Prieskoniniai augalai (bendra tema)

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
MrGreen
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 3252
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:48 am

Prieskoniniai augalai (bendra tema)

Post by MrGreen »

Dausa wrote:
Mon Jan 27, 2014 2:50 pm
Aš vėl ne apie orchidėjas ir ne tik apie egzotiką.
Galvojau pavadinti temą ,,Pavasaris galvoje" (pagal vyro nustatytą diagnozę šiai fazei, kai apsikabinu senus sėklų pakelius, nors lauke speigas, o PC daug moteriškių užsimedituoja prie sėklų stendų, negirdėdamos burbančių vyrų), bet gal nebus populiari, o pavasaris visada staigiai atlekia ir pralekia su vėju.
Ne vienas ir ne po vieną auginam namuose ir valgomus augalus. Kai kas daugiau valgomus, kai kas daugiau gražius. Aš auginu gražius sau ir pasiteisinimui prieš šeimyną, dar ir valgomus.
Vazonuose auginti turbūt galima viską. Vaismedžiai ant palangių taip pat gali tilpti, gal tik derlius daugiau dėl grožio. Geriau jiems balkonas ar žiemos sodas.
Viduržemio jūros pakrantės prieskoniai nelabai gerai jaučiasi šiltuose butuose, bet išlaikyti įmanoma. Kažkada lauramedžiai, rozmarinai ir pan., buvo egzotika, bet dabar kasmet pilna prekybos centruose. Tik ar gerai juos naudoti maistui? Saviškius rozmarinus po pirkimo ,,nuauginu", kad neliktų chemikalų. Lauramedžio gailiu ir neskabau, nors jau didžiulis ir su ,,savais" žiedpumpuriais. Raudonėliai gal ir ne egzotika, bet su tokiom ,,blakstienom" Kretos raudonėlį galima priskirti prie gražiažiedžių gėlių:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Čia mano vazoninių daržų nuotraukos:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 2016516049
Išskyrus ličius (jie iš PC, bet sėklas sėjau), artišokus (derliui užauginti vežiau giminėms sodinti lauke, vazone sunkiai augo) ir garbanotą kopūstą (jį galima ir vazone auginti).
Norėjau kartu prisiminti, kad nepražiopsoti, ką jau reiktų sėti. Ant radiatoriaus ,,užmerkiau" čiliukų ir baklažaniukų 'Golden Eggs' sėklas. Kažkada ,,kiaušinius" vėlai sėjau, tai iki rudens prabuvo 5 cm ir per žiemą pamažu nunyko. O taip norėčiau iš jų pasidaryti bonsą.
Dar vasario mėnesį sėsiu eukaliptus (nors nežinau prie ko labiau juos priskirti, vaistinių augalų, ar šiaip medžių). Kai sėdavau kovo gale, jie nespėdavo sutvirtėti, kad peržiemotų.
Mestė wrote:
Mon Jan 27, 2014 8:57 pm
Aš tai iš Maximinio anono sėklų jau antri metai auginu 2 anoniukus, pirmą žiemą nežinodamas, kad jie meta labus jau norėjau mesti lauk, bet pavasarį labai gražiai viskas ataugo, dabar vėl plikas miega vėsiai, dar sėjau ir karambolas, bet žiemą išmečiau taip ir nesužinojas, ar jos meta lapus žiemą, bet ji jau lyk ir negyva buvo... [Geda2] Dar sėjau ir papajas, po išpikiavimo daigų augimas labai suprastėjo ir jie sunyko :cry: dabar teliko anonai, bet jie 2 vienam vazonėly, gal reikės pavasarį atskirt :Hmmmm: :question:
Dausa wrote:
Mon Jan 27, 2014 10:20 pm
Ne visada anonos meta lapus. Mano šiemet numetė, nes nesužiūrėjau laistymo, bet po apgenėjimo ir pavožimo po stiklainiu, jau atželia. Seniau nemesdavo, tik miegodavo su lapais. Kažin, ar bus iš jų derliaus. O iš dviejų galima padaryti vieną, suglaudus kamienus, tada mažiau vazonų.
Mestė wrote:
Mon Jan 27, 2014 10:22 pm
Aš tuos kamienus beveik ir suglaudęs(apie 2cm tarpas), bet kad paskui "nesusimuštų" jie dėl vietos...
Dausa wrote:
Tue Jan 28, 2014 8:27 pm
Kam vėjas galvoje, kam pavasarių šimtas - svarbiausia, kad galva ne tuščia. Jei kam reikia kokio pasiteisinimo, galiu sukurpti, kad tik vyrams būtų su nervais ir jumoru tvarkoj.
Kai persiritam per viduržiemį ir prisireikia gyvų vitaminų, tai ir aš parsinešu iš ,,garažo" laiškinių česnakų vazonėlį, nors šiaip nepakenčiu svogūnų. Labai smagu braukyti ranka per levandų, raudonėlių, šlamučių ir t.t. kerelius ir uostyti, net ir PC negaliu atsilaikyti. Maždaug kovo viduryje į gėlių vazonus prikaišioju lapinių ridikėlių sėklų, po kelis lapelius vis būna ant sumuštinio (žalialapiai švelnesnio skonio, nei raudoni).
Tai dabar ir nežinau, susivėlinau su čiliukais, ar dar ne. Man atrodo, ne visi lėtapėdžiai. Habanero lyg ir anksčiau reikia sėti?
O kokie pas Oliviją? Gal mainytis bus (į tuos, kurių dar neturiu, bet tuoj išsirinksiu sėklas)?
Čia mano siekiamybė. Gal jau visi žino šitą puslapį, o Mestei pasižiūrėti apie stiebų suglaudimą.
http://www.fatalii.net/Bonsai_Chiles_Bonchi
Dar radau kažkieno surinktas nuotraukas, bet negaliu po vieną perkelti (leidžia tik feisbukiniams). Tik reiktų temos ,,Sodas ne sodas":
http://www.pinterest.com/peggysilvia/bonsai-plants/
Ten neįsivaizduoju, kaip privertė derėti tokio dydžio serbentą. Mano juodasis serbentas vazone dera tik kas antri metai ant ilgesnių šakų.
Dausa wrote:
Wed Jan 29, 2014 9:58 am
Urze, ne mano tie bončiai. O PC tikrai turėjau omeny gyvą ,,liečiamą" parduotuvę, kaip tik neseniai buvau - išvada, geriau eiti vienai. O kaip atrodau prie kompiuterio, nežinau. Maniau, kad vyras šaiposi, jog sėdžiu atvipusiu žandikauliu, bet jei ir kitoms taip, tai gal teisybė.
Beje, čia radau neaugintą laukinį mairūną, gal kas jau bandė? Įdomu, panašesnis į mairūną ar raudonėlį, nes sinonimas - Origanum syriacum.
http://www.daugiametes.lt/index.php?pag ... &Itemid=58
Meste, šio forumo pagrindiniame puslapyje, kur kiti augalai, yra nuoroda į bonsai svetainę http://www.sodininkas.com/.
Svetainės įkūrėjas daug dirba, tai nelabai turi laiko forumui. Bet, perskaičius visus įkeltus straipsnius, nekyla klausimų.
Sakurų yra labai daug ir ne visos atsparios mūsų žiemoms. O kai neseniai vieną žiemą beveik visoj Lietuvoj iššalo vos ne visos vyšnios ir trešnės, tai baisu palikinėti lauke nedengtą. Atrodo ir Kaune Nemuno saloj daug sakurų iššalo.
Dausa wrote:
Wed Jan 29, 2014 10:48 am
Turbūt turite omeny paprastąjį raudonėlį (Origanum vulgare)? Bet ir jų būna baltais žiedais. Turiu lauke baltažiedį, bet dar neįkėliau nuotraukos. O šiaip jų visokių yra, ne tik ,,vulgariųjų". Čia kokių turiu:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 6998437489
Tinka jie į pilvą, kaip ir paprastieji. Tik ant palangės žiemą negerai, per šilta.
Paprastųjų taip pat yra gana gražių geltonlapių, margalapių...
O kvapųjį mairūną lotyniškai vadina ir Origanum majorana ir Majorana hortensis.
O tas sirinis lyg ir galėtų žiemoti lauke. Tik ar kas bandė?
Rama wrote:
Sun Feb 09, 2014 1:56 pm
Per jus :twisted: :heartsfade: vakar, visai neplanuotai, IKI parduotuvėje įsigijau labai simpatiškus čiobrelį ir rozmariną. Pasodinti tokiuose nemažuose vazonuose, vešlūs ir gražūs. Šiandien dar prigriebiau sėklų: baziliko (2 spalvų), melisos ir rukolos (na šitą pasirodo tik darže galėsiu pasisodint [Cha] ). Vat, ir kadangi daržininkė iš manęs prasta :snooty: :( , tai ir turiu klausimų. Jeigu augint bazilikus ir melisą vazonuose ar galiu jau sėt? Turbūt nešt į pietinį kambarį, nors ten pas mane vėsiau (kai nešviečia saulė)?. Mano virtuvės langai į šiaurę, gal todėl prieskoniai nelabai nori pas mane augti :think: :think: :think: vis išstypsta ir nebūna vešlūs :no: .
Dausa wrote:
Sun Feb 09, 2014 4:56 pm
Dabar svarbiausia išlaikyti čiobrelį ir rozmariną iki pavasario gyvus. Labai gerai, kad vėsu pietiniame kambaryje, jiems to ir reikia. Šiuos prieskonius sunkiausia per žiemą išlaikyti šiltuose tamsiuose kambariuose.
Kitų dar nesėkit, nieko gero nebus. Nebent rukolas, bet irgi, kad gautų daug šviesos. Dar geriau palaukti mėnesio galo. Rukolą galima sėti per kelis kartus, panašiai kaip pipirnes.
Bazilikams patinka saulė, tai kokiam kovo vidury galima sėti. Sėklos dygsta šviesoje, bet išauga ir užžertos žemėm. Jei sėsit paviršiuj, neišsigąskit tokio vaizdelio:
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 3658900546
Melisą geriau pirkti daigais, sėtų pasiskynimui ilgai reiks laukti. Dar geriau iš kur nors gauti, jos taip plečiasi, kad rudenį nėra kur dėti. Gal pavasarėjant bus Kaune koks seminaras su paštu. Tik jas labai mėgsta baltasparniai, tai reikia atidžiai peržiūrėt prieš įsinešant į namus.
Dausa wrote:
Sun Feb 09, 2014 8:29 pm
Didesniuose PC būna įvairesnių arba ne visada užvežta. Seniau dar būdavo italinių šlamučių (Helichrysum italicum), tų taip vadinamų Curry plant. Šiemet nemačiau, gal nepopuliarūs ir neužsakė. Nebebūna ir gražiųjų margalapių citrininių čiobrelių, jie Lietuvoj nežiemoja, gal neišpirkdavo seniau.
Siūlyčiau iškart nevalgyti, šiek tiek paauginti, kad ,,nueitų" chemija.
Dar būna laurų vazonėliuose. Juos pavasarį reikia išskirstyti bent po kelis, nes augdami stipresni nustelbs. Auginti žiemą taip pat kuo šviesesnėj ir vėsesnėj vietoj.
Dausa wrote:
Fri Feb 14, 2014 11:54 am
Pirmiau padariau, vėliau pagalvojau. Vakar radau tarp senų sėklų apgriaužtą čiliuką 'Lemon Drop' su sėklom ir ,,užmerkiau" ant radiatoriaus. O jis buvo augintas šiltnamyje su kitokiais, tai ,,vaikai" bus ne ,,grynakraujai". Sėklos nuo 2010 metų, bet turėtų būti daigios, nes tos pačios vasaros 'Naga Jolokia' gerai sudygo. Tai dabar išmesti gaila, o auginti vazonuose jie man didoki.
Jei kas Kaune norėtų, tai atiduočiau su visa šlapia vata. Dar ir Jalapenų yra iš tos pačios serijos, kad galėjo ,,nusidėti".
Dausa wrote:
Thu Jul 03, 2014 12:42 pm
Keista, kaip gali būti ir nieko nevalgyti.
Pas mus ramu buvo iki paskutinio lietaus. Dabar staigiai prisikėlė įvairiausių dydžių teroristų armija. Kol per lietų po stogu sėdėjau, jie čiaumojo mano gėlyną. Rozmarinų, čiobrelių, levandų dar ne, matyt kietoki ir aromatas per stiprus. Mažieji šliužiukai užsiėmė čiliukų defoliacija, tarsi jausdami, kam jie auginami. Vidutinio dydžio sraigės sulipa ir į medžius, nors ten sukabintiems augalams truputį saugiau. O šitų:
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 1958204274
niekaip neprisiverčiu rinkti ir nešti į parką, tai vakar visiems paskelbiau karą.
Ramsis wrote:
Thu Mar 02, 2017 8:20 pm
Blakėžudę radau kur pigiai nusipirkti, palauksiu kol galėsiu sodinti, parsisiųsiu.
Bandrenių sėklų tai norėčiau, o anyžinio lofanto tai turiu, ir šaknų ir sėklų, pastarūjų tai galiu ir kam duoti, prisikūliau pusę litro. Bandysiu kaimynus įkabinti pasisėti :)
Aš matot noriu tokių augalų kurie būtų gražūs ir medingi, čia aplinkai pasipuošti, o darže tai pasisėju facelijos ir barkūno.
Dausa wrote:
Sat Mar 04, 2017 8:06 pm
Vasarą gražių medingų gėlynuose turbūt netrūksta. Man vis gaila bitelių, kai jos labai anksti pavasarį ieško žiedų ir rudenį. Blakėžudės/juodžolės rudenį gerai, bet ir astrai labai jas nudžiugina.

O daržas irgi gali būti gražus. Prieskonių darželis gali būti atskiras, kaip prie vienuolynų, arba prieskoniniai augalai po visur išsėti.
Raudonėliai gana sparčiai plečiasi, kai kamanės juos apgula, neįmanoma sau pasiskinti.
Juozažolės bites vilioja. Taip pat katžolės, girmėtės, įvairios mėtos. Čiobreliai irgi, tik ne visi ir ne visur gerai žiemoja.
Ar agurkles verta įsileisti į daržą, reikia pagalvoti. Kvepia agurkais, žiedai gražūs, bet labai užsisėja. Valgymui nenaudoju, labai bado liežuvį, žiedai neduria, bet kamanėms patinka, tai vien dėl jų auginu.
Dar bičių sūpuoklėmis vadina vaistinę taukę/kaulažolę. Galėčiau pakasti šaknų, tik perduoti iš sodo nepatogu.

Pasigirsiu. Pagaliau pavyko per žiemą išsaugoti levandą (L.stoechas), tą, kur ,,bumbulais" žydi ir Lietuvoje nežiemoja. Eilę metų bandydavau, nešiodavau, matyt šiemet nutaikiau temperatūrą. Pernai žydėjo taip:
https://get.google.com/albumarchive/102 ... 0nzkk7okk-

Post Reply

Return to “Prieskoniniai augalai”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests