Dockrillia (Dendrobium grupė) - linguiforme ir kt.

Moderators: EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Dockrillia (Dendrobium grupė) - linguiforme ir kt.

Post by Urze »

Urze wrote:
Tue Nov 22, 2011 10:09 am
Užsikabinau už šitos genties orchidėjų tiek dėl jų gausių baltų “draiskalinių” žiedukų, tiek ir dėl keistuoliškų savo neįprastumu lapų. Gal kada pas mane atsiras koks “agurkėlis” ar “liežuvėlis”... :heartsfade: Bet apie tai – vėliau. ;) Pirmiausiai susipažinkime su gentimi, o tada gal ir prie rūšių pereisime.

Dockrillia yra epifitinės ir epilitinės orchidėjos, randamos rytinėje Australijos pakrantėje ir Naujojoje Gvinėjoje bei aplinkinėse salose. Nors Dockrillia pavadinimas buvo pasiūlytas jau 1981 metais (pagal australų gegužraibininką Alick Dockrill), jis pradėtas vartoti visai neseniai. Į šią gentį atskirtos rūšys, anksčiau priklausiusios Dendrobium genčiai. Taigi kas anksčiau buvo vadinama Dendrobium wassellii dabar virto Dockrillia wassellii. Nuo dendrobių jos skiriasi keliais bruožais: neturi stiebagumbių (pseudogumbų), lapai auga ant trumpų stiebų po vieną iš šliaužiančios rizomos, dažniausiai mėsingi (kaip sukulentų), apvalūs, kūgiški, smailėjantys (ir dėl panašumo vadinami žiurkių uodegomis). Žiedynai išaugantys iš lapo pamato, gausiažiedžiai, dažniausiai nusėti smulkiais baltais ar kreminiais žiedais. Kai kurių rūšių lūpa skelta į tris skiautes. Beje, dar jos skiriasi nuo dendrobių tuo, kad žiedai dažniausiai būna aukštyn kojomis. Dalis šitos genties orchidėjų yra gan kompaktiškos, neaukštos (5-15 cm aukščio), bet šliaužiančios, kitos gi auga kabėdamos ir tįsdamos žemyn, tad gali užaugti nemažos (gal metrą, gal du).

Daugumai šios genties orchidėjų reikalingas ryškus apšvietimas, tik nuo vasaros tiesioginės vidudienio saulės reiktų pridengti. Sprendžiant pagal nuotraukas, kai kurios rūšys natūralioj aplinkoj auga ant uolų kepdamos net ir tiesioginėj saulėj, tad turėtų būti gan atsparios saulei, bet čia jau rūšies specifika ir pripratimas. Yra ir rūšių, kurios auga rūko zonoje, tad joms daugiau šešėlio ir drėgmės reik suteikti. Tik kelioms rūšims auginti tinka negilūs vazonėliai, bet daugumą vienbalsiai siūloma auginti ant blokų (medžio žievės, papartmedžio kamieno ir kt.), po “kojomis” paklojant šiek tiek kiminų. Radau paminėta, kad Dockrillia striolata natūraliai auga ant uolų, todėl jai labiau tinka blokas iš papartmedžio kamieno (nors negaliu pasakyti, kad suprantu tokį argumentavimą :scratchheadyellow: ), o Dockrillia bowmannii ir Dockrillia cucumerina tinkamesnė yra žievė. Kadangi jų lapai yra mėsingi ir panašūs į sukulentų, sausesnės sąlygos joms nėra labai baisios, tačiau aplinkos drėgmė neturėtų būti labai žema (kai kurias rūšis rekomenduojama netgi purkšti). Laistyti jas reikia kiek dažniau nei dendrobius, bet tik dėl to, kad ant blokų greičiau pradžiūsta. Tręšti nieks nedraudžia (bet ir tokių rekomendacijų labai mažai radau), galima su visu bloku pamerkti vandenin su trąšomis.

Kadangi natūraliai paplitusios Pietų pusrutulyje, tikėtina, kad Lietuvoje Dockrillia genties orchidėjos mūsų vasaromis snaus, o žiemą augs, todėl, norint jas sėkmingai auginti, be papildomo apšvietimo tikriausiai neišsisuksime. Dauguma auga šiltai, o žiemą (taigi mūsų vasarą) pereina į sausesnį ramybės periodą, tad reik nepersistengti laistant.
Šiuo metu genčiai yra priskirta 25-29 rūšys (skirtingi šaltiniai vis kitaip nurodo, matyt, dar tebevyksta diskusijos, katra kam priklauso), iš jų 17 auga Australijoje.

Radau tokias paminėtas rūšis:
Dockrillia banksii
Dockrillia bowmanii (truputis nuotraukų)
Dockrillia brevicauda
Dockrillia casuarinae
Dockrillia chordiformis
Dockrillia convoluta
Dockrillia crispata

Dockrillia cucumerina
Dockrillia delicata
Dockrillia fairfaxii
Dockrillia flagellum
Dockrillia fuliginosa
Dockrillia hepatica
Dockrillia linguiforme
Dockrillia mortii
Dockrillia nothofageti
Dockrillia nugentii
Dockrillia pugioniformis
Dockrillia racemosa[/i]
Dockrillia rigida (sinonimas Dockrillia desmotrichoides)
Dockrillia schoenina
Dockrillia striolata
Dockrillia teretifolia (sinonimai Dockrillia calamiformis, Dockrillia dolichophylla, Dockrillia vagans)
Dockrillia wassellii
Šiaip apie priežiūrą internete informacijos nėra daug, ypač kas tinka visai genčiai, tad jei kokia Dockrillia patraukė akį, geriausia pasiieškoti būtent su ja susijusios informacijos.
Remtasi Wayne Turville (http://www.australianorchids.com.au) ir anpsa.org.au

Urze wrote:
Thu Nov 24, 2011 9:21 am
Taigi pradedam pažintį su Dockrillia genties rūšimis nuo miniatiūrinės orchidėjos – “liežuvėlio” – Dockrillia linguiforme (anksčiau vadinta Dendrobium linguiforme, dabar kai kur pateikiama kaip Dockrillia linguiformis). Lingua lotyniškai reiškia liežuvį, o kas yra forme lengva suprasti ir be vertimo. Angliškai ši orchidėja vadinama tongue orchid. Tokį “liežuvišką” pavadinimą lėmė šios orchidėjos lapai – plokšti, stori, mėsingi, odiški, ovalios formos ir iki 4 cm ilgio, su keliomis išilginėmis vagelėmis, nuo tiesioginės saulės galintys pasidaryti tamsiai bordiniai. Žiedeliai kvepiantys, balti, švelniai kreminiai arba gelsvi, nedideli, 1 cm skersmens, bet ant 5-15 cm ilgio žiedynstiebio jų būna iki 20, o žiedlapiai yra siauri ir ilgi, todėl žiedynas atrodo gausus, bet kartu ir lengvas, efemeriškas. Žydėjimo laikotarpis yra nuo žiemos vidurio iki pavasario (bet prisiminkime, kad ši rūšis yra kilusi iš Australijos, taigi mūsų platumose ji žydėtų visai kitu metų laiku). Augdama geromis sąlygomis, liežuvinė dokrilija (pavadinimą ką tik pati sugalvojau, nes VLKK nieko nesiūlo :geek: ) gali suformuoti didelius “kilimus” ant uolų, nes auga šliauždama, rizoma šakojasi. Kadangi lapuose kaupiamos vandens atsargos, ši orchidėja gali įsitaisyti netgi ant nepridengtų nuo saulės ir vėjo uolų, o užsitęsus sausam periodui, lapai pradeda raukšlėtis.

Ši Dockrillia rūšis gan populiari tarp orchidėjų augintojų, nes yra labai atspari įvairioms aplinkos sąlygoms: gali toleruoti ir saulės kepinimą, ir aukštas temperatūras, ir vėsumą, ir vandens trūkumą. Svarbu užtikrinti, kad orchidėja gautų nemažai šviesos. Galima auginti ant žievės, kamštinio bloko, dėl šliaužiančio augimo vazonėliai tinka tik iš bėdos (tinkamesni negilūs ir platūs, substratas turi lengvai ir greitai drenuotis, neužlaikyti vandens, pvz., pušies žievės gabaliukai). Blokas turi būti tvirtas, nes pastebėta, kad ant minkštesnių blokų (pvz., papartmedžio kamieno) ši orchidėja ne itin gerai auga, silpniau prisitvirtina. Nužydėjus galima tręšti mažomis skystų trąšų dozėmis kas savaitę ar kas dvi, tuomet žydėjimas būna gausesnis.

Augimo metu rytinis laistymas turėtų būti negausus, tačiau karštomis dienomis gali reikėti ir papildomo liejimo, ypač jei lapai pradeda raukšlėtis ir tamsėti. Vėsesniais mėnesiais laistyti rečiau ir mažiau. Kiek sausesnė žiema gali paskatinti gausesnį žydėjimą pavasarį. Perlaistymas šiai orchidėjai gali baigtis žūtimi, tad geriau apie ją galvoti kaip apie storalapį, o ne orchidėją. :?

Dauginama atrėžiant “kilimo” gabalą ( :D ) su šaknimis ir bent keturiais lapukais. Tą geriausia daryti žiemos pabaigoje, nes pavasarį pradeda leisti naujas šaknis (bet čia tikriausiai Pietų pusrutulis turimas omeny).

“Liežuvėlis” paplitęs pietinės Australijos pakrantės atogrąžų miškuose, 0-1200 m v.j.l. kaip epifitas ir litofitas. Kad aiškiau būtų, kur paplitusi, žiūrim į Australijos nacionalinio botanikos sodo žemėlapį.
Labai panaši rūšis yra Dockrillia nugentii, kurios žiedai yra platesni, paplitusi šiauriniame Kvinslande.

Remtasi Richard Brackin iš http://www.anbg.gov.au, anpsa.org.au/d-ling.html ir IOSPE

Dendrobium_linguiforme(1861).jpg
Dendrobium_linguiforme(1861).jpg (56.89 KiB) Viewed 856 times
This image (or other media file) is in the public domain because its copyright has expired. This applies to Australia, the European Union and those countries with a copyright term of life of the author plus 70 years.

Va kaip „liežuvėlis“ atrodo natūraliai gamtoje augantis.
450px-Tongue_Orchid_West_Head_Track.jpg
450px-Tongue_Orchid_West_Head_Track.jpg (79.02 KiB) Viewed 856 times
© Peter Woodard
640px-Dockrillia_linguiforme.jpg
640px-Dockrillia_linguiforme.jpg (62.52 KiB) Viewed 856 times
© Dalton Holland Baptista
Urze wrote:Ir šiadien kaip tik atknisau, kad Schwerter turi Dockrillia casuarinae ir Dockrillia wasselli, o Wlodarczyknet ir "liežuvėlį", tik užvardinęs jį kaip Dendrobium linguiforme.
Misterija wrote:Turiu ir aš šį džiaugsmelį , Dockrillia teretifolia , pirkau per parodą ir nesigailiu. Šiuo metu intensyviai auginasi šaknis ir naują auginuką, tik dalyboms dar tikrai nieko nenusimato. Mirkau bloką kasdien, bet kadangi padedu tiesiog į lėkštute su vandeniu tai pamirštu ten ir trašų įdėti , nes dažnai iš ten ir katė laka :oops:
Vienas dalykas tik nepatinka, augalas užkeltas ant presuoto kamštinės žievės bloko, šiuo metu labai gražiai per tarpus pradėjo lysti šaknys, bet kaip jau esu susidūrusi , tokie blokai nėra ilgaamžiai ir vėliau tiesiog pradeda byrėti , tad ateityje reiks galvoti ,kaip tvirtinti vėliau, kad tas gražus šaknų raizgalynas neprarastu savo vaizdo.
Urze, 2013 m. wrote:Dockrillia linguiforme ir Dockrillia cucumerina sėdi nuo 2012 m. lapkričio vidurio orchidariume, per 15 cm nuo lempų. Temperatūra 21-24 laipsniai, drėgnis 60-80 %, dirbtinis apšvietimas įjungtas 13 h per parą, netoli yra dienos metu nestipriai pučiantis ventiliatoriukas. Kasdien 1-2 kartus purškiami RO vandeniu, maišytu su šiek tiek vandentiekio vandens. Tręšiama gal kartą per mėnesį silpna koncentracija purškiant. D. linguiforme įtaisytas ant presuoto kamštinio ąžuolo žievės bloko, D. cucumerina - ant paprasto kamštinio bloko. Prieš tai buvo laikomi nesandariai uždengtoje dėžutėje su vandeniu ant dugno, bet vangiai judėjo. D. cucumerina leido naujus ūglius, bet tokius slabnus, plonus ir negumbuotus. Perkėlus į orchidariumą labai greitai pradėjo augti. D. cucumerina užaugino tokius gražius naujus ūgliukus - stori, gumbuoti, trumpesni nei senesni, šiek tiek bordiniai, naujas ir storas šaknis pasiuto augintis (o anksčiau bandė, bet jų daugiau nunykdavo nei užaugdamo), į bloką jomis kabintis. Didesnis šviesos kiekis ir aplinkos drėgnis jai tikrai patiko. Pajudėjo ir D. linguiforme - kelias naujas šaknis išleido. Tikiuosi, gal ir naują ūglį sumąstys išleisti, nes kol kas dar nei vieno pas mane neišaugino. Šita dokrilija nenuraudo, tokia pati žalia liko, ji daugiau šviesos gali atlaikyti (juk ir auga ant saulės kepinamų akmenų) nei "agurkėlis".
Relax wrote:Šian per Discovery canalą rodė kažkokią laidą apie džiungles, o ten į kadrą papuolė Dendrobium linguiforme. :w00t: buvo gal kokių trijų metrų ilgio, išsiraizgęs kaip kokia gyvatė ant medžio kamieno.
Likau sužavėtas [O.0]
balina wrote:Žydi Dockrillia lichenastrum. Nieko neužuodžiu.
IMG_9951.jpg
IMG_9951.jpg (71.94 KiB) Viewed 856 times
IMG_9964.jpg
IMG_9964.jpg (38.95 KiB) Viewed 856 times
Relax wrote:Įkišta Dockrillia pugioniformis į akvariumą, kuriame drėgmė siekia ~90 % sujudo. Auginasi po 3-4 ūglius, šaknis be perstojo. Štai ko jai reikėjo- didesnio aplinkos drėgnio. Reikės labiau pasidomėt ar ji kada nors turi ilsėtis, nes norisi ir žiedų.
Slogaa wrote:Ištrauka iš knygos apie linguiforme.
IMG_20200201_173606.jpg
IMG_20200201_173606.jpg (498.39 KiB) Viewed 856 times
Nežinau, bet aš tą nurodytą damp situaciją kiek skeptiškai žiūriu, nes maniškis nuo didelės drėgmės ir vandens pūva. O taip atrodo mano, kuris jau yra nusipūdęs n lapų ir galėtų būt žymiai didesnis. Pirktas gal prieš 6 mėn.
IMG_20200202_134437.jpg
IMG_20200202_134437.jpg (4.89 MiB) Viewed 856 times
Urze wrote:Keista, kad rekomenduoja šią rūšį drėgnai laikyti. Pirmam šios temos puslapy esu parašiusi santrauką, kaip ją rekomenduojama auginti, tai kaip tik daug saulės ir ne tiek daug vandens, kone kaip sukulentą augint. Pas mane orchidariume jis sunkiai augo - gal per drėgna buvo, o gal ir per mažai šviesos.
Slogaa wrote:Aš jau antra diena ieškau video, kurį mačiau prieš perkant šį dendrobį - video rodė kaip jie auga gamtoje: ant kažkokios akmeninės uolos viršaus. Ant saulės, be jokiu sąmanu, tiesiog, ant pliko akmens. Galbūt tose vietose daug lija, ar yra apsiniaukę - bet faktas. kad viskas pradžiūsta itin greitai ir jis tikrai daugiau stovi sausas, nei šlapias.

O mano situacijoje - jei tik pasilaiko bent kiek šlapiau - čia pat pūdo ir meta lapus, bet sakyčiau - dienų greitumu.
Tad aš manau juos augint įmanoma tik ant bloko ir tik sausiau.. Galbūt oro drėgnumas jiems ir nemaišo, bet vanduo aplink šaknis tikrai maišo.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Dalytė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 142
Joined: Sun Oct 18, 2020 10:02 pm
Location: Kaunas

Re: Dockrillia (Dendrobium grupė) - linguiforme ir kt.

Post by Dalytė »

Dendrobium linguiforme. Prieš porą metų iš Om gautas, dabar jau formuoja dailius lapelius su vagelėmis, gal subrendo. Gautas buvo su su beveik apvaliais lapeliais, vos matomomis vagelėmis. Kaip kitų?
Attachments
IMG_20210425_185804.jpg
IMG_20210425_185804.jpg (267.38 KiB) Viewed 621 times

Post Reply

Return to “Dendrobis (Dendrobium)”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 1 guest