Dracula chimaera

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Dracula chimaera

Post by Urze »

Eglė wrote:Dracula išvertus iš lotynų kalbos reiškia “mažąjį drakoną”. Dracula žiedai iš tiesų primena drakoną ar bent jau šikšnosparnį. Pasitelkus vaizduotę galima įžiūrėti, kad du maži vainiklapiai primena drakono akis ☺
Dracula chimaera - Egle 1.jpg
Dracula chimaera - Egle 1.jpg (32.62 KiB) Viewed 978 times
1872 m. H. G. Reichenbach apibūdino pirmąją drakulą pavadindamas ją “chimaera” – groteskinis žiedas jam priminė mitologinę būtybę chimerą - ugnimi kvėpuojančią pabaisą, kurios galva buvo liūto, kūnas ožio, o uodega – gyvatės.
Dracula buvo nelabai seniai, t.y. 1978 m., atskirta nuo Masdevallia. Dabar drakuloms yra priskiriama 51 rūšis. Daugiausiai augalų yra epifitai, tačiau gali augti ir “žemėje” pakrantėse. Mėgsta vėsias drėgnas augimvietes. Auga 500 – 2500 m aukštyje – natūralioje aplinkoje vyrauja pavėsingi drėgni miškai.
Dracula chimaera - Egle.jpg
Dracula chimaera - Egle.jpg (65.76 KiB) Viewed 978 times
Kaip rašoma literatūroje, Dracula pasirenka auginti žmonės, kurie namuose turi nedaug vietos puoselėti savo hobiui. Šie augalai yra nedideli, kompaktiški, neturi gumbų. Žiedai iš tiesų traukia akį ne tik savo įspūdingu dydžiu, bet taip pat ir įdomia trikampe žiedo forma, stipriai smailėjančiais taurėlapiais. Dėmesį taip pat atkreipia žiedo centras – lūpa sulaužo visą žiedo simetriją – ji dažniausiai būna kontrastuojančios spalvos, savo forma primena grybą, greičiausiai dėl mimikrijos efekto – augalus apdulkina drozofilos. Daugelio žiedai padengti minkštais spygliukais ar plaukeliais.
Dracula lapai yra gerokai plonesni nei Masdevallia, nors ir tų, ir tų auga iš trumpo stiebo.
Dėl žmonių veiklos natūraliose šių augalų augimvietėse daugeliui Dracula rūšių yra iškilęs pavojus. Naujų kelių tiesimas, taip pat nelegalus augalų rinkimas kolekcininkų, kuriems nepakanka augalų iš veisyklų, sukėlė išnykimo tikimybę beveik visoms Dracula populiacijoms. Reikėtų pažymėti, jog 2/3 rūšių yra endeminės labai mažiems regionams, todėl iš esmės tai yra labai reti augalai, kurie turi būti saugomi. Kitaip artimoje ateityje jie paprasčiausiai gamtoje išnyks.
Žiedai skleidžiasi ilgai – kelis mėnesius. Kai kurios rūšys žydi ištisus metus, kitos priklausomos nuo sezoniškumo bei temperatūrų kaitos. Kvepia grybais, nes tokiu būdu privilioja drozofilas, šikšnosparnius, peles bei kitus gyvūnus, kurie apdulkina Dracula. Lūpos forma taip pat panaši į grybą dėl to paties tikslo.

Bendros auginimo taisyklės:
Dauguma Dracula rūšių žiedus užsiaugina per vazonėlio apačią – kaip Stanhopea, todėl sodinti šiuos augalus reikia į kiaurus vazonėlius – medinius ar tinklinius - ir laikyti pakabintus.

Substratui naudojamas vidutinės frakcijos mišinys iš žievės/kokoso čipsų, smulkintų kiminų. Dažnai augintojai šaknis apsupa kiminais ir viską pasodina į krepšelį su žieve. Pakabinti vazonėlį reikia atokiau, kad nebūtų nuolatinio žmonių judėjimo – žiedstiebiai yra labai trapūs. Kai kurios rūšys, pvz.: Dracula lotax gali būti sodinama į normalų vazonėlį, nes ji neturi polinkio žiedus auginti žemyn.
Ploni lapai yra geriausias indikatorius augimo sąlygoms suprasti. Jokios tiesioginės saulės, daug drėgmės, žemos temperatūros – reikia siekti imituoti natūralias augimo sąlygas. Nemažai augintojų mėgsta Dracula auginti terariumuose, nes taip lengviau sukurti mikroklimatą. Aš savo drakulas auginu žiemą pakabintas ant lango, o vasaroja jos kaip ir kitos orchidėjos balkone.
Dracula natūraliai gamtoje auga “debesinguose miškuose” – cloud forests – t.y. drėgni, kalnuoti tropikų miškai, kur net sausuoju periodu būna apniukę, debesuota. Tokias vietoves nuolat dengia rūkai – tubūt nereikia sakyti, jog substratas Drakuloms neturi išdžiūti. Vanduo ten, kur auga šie augalai yra ypatingai švarus, todėl šiuo aspektu Dracula yra labai jautrios. Atvirai pasakius, aš saviškes lieju vandeniu iš čiaupo, tik didesne srove, kad daugiau išsiplautų mineralai. Tačiau rekomenduojama lieti tik lietaus arba distiliuotu vandeniu. Bloga vandens kokybė atsispindi mažuose lapuose bei rudose dėmėse ant jų. Užsistovėjęs vanduo yra puiki terpė dumbliams bei bakterijoms veistis, todėl nepatartinos jokios automatinės liejimo sistemos (orchidariumuose), net jei jos ir “skiedžia” seną vandenį su nauju. Rankinis liejimas šiems augalams yra tinkamiausias.
Kaip ir kitoms orchidėjoms, Dracula reikia užtikrinti gerą oro judėjimą. Oro drėgmė turėtų būti daugiau nei 70%. Jei turite bėdų dėl puvinio, galite bandyti gerinti ventiliaciją, vandens kokybę bei sumažinti drėmę iki 60 ar 50%. Jei drėgmė žema, krenta žiedai, pumpurai. Padidinus drėgmę, net jei ir buvo šiek tiek pavytę, tiek žiedai, tiek pumpurai atsigauna be didesnių pažeidimų. Taip pat reikia vengti augalų nešiojimo iš vienos vietos į kitą – lengvai gaus šoką dėl staigaus drėgmės kritimo.
Temperatūros dieną turėtų būti 15 - 23 °C , naktį - 10-15°C. Visą laiką reikia stengtis užtikrinti temperatūrinius svyravimus, nes jie skatina žydėjimą.
Visą laiką saugokite Dracula nuo tiesioginės saulės. Jos puikiai auga pavėsyje arba prie dirbtinio apšvietimo.
Griežti kokybiško vandens reikalavimai stipriai lemia ir tręšimą. Kai kurie augintojai mėgsta į substratą įmaišyti nedidelį kiekį lėtai tirpstančių trąšų, kiti tręšia 10% stiprumo trąšomis kartą per mėnesį. Dracula mėgsta trąšas, kurios gausu azoto. Tačiau jas labai lengva pertręšti ir tuomet lapų galiukai nuruduoja.
Verta pastebėti, kad kai kurios rūšys gali būti auginamos šilčiau - Dracula cordobae, Dracula lotax, Dracula mopsus, Dracula astuta ir Dracula inaequalis . Dieną temperatūra gali siekti 25, naktį – 15°C . Tačiau joms rekomenduojama 3 – 4 mėnesių žemesnių temperatūrų “žiemos poilsis”. Tačiau reikia nepamiršti, kad prie tokių žemų temperatūrų turi būti užtikrintas puikus oro judėjimas, nes priešingu atveju įsimes puvinys.
Ligos
Dažnai šliužai bei sraigės apgraužia augalus. Reikėtų vengti organinių trąšų granulių pavidalu – nes tai puiki mitybinė terpė grybeliams.
Amarai platina virusinius augalų susirgimus. Dracula yra likusios į geltonąjį mozaikinį virusą, todėl pastebėjus amarus, reikia kuo greičiau juos naikinti.

http://culturesheet.org/orchidaceae:dracula
Ramsis wrote:Ten matau, krepšelio dugną ir šonus išklojus kiminais, vadinasi substratas smulkesnis nei krepšelio akutės :question:
Ir dar ar reikėjo padėti žiedams susirasti "kelią" :question:
Eglė wrote:Kiminų primaišiau į visa substratą, ten iš esmės ji auga daugiau kiminuose, žievės labai nedaug. Ne, nieko aš kai nedariau, jokio kelio nerodžiau. Nesikišu į savo augalų gyvenimus :lol: :lol: :lol:
Slogaa wrote:Praejo nei daug nei mazai - tik desimt metu nuo paskutinio posto. :shock: Ta proga pasigirsiu - apie keturis menesius lauktas ziedas. [Baksnoju]
Pradejo ji ji auginti dar 2019 rudens vidury. Gauta is Ecuageneros buvo atkeliavusi su vienu nemazu ziedkociu, kuris ilgainiui nudziuvo (transporto neiskente). Taciau po poros savaiciu iskart auginosi nauja ziedkoti. Jam ipusejus - pradejo augint ir antra. Pats ziedkotis auga nu labaiiii jau ilgaiiii. Pumpuras taip pat - tik pasiekus tam tikra jo dydi jis igauna pagreiti ir dideja kaip bomba. Si Drakula, skirtingai nei daugelis, augina ziedkocius "normaliai" t.y. ne kazkur is saknu, o per virsu.
Negaliu komentuot auginimo salygu, nes gauta saltuoju metu sezonu, o zydi is Ecuageneros isaugintu ugliu, tad mano nuopelnu - mazai. [Geda2]
Pasodinta i labai purius, nesupresuotus kiminus. Saknu turi labai daug - matosi per skaidru indeli. Naujus uglius augintis sekasi blogai - beveik visi nupudyti, nes auga labai smarkiai susigarankstije ir nesugeba issilukstent patys is to pirminio dangalo. Nors ir purskiu as ja bene kasdien, ir stovi pastoviai slapia - tas nepadeda. Bandysiu toliau ieskot informacijos ties sia problema.
Taciau dziaugiuosi, nes zydejimas - kaip googlej parasytas - prasidejes rudens vidury ir zydejimas ivykes ziemos metu. Bent tiek gerai, kad jokie sezonai nesumaisyti.
Vakar grizus po darbo namo ir pamacius susprogusi pumpura norejosi apsiverkt - tai pirma mano rankose laikoma drakula. O as vis netikejau, kad pavyks pamatyt ziedus, nes galvojau, kad kazka padarysiu ne taip, kad ar sudzius, ar supus.. :pray:

Zydejimo pradzia, nuotraukos labai buitines - bet labai norejosi pasigirti.
20201230_092024.jpg
20201230_092024.jpg (578.67 KiB) Viewed 867 times
20201230_092049.jpg
20201230_092049.jpg (674.41 KiB) Viewed 867 times
Urze wrote:O kvapas koks yra? Nes pagal dėmėtą ir gauruotą "aprangos stilių", tai apsimeta gerokai papuvusiu mėsos gabalėliu. Matyt, ją apdulkina dvėselienos mėgėjai. Tai gal ir kvepalai pagal aprangą? O galima dar ir viso augalo nuotrauką pamatyti?
Kiek pamenu, drėgnamėgių orchidėjų lapai garankščiuojasi ne tiek nuo vandens trūkumo, kiek nuo mažo aplinkos drėgnio.
Slogaa wrote:Aciu visiems. As siuo metu esu Slogaa su sloga, tai del kvapo negaliu nieko sakyt - bet namiskiu paklausus, visi uoste ir absoliuciai jokio kvapo nejaute. Bet ji dar tik skleidziasi, vakar tik prasprogo, tad viskas dar pries aky!
O del mazo dregnio - as ir tai zinau, bet as ja purskiau kiekviena diena., o rezultato jokio ! :cry:

Viso ugio nuotraukas ir siaip,geresne kokybe pamtatysit kai issiskleis pilnai !!
Urze wrote:Kad augalo apipurškimas tik labai trumpam pakelia aplinkos drėgnį ir realiai neduoda jokio ilgiau trunkančio efekto. Daugiau naudos duoda drėkinimo lovelis.
Slogaa wrote:Urze - gal galetumei plačiau papasakoti apie tuos drėkinimo lovelius?
Nuostabiai žydi ši drakula. Žiedas labai detalus - plaukelių milijonas, lūpa ir "akys" mažytės, tačiau tai kompensuoja visas taškuotumas. Plaukeliai, beje, ryškiai geltoni, o lūpa kaip pas bulbophyllumus juda pajudinus.

Tiesa, nufotografuoti žiedą labai sudėtinga, nes žydi visiškai nulenkęs žiedą į žemę.

Rekomenduoju visiems Super_
20201230_091935.jpg
20201230_091935.jpg (441.78 KiB) Viewed 867 times
20201230_092000.jpg
20201230_092000.jpg (495.58 KiB) Viewed 867 times
Urze wrote:Drėkinimo lovelis - tai lovelis, pripiltas vandens ir virš jo pastatyti vazonai. Galima berti keramzito ir ant jo statyti vazonus, tada vanduo greičiau garuoja ir drėkina orą aplink augalą. Galima ir kokias groteles ant lovelio uždėti. Svarbu, kad vazonai vandens nesiektų.
zemuoge wrote:Kiek teko girdėt apie drakulų kvapą - dažniausiai kvepia grybais, nes jas apdulkina kažkokios grybinės musytės, net ir lūpa primena grybo kepurėlę.
Slogaa wrote:Tie, kas išmanot apie drakulas, gelbėkit!!

Dracula chimaera - jai labai sunku užsiauginti naujus ūglius. Jie visi gromuluoti it armonika, apsauginiai ūgliū dangalai ant tiek stiprūs, kad patys principe neplyšta. Jei aš plešiu juos mechaniškai - ūglys susilaužo, lapas dažniausiai neišgyvena. Jei purkškiu tiesiai ant jų - vanduo įstringa armonikose ir ūglys supūna. Anksčau ji žiedkočius augino tiesiog į viršų, dabar visus šešis leidžia į apačia. Seniems lapams niekas nesidaro. Pastačiau ją ant lėkštelės su vandeniu (kiminai nesiliečia). Purškiu dažnai, kiminai nepradžiūna, stovi ant šiaurinės palangės.

Galbūt foto ir nesimato, bet jaučiu, kad jai negerai. Vien tas kad lenda šeši žiedkočiai mane ne džiugina o liūdina.
PADĖKIT!
20201230_091818.jpg
20201230_091818.jpg (203.69 KiB) Viewed 867 times
20201230_091840.jpg
20201230_091840.jpg (199.92 KiB) Viewed 867 times
20201230_091907.jpg
20201230_091907.jpg (174.53 KiB) Viewed 867 times
Urze wrote:Man mintys tokios - kišt į akvariumą su kriokliu / upeliu per sienelę ir ventiliatoriumi, kur nuolat judėtų vėsus, drėgnas oras. Arba nešt laukan ir pakabinti virš kibiro su kriokliuku kokioj užuovėjoj ir medžių pusšešėlyje. Kaip jau minėjau, purškimas ant augalo reikšmingai didesnės oro drėgmės aplink jį nesukuria, o problemas dėl puvinio - sukelia.
Abitalė wrote:Slogaa, man kol kas psiteisinęs toks variantas su Dracula anthracina, kol trūko drėgmės lapai sukosi ir visaip garbanojosi. Situacija pagerėjo, kai jai po nosimi pastačiau oro drėkintuvą, net tie garbanoti lapai išsitiesino, ne idealiai, bet manau, kad geriau jau nebus.
IMG_20200511_211221_compress94.jpg
IMG_20200511_211221_compress94.jpg (946.64 KiB) Viewed 978 times
IMG_20200511_211228_compress51.jpg
IMG_20200511_211228_compress51.jpg (905.79 KiB) Viewed 978 times
20201230_091636.jpg
20201230_091636.jpg (287.37 KiB) Viewed 867 times
Slogaa wrote:Abitale . - aš galvojau padaryti tą patį - nupirkt ir įtaisyt drėkintuvą. Bet Jūs sakot, kad padėjo, bet ne iki galo, tai čia dėl to, kad jau lapai buvo susisukę anksčiau ir šiaip, juos atitiesint sunku/neįmanoma, ar čia dėl to, kad ir to drėkintuvo negana?
Jei antras variantas, tai kokia ideali vieta yra auginti drakulas? Sandariame šaldytuve su drėkintuvu? Ma_
Abitalė wrote:Nauji lapai lenda tiesūs ir gražūs, nebeužstringa susiraitę. Tie, kuriems nepavyko išsitiesti iki galo, yra anksčiau užauginti, kol neturėjo dabartinių sąlygų.
Slogaa wrote:Drėkintuvą jau įstačiau, tikiuosi mano abi drakulos apsidžiaugs BET
AŠ NEŽINAU KĄ DARYTI SU CHIMAERA ŽIEDKOČIAIS. :( ji jū šešis auginasi. Man juos nukirpt? Nekirpt? Jos lapai susiraitę ir ji čia prieš mirtį bando atžydėt konkrečiai?
Žiedkočiai auga greitai ir be jokių problemų, susiraitymų ar džiūvimų.
Kaip ir nekyla rankos visus nupjaut, bet kaip ir nesu užtikrinta, kad toks augalas gali tiek žiedų ištempt. Toks jausmas kad žydi ir iš tų susiraičiūsių neužaugusių ūglių.
20201230_091539.jpg
20201230_091539.jpg (189.03 KiB) Viewed 867 times
20201230_091602.jpg
20201230_091602.jpg (199.37 KiB) Viewed 867 times
Dalytė wrote:Aš gal ką ir nusikalbėsiu, bet įterpsiu trigrašį vistiek :D Manau, aš tai nekirpčiau, nes pvz turėjau tokia dracula severa, irgi vanojo daugybę žiedkočių iš karto, bet jie būdavo linkę labai nupūt sušlapinti, tai rezultate ji man tiek vieną ir išstenėjo iš devynių. Reziumė - nekirpk, nes gal vistiek ne visus užaugins :) iki šiol su drakulom nelabai pavykdavo susikalbėt, nes namų sąlygom užaugindavo tik tokius garbanius lapukus, jie būdavo mažesni, o kiek dar sulaužydavau vaduodama. Manau, pabadyk tu jai drėgmę padidint (jau lygtais tą padarei?) ir aš dar palikčiau juos. Nes šaknų lygtais matosi nemažai ir gyvų, nėra taip, kad ji čia dabar neišsimaitina ir prie mirties.
Urze wrote:Paantrinsiu Dalytei. Nereik augalui leisti žydėt tada, kai jam su šaknim bėdos. Jei šaknynas geras, tai ir daug ūglių vienu metu paveža auginti, ir žydėjimas geras būna. Tad čia Tau, Slogaa, spręsti įvertinus, kaip su jos šaknim. Nes nematant šaknų atrodo visai tvirtas augalas. Ir kai bus tinkama proga pagal augalą, gal į labiau skylėtą (tinklinį) vazonėlį reiktų persodinti, kad žiedkočiai lengviau rastų, kur išlįsti, ir taip neužsilenktų.
zemuoge wrote:Nė už ką nekirpčiau: augalas sveikai atrodo, lapai negelsta, jei būtų blogai, žiedkočių neaugintų. Mačiau video, kur pasakojo, jog pražydo iš lapo kelmelio ( matyt, kažkas pačiam augančiam lapeliui nutiko, nebeprisimenu), ir autorė labai džiaugėsi, kad jo nenukirpo , taip kad laukit žiedų ir mums rodykit))
Slogaa wrote:ačiū ačiū ačiū!!

Visiškai pamiršau aprašyti situaciją su šaknynu, kuris, beje yra fantastiškai nuostabus.
Aš ją turiu pusmetį, atėjo iš ecuageneros, buvo perkelta į tokio tipo permatomą plastiką vien todėl, nes ji nesiaugino žiedkočių per apačią - tik per viršų. Pagalvojau tai gerai, tvarkinga drakula. Ir vat, reikalai pasikeitė. Bet!! Šaknų nuo to laiko ji prileido fantastiškai daug. Aš jai naudojau lietuviškus kiminus, ir pridėliojau labai lengvai, netrombuodama. Tai kiekviena šaknelė matėsi, kaip auga. Patiko Jai LABAI tie lt kiminai ir lengvumas. Prisiaugino tiek, kad dabar jau belenkiek guli ant apačios...

Visi lapai apart naujų ūglių irgi fantastiški .. ir jau nuo vakar džiaugiasi savo beveik asmeniniu drėkintuvu...

Tai nekirpsiu.. žiūrėsim...
Lietuviški kiminai labai super! Žali, gražūs, purūs, švarūs ir ilgi! Gaila, kad nežinau, kur Uk randasi pelkės (jei ne Gustina su rasiukonu - tai ir kur lt jos nežinočiau :D )

O drėkintuvas taip, ultrasoninis. Nepraleidau begalės paieškų ir pilnai jų visų neišstudijavau, bet faktas tas, kad dauguma jų daro karštus/šiltus garus. Ultrasoniniai - šaltus, jei šaltas vanduo.
Ten toks.pats tik kad didesnis ultrasoninis aparačiukas kaip mano terariuminėj kolboj.

Ir pats drėkintuvas mielas... Nedidelis, bet garų nemažai pridaro! Vadinasi bionaire.
Abitalė wrote:Žemuoge, mano drėkintuvas irgi šaltus garus leidžia, Ermitažinis - akcijinis, nes jau nebe sezonas. Talpa 4l veikimo trukmė 14val.be pertraukos. Pagal tech. pasą skirtas ~ 30kv.m. patalpai. Reguliuojamas 'drėgmės padavimas' - labai patogu. Laikau ant minimalios padėties, visiškai pakanka.
Slogaa wrote:Taigi, manau, tokios nuotraukos ir pasiekimai tikrai įkvepiančios!
Naujų ūglių formavimuisi drėkintuvas akivaizdžiai padeda! Seniesiems ūgliams jau nebelabai kas padeda, bet į naujus gražu pažiūrėt. Na ir prie to pačio žiedkočių progresas.
20201230_091449.jpg
20201230_091449.jpg (144.39 KiB) Viewed 867 times
20201230_091513.jpg
20201230_091513.jpg (162.87 KiB) Viewed 867 times
Vyras beieškodamas kažko spintelėje, pasakė, kad dažniau persodinčiau augalus, nes ten vienas jau labai bando su šaknim užgrobt kambarį.
- Viskas, kas auga žemėje, mano žiniomis yra šaknys. - pasakė inžinierius.

Aš išties negaliu patikėti, kad drėgmės lygis gali suvaidinti šitokį vaidmenį!
Patinka man ši drakula, gal dėl sentimentų kažokių. O jei ji sužydės taip, kaip matosi nuotraukoj... Tai nežinau.. namuose TV bus išstumtas lauk nuo spintelės ir vietoj jo šis padarėlis patupdytas.
20201230_091430.jpg
20201230_091430.jpg (121.27 KiB) Viewed 867 times
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Post Reply

Return to “Dracula”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests