Papildomas apšvietimas

Dauginimas, blokai, substratai, orchidariumas, šiltnamis, ligos, kenkėjai ir kitos problemos

Moderatoriai: Urze, Evaja

BUTTON_TOPIC_LOCKED
Rifas
Lietuvos orchidėjininkų draugija

Papildomas apšvietimas

Standartinė Rifas » 28 Sau 2011, 21:12

Pasidalinkite patirtimi apie papildomą apšvietimą. Kokie pliusai? Kokie minusai?
Aš gundaus gundaus, bet ir vėl susilaikau. Galvoju - gal jau žiema greit baigsis, diena ilgėja... Bet gi ir kita žiema ateis ;)
Prašau pasakyti privalumus ir trūkumus, pasidalinti patarimais, kur geriausiai įsigyti.
Paskutinį kartą redagavo 1 Rifas. Iš viso redaguota 29 kartus.

Vartotojo avataras
Kaštonė

Re: Papildomas apšvietimas

Standartinė Kaštonė » 28 Sau 2011, 21:37

Nukopijavau savo pernykštę žinutę iš "Rojaus sodų" forumo:

Pasirodau savo orch-idėjinę palangę :D :
Paveikslėlis
2 Osram fluora lempos po 36W (pasirodo, nepakankamai atidžiai skaičiau šią temą, galėjau antrą lempą įsidėt cool white), šviestuvas lenkiškas "Brilux" su reflektorium. Šitas malonumas kol kas kainavo 115lt, ai, dar taimeris paprasčiausias ~10lt.
Rezultate orchidėjos gauna nuo 10000 iki 1000lx, priklausomai, kur stovi ir kokio aukščio yra.

Rifas

Standartinė Rifas » 28 Sau 2011, 21:53

Labai gerai atrodo. Klausimas, kur pirkot, kaip šviestuvas pritvirtintas?
Ar esate patenkinta?

Vartotojo avataras
Kaštonė

Standartinė Kaštonė » 28 Sau 2011, 22:02

Viską susipirkau "Senukuose".
Pritvirtinta virvele prie medinių langų rėmų varžtų.
Nustačiau, kad įsijungtų 8val., išsijungtų 22val.
Iš esmės esu patenkinta, tikiuos orchidėjos irgi :lol: . O šiaip - dauguma ir po lempa sėkmingai "miega" žiemos miegu, nors pernai žiemą Cattleya forbesii pradėjo augintis auginį ir pavasarį žydėjo, šiemet Cattleya intermedii po lempa irgi auginas auginį.

Vartotojo avataras
Tensija

Standartinė Tensija » 28 Sau 2011, 23:11

Tada.... blondiniškas klausimas: mano gėlių kambary (18kv.m) paprasčiausią šviesą įjungiu 17h, o išjungiu 24h. Tai..... per mažai? :oops:
Būk smiltele prie kieto mūro, jei akmeniu būt negali...
Aš ne burtininkė, aš dar tik mokausi... Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Relax
Susisiekti:

Standartinė Relax » 28 Sau 2011, 23:23

Tensija rašė:Tada.... blondiniškas klausimas: mano gėlių kambary (18kv.m) paprasčiausią šviesą įjungiu 17h, o išjungiu 24h. Tai..... per mažai? :oops:
:lol: :lol: :lol:
Aš kiekvienam augaliukui po lempą norėjau pritvirtinti, bet kai kas iš forumiečių pasakė, kad net neverta... :oops:
Aukščiau pateikta informacija kitiem www.orchids.lt forumo nariams neprivaloma.

Vartotojo avataras
Krialda

Standartinė Krialda » 28 Sau 2011, 23:27

Atrodo tikrai gražiai, o ar galetum pasakyti kiek centimetrų nuo palangės iki lempų? ai, paprasčiau :oops: kokiam aukštyje lempas pakabinai?
:oops: Jei aš kažką panašaus dendrobiams įsirengčiau? :oops:

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 29 Sau 2011, 01:40

Kalbant apie apšvietimą, turit visi suprasti, kad jeigu augalas stovi po lempa, tai dar nereiškia kad jam yra gerai, ir jis turi augti.
Normalaus augalo vystymuisi daugiausia įtakos turi raudona ir mėlyna šviesa. Iš fizikos žinote, kad baltą šviesą sudaro 7 spalvos http://lt.wikipedia.org/wiki/Regimasis_spektras
Taigi paprasta lemputė skleidžia tiek mažai reikiamos šviesos, kad praktiškai naudos neduoda jokios. Norin padidinti efektą augalą tiesiog reiktų pastatyti tiesiai po lempa. O kadangi paprastos lempos išskiria daugiau šilumos negu šviesos, augalas paprasčiausiai sudegtų.
Taigi pas Kaštonę, augalai auga po tokiomis lempomis kurios skleidžia kažką panašaus į mėlynos ir raudonos spalvų mišinį.
Labai daug komentuoti apie jas negaliu, nes nėra pateikta duomenų kokie raudonos ir melymos spalvos intervalai dominuoja šiose lempose, tačiau kaip ten bebūtų, jos jau yra į tą pusę.
Pats naujausias ir ekonomiškiausias variantas yra LED apšvietimas. Mokslininkai ir inžinieriai yra pagaminę tokius led'us kurie būtent ir išskiria reikiamo dažnio mėlynos ir raudonos spalvos spektrus.
Sudėjus šiuos dviejų rūšių LED į vieną šviestuvą ( pagal tam tikrą formulę ) gaunama keista purpurinė šviesa. Tokia šviesa apšvietus augalus gaunamas efektyviausias apšvietimas. Internete paieškojus rasite net tam tikrus atliktus bandymus.
Tiesa augalams gerai, bet vizualiai visa tai atrodo ne kaip, nes ta intensyvi purpurinė spalva... ;)
Dabar kalbant apie trūkumus: toks apšvietimas yra kolkas labai brangus ( bent jau čia Lietuvoje )
be to reikia įrengti papildomą apšvietimą ( baltą ) kada norite tiesiog gėrėtis augalais.
teigiami dalykai 90 vatų galingumo šviestuvas gali sutekti reikiamą šviesą berods apie 12 kvadratinių metrų plotui :!: :!: :!:
Ir dar 90 vatų :!: :!: :!: taigi mažiau nei viena įprasta lemputė.
Dabar pamažu renku informaciją apie tokio apšvietimo siuntimasi iš užsienio, kainos varijuoja nuo 140 iki 200 dolerių.
kai turėsiu ką nors konkrečiau pranešiu.

Meri

Standartinė Meri » 29 Sau 2011, 10:07

Nufotografavau iš knygelės Jorn Pinske " Orchideen fur zu Hause" (vert. "Orchidėjos namams")
Paveikslėlis Paveikslėlis
lx=lm/m2;
taigi, jei 36W fluora liumin.lempa =1400lm, prie atstumo 20cm=6000lx; 35cm=3000lx; 50cm=1000lx. Rekomenduoja 5000lux. El.energijos sąnaudos - 0,12kWx1val.
Mane taip pat domina LED http://www.mazgas.lt/pk/lempos/led/greenpower-led-lempa . Tik neramina, ar joje bus išlaikytas tinkamas spektras ir kokį plotą apšvies, suprantama, ir kaina lb "kandžiojasi". Patinka ir tai, kad cokolis E27, tai tiks bet kokiam šviestuvui. Deja, reiks nuvažiuoti į parduotuvę ir viską vietoje pasitikslinti.
Manau, ateityje LEDai pigs.

Tensija, jei Jūsų augalų kmb paprastos kaitrinės arba lium.lempos, tai pinigai vėjais leidžiami, augalams iš to jokios naudos.

Vartotojo avataras
Rama
Susisiekti:

Standartinė Rama » 29 Sau 2011, 12:12

Kažkada mūsų akvariumininkų klubo forume buvo diskutuojama apie LED apšvietimą. Jeigu dar neskaitėte, manau, kad bus naudinga pasiskaityti. Skirtumas tik toks, kad led'ų šviesai, apšviečiant gėles ant palangės, nereikia pereiti per vandenį. http://www.aquaclub.lt/forumas/viewtopic.php?f=11&t=853
Dar paieškosiu, kažkuriame akva forume buvo sudėti žymesnių gamintojų lempų spektrai, tame tarpe ir OSRAM Flora.
Mano prieangy jau keturių raganų šluotos Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Tensija

Standartinė Tensija » 29 Sau 2011, 12:13

Pas mane 300-450W, sudėtos paprastos LED lemputės.
Būk smiltele prie kieto mūro, jei akmeniu būt negali...
Aš ne burtininkė, aš dar tik mokausi... Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Rama
Susisiekti:

Standartinė Rama » 29 Sau 2011, 12:24

Tiesa, mums parodai "Stalmoje" apšvietimą darė http://www.optodecor.lt/ (jei nusižengiu taisyklėms dėl reklamos, ištrinkit). Šios firmos vadovo brolis berods Sodininkystės ar Žemės ūkio institute būtent ir tyrė LED apšvietimo poveikį augalams http://www.aquaclub.lt/content/view/89/56/
Mano prieangy jau keturių raganų šluotos Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Ramsis
Moderatorius
Susisiekti:

Standartinė Ramsis » 29 Sau 2011, 14:57

Kad jau užvirė diskusija, tiesiog pakomentuosiu kai kurias charakteristikas.
Led apšvietimas: kalbu apie tokį šviestuvą kuris jau yra pagamintas, nieko pats nedadedu ir neperdarau.
Aš kaip paprastas vartotojas, tiesiog nusiperku ir jungiu į tinklą
Taigi 50 w
Įtampa 64 - 264 ( čia taip pateikiama, vadinasi tinka mūsų sąlygom )
aplinkos temperatūra nuo -20 iki +40
dydis: skersmuo 175 mm, aukštis 60 mm
Liumenai 1800
ilgaamžiškumas 50000 val
spalvos raudona/ mėlyna, santykis 8:1
apšvietimo plotas 19,6 kv. metrai, jeigu pakabinsime 3 metrų aukštyje
dabar kalbant apie liumenus, man klausinėjant kaip su jais yra iš tikrūjų, buvo atsakyta, jeigu augalas gauna jam reikiamą ( teisingą ) apšvietimą, tai nebūtina, kad šviesa būtų labai galinga ir ryški, augalas tiesiog pasiima tai kas jam reikalinga.
na ir kaip pavyzdį prisegu šio apšvietimo nuotrauką
Prikabinti failai
LED GROW LIGHT-NEW[1].jpg
LED GROW LIGHT-NEW[1].jpg (177.61 KiB) Peržiūrėta 14760 kartus(ų)

Vartotojo avataras
Kaštonė

Standartinė Kaštonė » 29 Sau 2011, 15:23

Atsakau krialdai: šviestuvas kabo ~60cm virš palangės.
Man toks variantas - kaip laikinas, nebrangus, - visai neblogas pasirodė. Gal ateity ir ką nors rimčiau bus galima susiorganizuot :doh: ...

Vartotojo avataras
Krialda

Standartinė Krialda » 29 Sau 2011, 16:17

Ačiū, Kaštone :)
Su spektru jau aiškiau, bet su lm ir lx tai ne :oops: :oops: :oops:

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 5 ir 0 svečių