Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Ričardas »

Gabriele, dėl pažengusiu tehnologiju. Dalikas tame, kad ta pati rušis križminta daug kartų ( iš sėklų) praranda savo išvaizda. Ir jeigu net hibridinei katlejai suteiktas apdovanojimas AM/AOS jis ir išlieka bet po daugelio križminimu žiedas praranda savo standartus bet išlieka tas apdovanojimas.
Taip, nesigičiju dėl kaikurių augintojų kurie išlaiko selekcija bet tai tik vienetai .
Tai jeigu kalbant apie rušines orchidejas , tai augintojam kad atnaujinti kraują butina imti orchidejas iš gamtos.
Ps, kaip jau buvau rašes, nei vienas didelis augintojas nepasakis- aš paėmiau iš gamtos.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Urze »

Ričardai, jei kryžminimui naudojami vis tie patys tėviniai individai, tada po kiek laiko tikrai gali atsirasti pokyčių išvaizdoje. Bet užsiimantys tuo profesionalai, manau, į tai atsižvelgia ir stengiasi paįvairinti "kraujo" linijas skirtingais individais, nesgi nori kuo gražesnių žiedų ir didesnės paklausos tarp augintojų. Ir tam nebūtina imti naujas orchidėjas iš gamtos, nes galima arčiau namų susirasti žiedadulkių nei keliauti į atokius gamtos kampelius.
Ričardas wrote:
Tue Nov 09, 2021 3:33 pm
katlejai suteiktas apdovanojimas AM/AOS jis ir išlieka bet po daugelio križminimu žiedas praranda savo standartus bet išlieka tas apdovanojimas.
Ričardai, gal galite pateikti šios informacijos šaltinį? Nes kiek aš žinau (ir pagal genetikos "taisykles"), tai kad neišlieka. Kai orchidėjai yra suteikiamas apdovanojimas AM/AOS arba kiti, tik jo klonai gauna tas pačias apdovanojimo raides prie pavadinimo, bet ne kai ta orchidėja dauginama sėklomis. Net jei daroma savidulka, vis tiek iš sėklų gali išaugti jau kitokiomis žiedų savybėmis pasižymintys individai nei tėvinis augalas, todėl jiems apdovanojimo raidės nepriklauso. Jei kryžminimui naudojama apdovanota orchidėja, tai tada tik prie jos ir parašoma apdovanojimo raidės, bet ne prie naujai sukurtos orchidėjos pavadinimo. O klonai šiuo atveju - atidalinta kero dalis arba padauginta meristeminiu būdu. Nebent aš klystu (nes irgi nerandu staigiosiom tą patvirtinančio šaltinio). Bet gal Slogaa, kuri iš forumiečių gal yra arčiausiai orchidėjų parodų teisėjų, galėtų paklausinėti savo kanalais? :)
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Gabriele
Posts: 329
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Gabriele »

Urze wrote:
Tue Nov 09, 2021 4:53 pm
Ričardai, gal galite pateikti šios informacijos šaltinį? Nes kiek aš žinau (ir pagal genetikos "taisykles"), tai kad neišlieka. Kai orchidėjai yra suteikiamas apdovanojimas AM/AOS arba kiti, tik jo klonai gauna tas pačias apdovanojimo raides prie pavadinimo, bet ne kai ta orchidėja dauginama sėklomis.
Urze, taip, tik klonai gauna tas raides (the award comes along with the clone).

User avatar
Aga
Posts: 281
Joined: Wed Oct 21, 2020 4:53 pm
Location: Kaunas

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Aga »

Nepirkčiau jei žinočiau, kad (nesvarbu kas) vogta.
Gamtą mylių ir noriu ją saugoti. Niekada, tam kad patenkinti savo norą, nenorėčiau prisidėti prie jos naikinimo. Manau, kad verta pradėti nuo savęs o ne galvoti, kad jei visi taip daro tai mano elgesys neturi reikšmės, nes turi ir tai didelė.

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Urze »

Aga, pritariu 100 %.
Gabriele, ačiū už patikslinimą.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

User avatar
Ričardas
Posts: 799
Joined: Wed Oct 21, 2020 3:02 pm
Location: Klaipėdos raj.

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Ričardas »

Gustinut, va lik apie tai ir rašiau, jeigu apdovanota ty AM/AOS ir apdulkinta su tokia pat apdovanota pvz imkim rušines Cattleya gaskelliana ( neatsimenu ar ji apdovanota bet čia kaip pavizdis) ir tokia pat C, gaskelliana , tai net apdovanotos jau gali ju palikuonis buti ne tokių spalvų ir formų, žinoma megėjai gal tuos trukumus ne pastebės .
Kiek žinau, jeigu, kraujo atnaujinimui imama iš vienos fermos apdovanota ir iš visiškai nesusijusios kitos fermos , tada taip , galima tikėtis gerų rezultatų
Ir dar, jeigu augintojas sukrižmines apdovanotas , užaugines , pražidines, ir gaves na liktais ir tokia bet ne elitinė jis tikrai jos neišmes ir jeigu jos tevai buvo apdovanoti tai ir palikuonis pasikartosiu ne elitinis bus parašita su apdovanojimu. Duodu galva nukirsti ir kitas dalis jeigu aš esu neteisus.
Todėl ir viksta visokie vagimai iš gamtos kad kolecionierius negauna iš augintojo to ko jis nori . Jeigu kolekcionierius atvažiaves į fermą nusipirkti jam norimos orchidejos ir pamates pvz kokį 100 žydinčių jis apžiurės kiekvieną idėmiai ir jeigu ras nors kelias su nestandartiniais žiedais jie tiesiog net su standartiniais žiedais nepirks, nes nėra tikimibės kad butent ši standartinė kitą žydėjimą bus elitinė .
Aš nepropuoguoju , ieskoti kur kas parduoda vogtas iš gamtos orchidejas , tiesiog žiuriu realiai , nes viskas kas reta ir brangu buvo nuo senu senovės vagiama , perkama , perparduodama.
Čia va rašo, prisidedu prie gamtos išsaugojimo , mes savo Lietuvėlėje nepajėgiam išsaugoti , visom prasmėm , tai nekalbėkime apie svetur augančias orchidejas, nes jas perkame ir tikrai nežinome iš kur jos .
Tad brangieji, žiurėkime ne per rožinius akinius o realiai .

Gabriele
Posts: 329
Joined: Tue Oct 20, 2020 4:09 pm
Location: London
Contact:

Re: Rūšinių orchidėjų išsaugojimas

Post by Gabriele »

Kas suprantat angliskai, rekomenduoju pasiklausyt Spotify Bad Seeds podcast, ‘Nesazininga kolekcija’ epizoda apie brakonieriavima, goduma, pinigu uzdirbima augalu pasaulyje. Prisipazinsiu, esu padariusi viena is daugelio paminetu epizode dalyku :oops: No spoilers, pasiklausykit ir padiskutuokim draugiskai :)

https://open.spotify.com/episode/5dl0kH ... Czt9g&dd=1

Post Reply

Return to “Plepam apie orchidėjas ir ne tik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests