Chiloschista

Ascocentrum, Neofinetia, Renanthera, Rhynchostylis ir kt. rūšys bei hibridai

Moderators: Urze, EvaJa, Ramsis, Šilingė, mozaika

Post Reply
User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Chiloschista

Post by mozaika »

Kaštonė wrote:
Thu Feb 10, 2011 6:18 pm
Chiloschista (sutrump. Chsch) - tai nedidelė, apimanti apie 20 rūšių, epifitinių miniatiūrinių monopodinių orchidėjų gentis, natūraliai gamtoje auganti Indijoje, Indonezijoje, Pietyčių Azijoje ir Australijoje.

Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių cheilos (lūpa) ir schistos (plyšys), nurodant gilų plyšį ant gėlės lūpos.
Chiloschista genties orchidėjos dažniausiai belapės. Lapai, jei jie yra, dažniausiai maži, rudimentiniai, tačiau kai kurių rūšių jie gali būti 2,5-5cm ilgio ir iki 1 cm pločio. Lapai nukrenta prieš „sausąjį“ periodą.

Chiloschista gentis pirmąkart aprašyta John Lindley 1832 m.

Geriausia auginti pritvirtintas ant bloko, ant plastmasinio ar nerūdyjančio metalinio tinklelio. Reikalinga didelė (60-90%) oro drėgmė ir ryški išsklaidyta šviesa. Reguliariai laistyti, tačiau turi pradžiūti tarp laistymų. Taip pat mažiau laistyti sustojus augimui.

Rūšys:
• Chiloschista extinctoriformis Seidenf.,1988.
• Chiloschista exuperei (Guillaumin) Garay, 1972.
• Chiloschista fasciata (F.Muell.) Seidenf. & Ormerod, 1995.
• Chiloschista glandulosa Blatt. & McCann, 1932.
• Chiloschista godefroyana (Rchb.f.) Schltr., 1919.
• Chiloschista guangdongensis Z.H.Tsi, 1984.
• Chiloschista loheri Schltr., 1921.
• Chiloschista lunifera (Rchb.f.) J.J.Sm., 1905.
• Chiloschista parishii Seidenf., 1988.
• Chiloschista phyllorhiza (F.Muell.) Schltr., 1921.
• Chiloschista ramifera Seidenf., 1988.
• Chiloschista rodriguezii Cavestro & Ormerod, 2005.
• Chiloschista segawae (Masam.) Masam. & Fukuy., 1938.
• Chiloschista sweelimii Holttum, 1966.
• Chiloschista taeniophyllum (J.J.Sm.) Schltr., 1921.
• Chiloschista treubii (J.J.Sm.) Schltr., 1921.
• Chiloschista trudelii Seidenf., 1987.
• Chiloschista usneoides (D.Don) Lindl., 1832.
• Chiloschista viridiflava Seidenf., 1988.
• Chiloschista yunnanensis Schltr., 1919.


Chiloschista segawae – pavadinta japonų botaniko Sokichi Segawa (1904-1960) garbei.
Sinonimai:
• Chiloschista hoii S.S.YING, 1987
• Chiloschista segawai var. taiwaniana S.S.YING, 1977
• Sarcochilus segawai MASAM., 1934
• Thrixspermum segawai (MASAM.) MASAM., 1934

Belapė. Šaknys iki 35 cm ilgio, 2-4 mm storio, pilkšvai žalios, dalis prisitvirtinę prie medžio, dalis – orinės. Žiedynas svyrantis, 5-12 cm ilgio, turintis 6-15 žiedelių.
Žiedai 1-1,2cm dydžio, kvepiantys, blyškiai gelsvos, blyškiai gelsvai žalsvos spalvos, kartais su rudu ar rudai-raudonu atspalviu.
Auga Taivane, miškuose 1500m virš jūros lygio.
Žydi pavasarį, žiedai laikosi 10-15 dienų.
Natūraliose augimvietėse žiemą temperatūra svyruoja nuo +14 iki +20, vasarą – nuo +21 iki +28°C. Vasaros, kurios tęsiasi nuo gegužio iki rugsėjo, būna karštos ir drėgnos, liepą temperatūra gali siekti 35°C, o drėgmė – 80-94%.
Šiai Chiloschista rūšiai reikalinga vidutinė temperatūra, 60-80% drėgmė, ryški (12000-34000 lux) išsklaidyta šviesa.
Ramybės periodo neturi.

Saviškę įsigyjau 2010m. vasarą. Auga kambario sąlygomis, pritvirtinta ant kamštinio ažuolo žievės, dažnai apipurškiama.
Šią žiemą pradžiugino pirmaisiais dešimčia žiedelių. Pirmas įspūdis - nėra tokia lepi, kaip kad baiminausi. Todėl raginu visus besižavinčius Chiloschista genties orchidėjomis, įsigyti :) .
kaa wrote:
Tue Aug 09, 2011 10:11 pm
o nenaudojat kiminų po šaknim? kažkaip teko skaityt ir už ir prieš. aš uždėjau sluoksnelį ir sakyčiau kolkas (3 mėn) nesiskundžia augalas, daug naujų šaknų, bet tada pats laistymas rėčiau. ar yra kokių blogumų apie ką nepagalvojau :oops: ?
Kaštonė wrote:
Wed Aug 10, 2011 4:48 pm
Aš kiminų nedėjau, nes man jie vaizdą gadina, man plikų šaknų raizgalynė gražiau :P .
Kaštonė wrote:
Sun Dec 11, 2011 2:52 pm
Chiloschista segawai per vasarą prisiaugino nemažai šaknelių, o dabar jau leidžia žiedstiebius :thumbsup: , tuo tarpu Chsch. lunifera kol kas "tinginiauja" - ne per daugiausia šaknų, bet ji dar tik pirmi metai pas mane...
kaa wrote:
Sun Dec 11, 2011 5:45 pm
mano segawai irgi atrodo ruošiasi žydėt:) bet panašu bus tik 1-2 žiedeliai :oops:
Kaštonė wrote:
Sun Dec 11, 2011 8:40 pm
Šaknis augintis pradės pavasarį ;) , o auga jos gan greitai.
Urze wrote:
Sun Dec 11, 2011 9:00 pm
Och, tas pavasaris. Laukiam laukiam. :) Kaštone, o Jūsiškės Chiloschista prisitvirtinusios prie žievės bloko savom šaknim ar vis dar prilaiko jas virvutė? Ar nereik iš jų tikėtis, kad per 1 metus įsikabins pačios?
Kaa, vis dar laukiam žadėtų nuotraukų, kaip jos ant kiminų sluoksnio atrodo. :poke: :)
Kaštonė wrote:
Sun Dec 11, 2011 9:17 pm
Dar nedrįsau virvučių nuimt. Bet dalis šaknų tikrai prisitvirtinę, net įaugę-įsirangę į žievės vingius, dalis orinės. Įdomiausia, kad kai įsigijau oro drėkintuvą, dalis orinių šaknų beveik stačiu kampu užlinko ir ėmė augti link jo.
katux wrote:
Sun Dec 11, 2011 9:52 pm
Gal galima būtų žiedstiebio foto, iš kur pasiroso ir kaip auga :). Maniškės lunifera nieko neorganizuoja, šaknys tai paauga, tai užsitraukia, vėl paauga vėl užsitraukia. Nelabai aš turbūt pataikau su sąlygom. Viena visus lapelius numėtė, kita dar du pasilikusi. Nei viena šaknis net nemano link bloko artintis :twisted:
Urze wrote:
Mon Dec 12, 2011 3:22 pm
Kaštone, reikia drėkintuvą statyti už bloko, iš "nugaros" Chiloschista'i, gal tada labai greitai bloką apsikabins ir įsitvirtins. :D
Katux, o iš kokios medžiagos Jūsų blokas? Gal ne(pa)tinka jai, dėl to ir nesiartina. O gal panaši situacija kaip Kaštonei - nėra jis tiek drėgnas, kad šaknims būtų naudinga prie jo kabintis? Fantazuoju čia. :think:
katux wrote:
Mon Dec 12, 2011 3:28 pm
Blokas papartmedžio. Dėl to ar jis pakankamai drėgnas sunku pasakyt. Apipurškiu beveik kasdien, toli nuo ventiliatoriaus, bet po lempom. Gal ir pradžiūna. Veiksmas orchidariume. Gal jai užtenka drėgmės iš oro ir nėra poreikio ieškori bloko :scratchheadyellow:
kaa wrote:
Mon Dec 12, 2011 7:40 pm
nu ne su mano technika tokias kroziablas fotkinti :D
segawai.jpg
segawai.jpg (171.04 KiB) Viewed 2759 times
Urze wrote:
Mon Dec 12, 2011 7:54 pm
Kaa, bet nuotrauka labai puiki - visas krabo grožis pasimato. :D Ir žiedynstiebis dešinėj pusėj lendantis, taip? Kokio dydžio ji (pagal skersmenį tikriausiai reiktų žiūrėti)? Ar tiesa, kad Chi. lunifera užauga mažesnė nei Chi. segawae?
Maniškė Chi. lunifera yra dar nesuaugusi (nuotraukoje ant moteriškos plaštakos jos dvi sėdi, ale viena gan greit pasakė tiu-tiu), o kita turima Chiloschista NoID, kuri turėt būti pasiekusi žydėjimo dydį, yra vos du kartus už luniferą ilgesnėm šaknim.
2011-09-16 15.22.55.jpg
2011-09-16 15.22.55.jpg (151.33 KiB) Viewed 2759 times
Kaštonė wrote:
Mon Dec 12, 2011 8:11 pm
Beje, manoji Chsch. lunifera irgi nelinkusi prie žievės "glaustis".
kaa wrote:
Tue Dec 13, 2011 6:39 am
taip žiedstiebis iš dešinės :) sedi ant tipinio vokiško bloko, man rodos apie 5x10 cm.nesiglaudžia prie bloko, atvirkščiai tokia "pasikelus" dažniausiai :heartsfade:
vasarą pas mane gan karšta, tai todėl su kiminais padariau, nes auga kaip suprantat be orchidariumo, pakabinta plastkiniam indelyje virš keramzito su vandeniu, šalia yra ventiliatorius. lapukų neturėjo. pamiršau dėl ko jie išauga - ar kai sausa darosi ar ką, bet maniškė jų nerodo..
Kaštonė wrote:
Tue Dec 20, 2011 12:08 pm
Taip, žydi kartą metuose, dažniausiai žiemą ar pavasario pradžioj.
kaa wrote:
Wed Dec 21, 2011 7:27 am
o ar reikia vengt vandens patekimo ant žiedstiebio :question:
Kaštonė wrote:
Wed Dec 21, 2011 2:54 pm
Aš tai vengiu, tiesiog... atsargumo dėlei :oops: ...
Urze wrote:
Sat Feb 11, 2012 3:17 pm
Neseniai pagalvojau, kaip sekasi jūsų krabams pumpurus auginti. Kaa, kaip manai, dėl ko kitus du nudžiovino? Gal saulės trūkumas žiemą paveikė? Mana bevardė išleido lapuką, dabar jis gal jau net 3 mm ilgio. :lol:
Kaštonė wrote:
Sat Feb 11, 2012 5:11 pm
Maniškė Chsch. segawae nors buvo auginama toj pačioj vietoj, kaip ir pernai, šiemet pradėjo džiovinti pumpurus. Tada buvo pakabinta tiesiog ant drėkintuvo, ir tai tikrai suveikė - likę pumpurai sėkmingai auga :thumbsup: .
Ir jei neklystu, Chsch. lunifera taip pat kažką "organizuoja".
Urze wrote:
Sun Feb 19, 2012 4:54 pm
Chiloschista NoID pabudo po žiemos tikriausiai dėl ilgėjančių dienų (nors jau mėnesį stimuliatoriaus ir mažos koncentracijos trąšų gauna su vandeniu), nes visą rudenį ir žiemą tokiose pat sąlygose gyveno. Ir va kokie du dideliausi lapai išaugo. :lol: Pirštas į nuotrauką įlindo tyčia, vietoj liniuotės. Jau ir trys naujos šaknytės prasikalė. O toli nuo saulės šviesos po dirbtiniu apšvietimu gyvenanti Chi. lunifera vis dar miega, nors gauna lygiai taip pat stimuliatoriaus ir trąšų. Mąstau, ar duoti ir jai tiesioginės saulės truputį pamatyti, ar palikt, kur ir yra ir laukti, kada po lempa sėdėdama pabus. :think:
Chiloschista NoID balta 2012-02-12.jpg
Chiloschista NoID balta 2012-02-12.jpg (109.12 KiB) Viewed 2759 times
Aga wrote:
Sat Apr 13, 2019 2:35 pm
IMG_20190413_153103.jpg
IMG_20190413_153103.jpg (3.29 MiB) Viewed 2759 times
Mano Chiloschista ramifera, pirkta iš orchidgarden.pl atrodo rudenį. Pastebėjau kad jai patinku kai purškiu du kartus per diena. Auga orchidariume aukštai todėl išdžiūsta gana greitai, ypač kai įjungiu ventiliatorių. Norėjau persodinti ant paparčio bloko bet niekur negalių nusipirkti. Kolkas patirties tiek ;)
Eliss wrote:
Mon Jun 10, 2019 11:14 am
Naujas egzempliorius ir pas mane :)
IMG_20190610_113616.jpg
IMG_20190610_113616.jpg (3.36 MiB) Viewed 2759 times
zemuoge wrote:
Mon Jun 10, 2019 12:58 pm
Net du žiedynai! Bus gražu ir kvapnu))
O kaip Jūs ją prižiūrit?
InetaSka wrote:
Mon Jun 10, 2019 1:22 pm
Zemuoge, Chiloschista Viridiflava atkeliavo iš Yih-Cheng Orchids(Taivano), o lucifera taip pat iš OM :) O dėl drėgmės ir pas mane problemos, ne vieną kartą jau buvo nudžiovinus žiedstiebius, tai teko kiminais apsukti, naujos šaknys neauga.. Matyt, nemoku gerai prižiūrėti aš jos.
Eliss wrote:
Mon Mar 02, 2020 2:16 pm
Jau kokie gražūs augalo žiedai, nesitikėjau :) ir kokie kvapūs.
DSC_9828.JPG
DSC_9828.JPG (2.44 MiB) Viewed 2759 times
DSC_9837.JPG
DSC_9837.JPG (2.39 MiB) Viewed 2759 times
Abitalė wrote:
Mon Mar 02, 2020 2:22 pm
Eliss, taip gražu, kad net atrodo, kad kvepia per ekraną!
Eliss wrote:
Sun Mar 22, 2020 5:12 pm
Pražydo visi žiedynai
DSC_0042.JPG
DSC_0042.JPG (2.16 MiB) Viewed 2759 times
MrGreen wrote:
Sun Mar 22, 2020 6:34 pm
Gražūs žiedai ir dar kvepia :w00t: :thumbupleft:
mozaika wrote:
Mon Mar 23, 2020 3:33 pm
Gražu. Ir aš saviškės laukiu sprogimo. 8-)

Man kilo klausimas, kai auginasi žiedynus ir žydi jos šaknys būna užsiraukusios? Kada jos pradeda augti. Klausiu, kad neprievartaučiau augalo. Patinka man jos, bet neperprantu niekaip. :scratchheadyellow:
Eliss wrote:
Mon Mar 23, 2020 6:18 pm
Mozaika, iš pradžių pradėjo šaknys augt, kiek vėliau žiedynai.
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

User avatar
mozaika
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 538
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:09 pm
Location: Kaunas (anapus upės)

Re: Chiloschista

Post by mozaika »

kiele wrote:
Tue May 19, 2020 7:54 pm
Chiloschista lunifera žydi jau visą mėnesį. išsiskleidė jau 10 žiedų ir dar vienas bus. Kvapas stipriausias vidurdienį, nemalonus, bet jaučiamas tik prikišus nosį :)
Chiloschista lunifera1.JPG
Chiloschista lunifera1.JPG (266.29 KiB) Viewed 2758 times
Pirkau 2019 m. balandį iš orchidėjos.lt, atrodė taip:
Chiloschista lunifera3.JPG
Chiloschista lunifera3.JPG (279.24 KiB) Viewed 2758 times
Šaknys pradėjo augti 2019 m. vasaros pradžioje, rudenį pamažu užsitraukė ir gal gruodį pasirodė žiedynstiebis. Purškiu kasdien, kartą per savaitę smarkiai skiestomis trąšomis, pats augalas išdžiūsta gan greitai. Turi savo personalinį indą, dugne visada vanduo.
Chiloschista lunifera2.JPG
Chiloschista lunifera2.JPG (249.18 KiB) Viewed 2758 times
Stovi ant pietrytinės palangės, "nugara" į langą, nekepa saulėje, bet šviesos gal užtenka. Tiesa žiemą laikiau "veidu" į langą :)
Chiloschista lunifera4.JPG
Chiloschista lunifera4.JPG (236.66 KiB) Viewed 2758 times
zemuoge wrote:
Tue May 19, 2020 8:27 pm
Labai gražus namelis! O kokiu vandeniu purškiat? Be papildomo apšvietimo rudenį-žiemą?
Keista, kad kvapas nemalonus, kiek teko uostyti, pats maloniausias buvo Chiloschista sweelimii - mandarininis prieskoninis
kiele wrote:
Tue May 19, 2020 9:22 pm
Žemuoge, be papildomo apšvietimo, lietaus vanduo. O kvapas tikrai nekoks. Kai tik pradėjo žydėti lyg ir visai nieko, tokie paplėkę močiutės kvepalai, vakare gal kamparas :)
kiele wrote:
Fri Jun 19, 2020 3:54 pm
Pirmas žiedas prasiskleidė baladžio 20, nuvyto birželio 18, taigi žydėjimas beveik du mėnesiai :)
Chiloschista lunifera.JPG.JPG
Chiloschista lunifera.JPG.JPG (333.97 KiB) Viewed 2758 times
Vieni turi proto, o kiti neturi, ir viskas. /Mikė Pukuotukas/

Eliss
Posts: 667
Joined: Wed Oct 21, 2020 12:41 pm

Re: Chiloschista

Post by Eliss »

Parishii žydi vėl. 4 žiedstiebiai.
Chiloschista.jpeg
Chiloschista.jpeg (415.77 KiB) Viewed 2363 times

User avatar
Šilingė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 475
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:03 pm
Location: Vosyliukai - Vilnius

Re: Chiloschista

Post by Šilingė »

Silpna man nuo tokių vaizdų... _OHO_ _OHO_ _OHO_
Pikta teta AKINIAI_
Jei uždėsi tu gerai brūkšnį, nosinę, varnelę, džiaugsimės visi labai, tiesim lietuvybei kelią!
Taigi eikš, valgyk duoną su džiaugsmu ir gerk vyną linksma širdimi, nes Dievas jau seniai patvirtino, ką darai (Koh 9:7)

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Chiloschista

Post by Kaa »

o aš vis bandau suprast kodėl ir ką. buvo orchidariume, purškimas kasdien, ventiliatorius netoli
beeet :cry:
noriu bandyt ir vėl bet išvengt klaidų
ką manot

Eliss
Posts: 667
Joined: Wed Oct 21, 2020 12:41 pm

Re: Chiloschista

Post by Eliss »

Kaa, tai nunyko?

Man įdomu, kaip ji atsinaujina, ar nunyks ir viskas? Nes matau saviškės šiokį tokį traukimąsi. Gal reik traukt ir palikt kelias dienas mirkt Hmmm_

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Chiloschista

Post by Kaa »

Taip nunyko.tiesiog matai kad kasdien kaip traukaisi iš šio pasaulio. Lyg atrodo jai per sausa, pradėjau purškaliot intensyviau.nea, nepadėjo.
Išmečiau kaip voro šešėlį kokį

kielė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 308
Joined: Thu Nov 05, 2020 8:44 pm
Location: Vilnius

Re: Chiloschista

Post by kielė »

Eliss, jūsų Chiloschista parishii nuostabiai atrodo Super_
O kaip auginate? Orchidariume?

Kaa, labai gaila...

Mano lunifera pernai po žydėjimo menkai tepaaugino šaknis. Dabar vėl pamažu auginasi naują žiedyną, bet ir pernykštis žiedstiebis nenudžiūvęs, gal jį reikėjo nukirpt, kai žiedai nubyrėjo.

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Chiloschista

Post by Kaa »

Aha, labai
Skaitau skaitau jūsų aprašymus ir galbojun kuo gi skiriaisi mūsų sąlygos
Kažkada auginau be orchidariumo ir žydėjo.
Ar čia augalas toks pasitaikė

User avatar
Urze
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 2736
Joined: Sun Oct 18, 2020 11:58 am
Location: Vilnius

Re: Chiloschista

Post by Urze »

Kaa, gaila. Aš kelias mažes turėjau, bet irgi nudaigojau. O kai ne orchidatiume laikei, tai ar mirkei, ar tik purškei? Gali būti, kad purškimo neužtenka, nes tada vanduo tik į paviršinį velameno sluoksnį susigeria ir tiek jai per mažai, ypač jei šalia ventiliatoriaus buvo. Kas kiek laiko pamirkant po kokias 10 minučių šaknys prisisiurbia vandens, kiek tik telpa, tada ir ilgiau sausai pabūti gali.

Kiele, kol žalias žiedynstiebis, tol nenukirpkit jo. Nežinau, ar gali pražysti pakartotinai, bet dėl kitos priežasties tą patariu. Kiekvienas žiedynstiebis, lapas ir ūglis - tai sukauptos maisto medžiagos. Kai jie gelsta, maisto medžiagos yra pernešamos iš jų į naujus ūglius. Taigi jos nedingsta. Jei gelstančios dalys nukerpamos nesulaukus natūralaus išdžiūvimo, tai iš augalo atimamos maisto medžiagos. Tas pats kas ir su visokiom svogūninėm gėlėm - jei norima gero žydėjimo kitąmet, tai nereik nupjauti žaliuojančių lapų, reik palaukt, kol visą į save susiurbs svogūnėlis. Žinoma, čia kalbu apie natūralų nugeltimą iš senatvės, o ne visokius puvinių sukeltus geltimus.
Norintiems nerti į orchidėjų genealogiją
Norintiems orchidėjas vadinti tikraisiais jų vardais

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Chiloschista

Post by Kaa »

Purškiau, kartą per savaitę mirkiau
Šiandien su Andrium padiskutavom-kabėjo mainškė šalia ventiliatoriuas, galėjo nepatikti? Kaip pas kitus? Pas Rasiukoną lyg be ventiliatorų, taigi per sausai gavosi dėl.oro judėjimo?

kielė
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 308
Joined: Thu Nov 05, 2020 8:44 pm
Location: Vilnius

Re: Chiloschista

Post by kielė »

Chiloschista lunifera žydi jau 3 savaites:)
Šiemet mažiau žiedelių, ir šaknų per metus nedaug pasiaugino, užtat pernykštis žiedstiebis vis dar žalias.
Chiloschista lunifera.jpg
Chiloschista lunifera.jpg (634.3 KiB) Viewed 1715 times

Kaa
Lietuvos orchidėjininkų draugija
Posts: 608
Joined: Sun Oct 18, 2020 4:07 pm

Re: Chiloschista

Post by Kaa »

Krasatulia kokia Super_

Post Reply

Return to “Vandos (Vanda) grupė”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests