Habenaria rhodocheila

Pleione, Calanthe, Bletilla ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Habenaria rhodocheila

Post by mozaika »

Ramsis wrote:
Tue Mar 23, 2010 7:48 pm
Habenaria rhodocheila

Habenaria rhodocheila - žemėje auganti litofitinė orchidėja. Aptinkama pietų Azijos ( Tailande, Kambodžoje, Laose, Vietname, pietų Kinijoje, Malaja ir Mindanao saloje Filipinuose ) kalnuotuose miškuose, auga samanų ir miško paklotėje.
Pirmieji aprašymai apie Habenaria rhodocheila siekia 1856 metus. „Annales des sciences naturelles 1856” ( matyt, tai yra leidinio pavadinimas ) Henry Hance šią orchidėją pavadino „neskoningu sausumos augalu“ - ir su tuo aš labai nesutinku.
Habenaria rhodocheila pavadinimas kilęs iš graikų kalbos „rhodo“ – reiškia rožė, rožinis-raudonas, o „cheilos“-lūpa, kas bendrai lietuviškai skamba kaip „rožinės spalvos lūpa“
Taigi Habenaria rhodocheila yra labai įdomus ir lengvai auginamas augalas.
Ši orchidėja formuoja požeminį gumbą, kuris kiekvieną pavasarį užsiaugina naują skrotelę, susidedančią iš dažniausiai 6 lapų. Bendras augalo dydis yra apie 20-30 cm (greičiau į plotį). Lapai dažniausiai 12 cm ilgio ir 2 cm pločio. Žiedstiebis užauga iki 12 cm ir turi nuo 5 iki 15 žiedų, kurių plotis siekia iki 5 cm. Habenaria rhodocheila žiedai taip pat turi 5 cm nektarinę. Žiedų spalva varijuoja nuo raudonos iki oranžinės ar netgi geltonos.
4026084865_282289d7e3.jpg
4026084865_282289d7e3.jpg (19.22 KiB) Viewed 902 times
Tai tiek sausos infomacijos, o dabar apie savo augintinę.
Augalą pirkau 2008 metais birželio mėnesį, atkeliavo kuklus kelių lapų augaliukas, kuris nei iš tolo nepanašėjo į jokią orchidėją. Iki vėlyvo rudens augo šiltnamyje, pavėsingoje vietoje, jam niekada neleisdavau išdžiūti. Rudeniop pamažu nugeltonino lapus, juos numetė ir parkeliavo namo ant šaltos palangės koridoriuje. Ten be jokio vandens, jokio purškimo - peržiemojo. Vėlai pavasarį, gal kokio balandžio pabaigoje, smalsumas nugalėjo, pradėjau krapštinėti vazonėlį, norėdamas patikrinti, ar dar liko kas nors gyvo, labai nustebau radęs mažą gal pupos dydžio plaukuotą gumbelį, kuris labiau buvo panašus į kokio nors vabzdžio kokoną nei į augalą. Dar po kokių gerų dviejų savaičių išlindo pumpuras, kuris pamažu didėjo, vis auginosi lapus, plėtėsi ir tapo penkų lapų augalu. Kad žydės tikrai dar šiais metais, nesitikėjau, bet rugpjūčio pradžioje jau kilo įtarimas, kad greičiausiai sulauksiu žiedų. Taigi pirmas žiedas prasiskleidė spalio 16 dieną. Žiedų bus tik trys, matyt, dar per mažas augalas, bet jie tokios skaisčiai raudonai oranžinės spalvos, kad bendrame mano orchidėjų „kupste“ šviečia iš tolo.
Taigi, kalbant apie Habenaria rhodocheila galiu pasakyti, kad ji yra labai “patogus” augalas, kai pas mus šalta, tamsu, jis paprasčiausiai žiemoja savo vazone nereikalaudamas jokios priežiūros, tiesa vienas reikalavimas yra: reikia kiek galima vėsesnės žiemojimo vietos, aišku, ji neturi siekti minuso. Vasarą ją reikia paprasčiausiai laikas nuo laiko palieti, patrešti, jai patinka pastoviai lengvai drėgnas substratas, lengvas pavėsis ir lengvas vėdinimas (juk sakiau, kad viskas labai lengva).
Habenaria gentis yra labai didelė, siekia apie 500 rūšių. Vienos jų yra su pakankamai dideliais ir įpūdingais žiedais, kaip pvz. Habenaria medusa, kitos su mažais, beveik nepastebimais žalios spalvos žiedais, tačiau aš dabar medžioju vieną nuostabaus grožio augalą - tai Habenaria carnea – gražūs jos ne tik žiedai bet ir ....)))))) paieškokit internete tikrai nustebsit ...
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

Post Reply

Return to “Žemėje augančios orchidėjos”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests