapas! Ir taip į metus net 2 naujus lapus leisti pradėjo, šiemet - gal net cieli du su puse. Bet ir šaknų jau turim, o storos, tai kaip sliekų jaunikliai po lietaus ant asfalto! Žodžiu, baisiai patenkinta, kad kruta. Gyvybė yra!
O kas numarino arba gavo leisgyves Masdevalijas, tai žino, kad prikelti gyvenimui - šansai lygūs 7%. Taigi va. Po nesėkmingos šios vasaros (nes dėl sauso puvinio praradau labai daug Masdevalijų) prieš kokį gerą mėnesį, išlindo keistas lapas - ilgas, plonas ir su nosyte viršuje. Man net nė į galvą, kad čia galėtų būti žiedas, kai jau susivokiau kas vyksta, tai kad užgrojo geras jausmas viduje ir laikiau 'čiūrika', kad tik tas žiedas sėkmingai subręstų ir pasirodytų. Na o šiandien jau džiaugsmas širdy karaliauja, nes žiedas pilnai išsiskleidė! Aišku, pagal jo žydėjimo tvarką, turėtų snapus užmesti už ausų ir tada jau bus pilnoje parengtyje, bet taip bijau, kad kas nenutiktų, kad jau šįvakar suskubau įsimažinti žydėjimą!
Attachments
2e8b87e0.jpg
2e8b87e0.jpg (846.04 KiB) Viewed 5934 times
980f7265.jpg
980f7265.jpg (908.17 KiB) Viewed 5934 times
f7389b2c.jpg
f7389b2c.jpg (989.07 KiB) Viewed 5934 times
eb18577e.jpg
eb18577e.jpg (849.24 KiB) Viewed 5934 times

User avatar
InetaSka
Posts: 745
Joined: Wed Oct 21, 2020 2:31 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Masdevallia

Post by InetaSka »

Sveikinu su tokiu lauktu ir gražiu žydėjimu :)
Tempiu naujas orchidėjas į namus, kai niekas nemato... :oops:

User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Re: Masdevallia

Post by MrGreen »

Puikios foto ir istorija kokia 👍 Masdevalija tikrai graži, o dar kai tiek išgyvenimų tai ir neįkainojama :D

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Urze »

Nuo vieno lapo iki žydėjimo ir dar kalbant apie masdevaliją - ohoho, koks pasiekimas! Ir dar kai taip gražiai pražydo, tai tikriausiai salduuuu. 😊
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Masdevallia

Post by Kaa »

labai graži burgundiška spalva
o aš būčiau išmetus tą vieną lapą, o čia va kaip reikia :lol:

User avatar
Šilingė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 475
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:03 pm
Location: Vosyliukai - Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Šilingė »

Dar vienas įrodymas, kad nereikia skubėti išmesti :mrgreen: Įspūdinga masdevalija ir jos istorija!
Pikta teta AKINIAI_
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

User avatar
EvaJa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 1560
Joined: Sun Oct 18, 2020 5:44 pm
Location: Kaunas

Re: Masdevallia

Post by EvaJa »

Tūkstančiu procentų būčiau išmetus :oops:

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Masdevallia

Post by Ričardas »

Patarkit prašau. Kas kiek laiko persodinate masdevalijas coccinea ir veichiana ?
Kokį darote substratą ( jeigu galima isamiau ) žieves didis, kiminu didis ir tikslias proporcijas ir tt.
Nu niekaip neitaikau jom substrato.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Urze »

Vyksta Manolo Arias iš Perufloros paskaita (jos įrašo pirma dalis čia) apie vietines Peru orchidėjas. Vertėja verčia į rusų kalbą. Lektorius pasakoja apie masdevalijas: "Jeigu masdevalija yra laiminga, tai žydi iš kiekvieno lapo". Vertėja tą išverčia ir pakomentuoja, kad "ne taip, kaip pas mus, kai yra 20 lapų ir 1 žiedas". Kai M. Arias pasako, kad jos yra labai lengvai auginamos ir lengvai pražydinamos, visa salė pradeda juoktis. LOL_ Reiks suprasti, kad ne tik pas mus jos neauga taip lengvai, kaip savo gimtinėje. Žalias_
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

kielė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 308
Joined: Thu Nov 05, 2020 8:44 pm
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by kielė »

Iliustruoju ankstesnį Urzės pranešimą - daug lapų - vienas žiedas :D Nelabai dar suprantu masdevalijas Hmmm_
Masdevalia.jpg
Masdevalia.jpg (376.72 KiB) Viewed 3288 times
O tas violetiškas "aksomas" toks nerealus...
Masdevalia1.jpg
Masdevalia1.jpg (465.63 KiB) Viewed 3288 times

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Masdevallia

Post by Kaa »

Aš tai nesuprantu kaip dar žydi pas Jus per tokią vasarą..
Liuks Super_

kielė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 308
Joined: Thu Nov 05, 2020 8:44 pm
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by kielė »

Kaa, buvau išvažiavus 5 dienas, nukėliau orchidėjas nuo palangių, griežtas priežiūros instrukcijas susakiau ir mano orchidėjos gyvos ir žydi, nes turiu rūpestingus vaikus :D

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Urze »

zemuoge wrote:
Wed Nov 03, 2021 8:20 pm
Masdevallia minuta silpnai labai maloniai kvepia

ImageImage

Masdevalia triangularis džiugina rudenine puokšte

ImageImage
EvaJa wrote:
Wed Nov 03, 2021 9:10 pm
zemuoge, labai faini žiedai! O M.triangularis labai pas jua tinka, kad kone ištisai žydi ir dar taip gausiai :)
Zemuoge wrote: Ačiū, Evaja.
Aš irgi stebiuosi , kad triangularis taip siautėja: 30 žiedų. Tuoj bloką išaugs )
Minuta irgi ant bloko, ir pirmas šešių žiedų žydėjimas irgi neblogai.

Žemuoge, gal galite papasakoti, kaip auginate šias dvi masdevalijas ant blokų? Gal nujaučiate, kas joms taip patinka, kad dosniai žiedais apdovanoja? Ar auginate ir daugiau masdevalijų ant blokų, ne tik šias dvi?
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

zemuoge
Posts: 270
Joined: Mon Nov 16, 2020 8:06 pm
Location: Druskininkai

Re: Masdevallia

Post by zemuoge »

Urze, būtinai parašysiu, kaip jos auga, nes man ir pačiai mįslė, kas ir kodėl joms taip tinka. Berašant gal ir išsiaiškinsim.
Pirmiausia, jos buvo gerai isišaknijusios į presuoto ąžuolo blokus, pirktos abi iš Kopf.
Triangularį pakabinau balkone, ir niekur nekėliau beveik visus metus, taip kad auga natūralios šviesos ir dienos ilgumo sąlygomis.
Balkonas rytinėj pusėj, bet turi mažą langelį į pietų pusę. Kabo ant palangės, gauna rytinės saulės, vasarą pakepa, žiemą balkono duris laikiau atviras į kambarį.
Augo kaip gamintojas augino, bet vasaros pabaigoj bloko apačioje šaknis uždengiau samanom nuo medžio ar kelmo, man pasirodė, kad per greitai išdžiūsta, priauginus daug lapų.
Laistau įvairiai : kasdien apipurškiu, o kartais pamirkau . vasarą gal ir kelis kartus per dieną ( ryte-vakare).
Vanduo iš ežero ppm 01 kartais įdedu trąšų Rain mix, Kopf, Shultz iki kokių 50-70 ppm. Skaičiau, kad masdevalijos nemėgsta vandens, neturinčio Ca, o ppm gali siekti 150, bet aš tiek daug nebandžiau.
Kai neturiu ežero vandens, naudoju krano ( ppm apie 34 ) ar šaltinio ( ppm kartais siekia 60).
Temperatūrų skirtumų irgi gauna, nes atidarau langelį ( pagal orą).
Oro drėgnumas kaip lauke.
Pastebėjau, kad po žydėjimo pamiega ( ar lapus pasiaugina), ir vėl susiruošia žydėt. Pumpurus auginasi vienus anksčiau, kitus truputį vėliau, bet pražysta praktiškai vienu metu.

Panašiom sąlygom auga ir Masdevallia minuta, tik tiek, kad ji atkeliavo gerokai vėliau ir nežinau, kaip ji jausis žiemą.

Yra ir kitos, augančios ant blokų, strobelii, tarp kitko, kaip tik skleidžiasi žiedai, tai jos antras žydėjimas .
Rytoj pažiūrėsiu, kas dar liko ir papildysiu aprašymą.
Sakyčiau - auga pačios, be jokų didelių mano priežiūros nuopelnų. Dar patikslinsiu, ar triangularis ir minuta tai pačiai grupei priklauso, gal tuomet koks nors aiškumas apie priežiūrą atsiras.

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Masdevallia

Post by Kaa »

O kas tas ppm ir kaip matuojat Shifty_
Įdomu.šiaip neauginu bet visada galvojau kad reikia vazone ir drėgnai, arba bent orchidariume. O čia ant blokų stebuklai

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Urze »

Žemuoge, dėkui. Tikrai neatrodo, kad kažką stebuklingo darytumėte, bet rezultatai būtent tą ir sako. :)

Kaa, ppm yra "parts per million" matavimo vienetas, kuris rodo, kiek yra priemaišų vandenyje. Distiliuotame vandenyje yra 0 ppm - jame yra tik vanduo ir jokių priemaišų. Kuo skaičius didesnis, tuo daugiau priemaišų, dėl ko jis gali būti ir trąšesnis, ir kietesnis, ir geležingesnis, ir t. t. (priklausomai nuo to, kokios priemaišos). Orchidėjininkai pastebėjo, kad kai kurios orchidėjos yra jautresnės nei kitos didesnėms ppm reikšmėms vandenyje, pvz., masdevalijos, disos, vyžūnės. Galima internete susirasti, kokio stiprumo trąšų koncentracijos rekomenduojamos vienoms ar kitoms orchidėjoms būtent per ppm išraišką. Darant trąšų tirpalą reik atsižvelgti ir į vandens ppm reikšmę, ir pagal ją pridėti papildomai trąšų. Pvz., jei reikia 150 ppm tirpalo, o trąšos skiedžiamos distiliuotu vandeniu (0 ppm), tai trąšų iki norimos ppm reikšmės įdėti bus galima daugiau nei kad naudojant vandentiekio vandenį, kuris gali būti ir 100 ppm. O matavimui yra specialūs prietaisiukai, kurių galima ir kai kurių orchidėjų tiekėjų parduotuvėse nusipirkti.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

zemuoge
Posts: 270
Joined: Mon Nov 16, 2020 8:06 pm
Location: Druskininkai

Re: Masdevallia

Post by zemuoge »

Dar keletas nuotraukų

Masdevallia triangularis

ImageImage

ImageImage

ImageImage


Masdevallia miinuta


ImageImage

ImageImage

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Masdevallia

Post by Urze »

Fantastiški vaizdai! _10 balų_
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Masdevallia”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests